1 Czerwca – Dzień (człowieka) Dziecka

Dzień Dziecka czyli Dzień Człowieka. Tak powiedziałby nam Janusz Korczak, wybitna osobowość i autorytet, który dziecko stawiał ponad wszystko. To ważne słowa przy okazji obchodzenia Dnia Dziecka, aby pamiętać, że mimo, iż mamy przed sobą mniejsze istoty to należy się im taki sam szacunek i poszanowanie godności człowieka.

Dziś 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. To bardzo ważna data w kalendarzu na którą czekają z wytchnieniem wszystkie dzieci. To czas kiedy nasze pociechy są wyróżniane w szczególny sposób prezentami czy innymi rzeczami, które maja pokazać naszą miłość do nich.

Wcześniej wspomniany Janusz Korczak powiedział kiedyś, że żadne dziecko nie lubi kiedy traktuje się jej dziecinnie. Dlatego nasi najmłodsi tak bardzo lubią kiedy rozmawiamy z nimi poważnie zadając pytania czy odpowiadając na nie. Oprócz jednej recept na podejście do dziecka pokazuje nam to, że to taki sam człowiek, który potrzebuje szacunku, zrozumienia czy poświecenia czasu. Wydaje się, że tego ostatniego jest w naszym świecie coraz mniej i często wystawne prezenty to zagłuszanie własnych wyrzutów sumienia. Dziecko pamięta, czuje i chce równego traktowania co daje mu poczucie ważności i jest największym prezentem.

W tym szczególnym dniu życzę każdemu dziecku, aby zawsze było traktowane z miłością, szacunkiem i przynależną mu godnością. To bardzo ważne atrybuty, które tworzą przyszłych ukształtowanych ludzi.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz