zakończono przebudowę muru oporowego w Starym Jaworowie

W październiku tamtego roku runęła część zabytkowego muru w Starym Jaworowie przy tamtejszym kościele. Właśnie ukończono jego odbudowę.

Nasza Gmina obfituje w różnego rodzaje zabytki. Wiele z naszych wsi ma rodowód piastowski i należy do jednych z najstarszych na Dolnym Śląsku. Ząb czasu nadgryza nasze zabytki i potrzebne są interwencje, aby to dziedzictwo ocalało.

W Starym Jaworowie zakończono remont zabytkowego, kamiennego muru, który okala kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Budowę kościoła datuje się na koniec XII w. W przeszłości w obrębie muru istniał także cmentarz. Remont i odbudowa była konieczna po tym jak w tamtym roku runęła jego część.

Jak możemy się dowiedzieć ze strony Parafii w Milikowicach, po ukończonej odbudowie, 13 maja wpłacono ostatnią transzę finansową za wykonane pracę. Jak podkreśla się również „odbudowy dokonano wyłącznie siłami i środkami parafialnymi bez żadnych dotacji zewnętrznych”. Mowa tu o środkach finansowych i pracy mieszkańców.

Każdy remont zabytku w Gminie cieszy, ponieważ ocalamy od zniszczeń to, co nas określa i daje poczucie ciągłości z przeszłością. Dodatkowym bodźcem do dużego szacunku jest fakt, że prace te odbyły się oddolnie przy pomocy parafian, bez pomocy zewnętrznej.

Marcin Burski

Źródło: fanpage Parafia św. Michała Archanioła w Milikowicach

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *