Asfaltowa śmierć enklawy spokoju

Do redakcji Wieści odezwało się kilkoro mieszkańców w sprawie wysypywania zrywanego asfaltu z drogi w kierunku Bolesławic

Od jakiegoś czasu trwa remont drogi w kierunku Bolesławic sfinansowanej z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace postępują co wiąże się z zerwanej starej nawierzchni asfaltowej. Odpowiedzią na pozbycie się tego nadmiaru starego materiału stało się wysypywanie go w miejscach, które wcześniej były chętnie uczęszczane przez naszych mieszkańców co aktualnie jest niemożliwe, lub mocno utrudnione.

Do redakcji Wieści odezwało się kilkoro mieszkańców w sprawie wysypywania zrywanego asfaltu z drogi w kierunku Bolesławic na „drodze węglowej” w kierunku żwirowni i w drugą stronę w kierunku Starego Jaworowa, lub na krótkich odcinkach szutrowych dróg w Jaworzynie Śląskiej i Bolesławicach.

Jedna z mieszkanek pisze do redakcji – „co stało się z drogą w kierunku żwirowni? smród, koła od dziecięcego wózka grzęzną w kruszywie. Zabrali nam ostatnie miejsce do spacerów”. Inny mieszkaniec opisał sprawę kiedy jechał rowerem po szlaku rowerowym, który jest wytyczony po trakcie „drogi węglowej” i musiał zakończyć wycieczkę, ponieważ drogę zagradzały hałdy nie rozgarniętego asfaltu. Ten który został rozgarnięty w kierunku żwirowni nie nadaje się do użytku i jazda w tym terenie jest nie możliwa.

Rekonesans w terenie szczególnie w po deszczu kiedy cały nakład asfaltu paruje daje bardzo przykre doznania i uniemożliwia swobodne korzystanie z tego terenu. Materiał , który został rozrzucony w tym miejscu uniemożliwia swobodne spacery, bieganie czy jazdę na rowerze co było bardzo powszechne wśród naszych mieszkańców. Proste pozbycie się materiału przez gminę zabrało kolejną enklawę spokoju i wypoczynku, których w naszych realiach jest zdecydowanie za mało.

„Droga węglowa” o której pisałem szerzej TUTAJ to stary, zabytkowy trakt, który przebiega przez sporą część naszej gminy. Dziś w świetle opisanych faktów  wypadałoby dopisać erratę do tego tekstu jak ta zabytkowa trasa została zdegradowana na naszych oczach. Pogoda w tym roku jest kapryśna i nie zawsze jest sposobność do swobodnego wyjścia na dłuższy spacer. Kiedy jednak przyjdzie a mieszkańcy wyjdą na świeże powietrze podejrzewam, że podobnych głosów jakie otrzymałem w tej sprawie będzie więcej.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

2 myśli na temat “Asfaltowa śmierć enklawy spokoju

 • 25 maja, 2021 o 7:33 pm
  Permalink

  Witam serdecznie, chciałbym zwrócić uwagę na to, że „droga Węglowa” jak ją pan nazywa w artykule nie jest tylko zabytkowym traktem, widnieje także jako ulica Węglową w urzędzie miasta. Powinna spełniać swoją podstawową funkcję urzytkową . Niestety tak nie jest. Jest to droga dojezdna do Stacji Uzdatniania Wody, a także do domów mieszkańców miasta Jaworzyna Śląska którzy tam zamieszkują oraz do ul. Studziennej. Mieszkańcy tych domostw wiele razy zwracali się z apelem do urzędu Gminy Jaworzyna Śląska o remont drogi. Dojazd do domów jest bardzo utrudniony, stał się gehenną dla mieszkańców. Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, że nie można było przejechać autem, karetka pogotowia bardzo wydłużała czas dotarcia na miejsce ,czy nie dało się poprostu przejść sucha nogą. Mam nadzieję, że w końcu ktoś zajmie się poważne problemami mieszkańców ul. Węglowej. Udało się znaleźć środki na zrobienie ścieżki rowerowej od strony lasu do Nowic to i nad poprawieniem standartu życia mieszkańców też powinien ktoś się pochylić. Z poważaniem Renata K.

  • 25 maja, 2021 o 9:11 pm
   Permalink

   Niestety szanowna Pani Renato nikt nie zwraca uwagi na problemy jednostek.Moze zainteresowalo by to telewizje.I to prawdopodobnie jest jedyne rozsadne rozwiazanie.

Dodaj komentarz