Bank Spółdzielczy w Jaworzynie Śląskiej do likwidacji?

Bank Spółdzielczy w Jaworzynie Śląskiej póki co przez okres dwóch miesięcy zawiesza swoją działalność . To duże utrudnienie szczególnie dla ludzi starszych. Czy placówka banku na dobre zostanie zamknięta?

Informacja o wspomnianych ruchach względem jaworzyńskiej placówki bankowej krążyły wśród mieszkańców Jaworzyny Śląskiej od dłuższego czasu. Wywołało to duże poruszenie szczególnie wśród starszej części naszego miasta, która chętnie korzystała z usług placówki. Opłacano w nim rachunki korzystając z niższej prowizji, wybierano emerytury z konta bankowego, czy wiele innych czynności, które nie wymagały znajomości obsługi bankowości elektronicznej. Wszystko to może za moment okazać się przeszłością, której nie potrafił zniszczyć nawet covid-19, podczas którego bank funkcjonował i dawał szansę na nie utrudnione funkcjonowanie.

Bank Spółdzielczy w Jaworzynie Śląskiej póki co przez okres dwóch miesięcy zawiesza swoją działalność. Na dziwach oddziału możemy przeczytać informację o czasowym zamknięciu od 3 października do 30 listopada. Wszelkie czynności z których korzystali nasi mieszkańcy zostają przeniesione do oddziału w Żarowie.  Nie wiadomo jaka będzie dalsza przyszłość Banku Spółdzielczego w Jaworzynie. Wszystko wskazuje jednak to, że bank definitywnie zostanie zamknięty. Jakie są tego przyczyny? Według nie potwierdzonych informacji chodzi o jego rentowność, a raczej jej brak. Wysłałem zapytanie m.in w tej sprawie do Banku Spółdzielczego. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymałem odpowiedzi.

Na uwagę zasługuje również informacja, która jest nie potwierdzona, ale bardzo prawdopodobna, że Santander Bank Polska, który mieści się przy ul. Wolności w Jaworzynie Śląskiej również szykuje się do zamknięcia placówki. To bardzo niepokojące informacje przede wszystkim ze względu na ludzi starszych, którzy funkcjonowanie rozumieją przez fizyczny kontakt z człowiekiem bez pośrednictwa komputera, telefonu i bankowości elektronicznej, do której młodsi z nas są przyzwyczajeni od dłuższego czasu.

Jak będzie wyglądać przyszłość ludzi starszych, którzy w „okienku” pobierali z konta swoje pieniądze, emerytury? Gdzie będą mogli w nieskrępowany sposób bez przesadnych prowizji opłacać swoje rachunki. Być może odpowiedzi z banku na jakie oczekuję rozwieją choć trochę nasze wątpliwości.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska