Boże Narodzenie zaklęte w szopce. Szopki w kościołach naszej gminy [FOTO]

Pozostając w klimacie Świąt Bożego Narodzenia postaramy się prześledzić wystrój w wybranych kościołach naszej gminy i pokazać Bożonarodzeniowe Szopki.

Klimat Bożego Narodzenia trwa w najlepsze i przynajmniej do Święta Trzech Króli będzie się on utrzymywał. Jednym z jego elementów są bez wątpienia szopki Bożonarodzeniowe, które pojawiły się w naszych kościołach. Są to piękne kompozycje, które pomagają nam zrozumieć i pamiętać, czym tak naprawdę są te Święta i jaka jest ich istota.

Szopka Bożonarodzeniowa to makieta, która przedstawia wyobrażenie miejsca narodzin Chrystusa. Jest to stajnia, jaskinia lub grota. Ukazane sceny obrazują najczęściej moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajdziemy przedstawienie Świętej Rodziny (mały Chrystus, Maria oraz Józef). Najczęstszym elementem szopki w naszej polskiej tradycji są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także wszelkiej maści bydło, Gwiazda Betlejemska i anioły. Tradycja szopek wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych.

Kościoły w naszej gminie nie odstają od tej tradycji i często choćby symbolicznie pokazują ten wyjątkowy moment, który celebrujemy podczas Świąt Bożego Narodzenia. Są to różne wystroje i kompozycje stworzone przez parafialne wspólnoty, które pragną zamanifestować swoją radość wynikającą z atmosfery tego okresu.

Poniżej galeria zdjęciowa Szopek Bożonarodzeniowych w wybranych kościołach w naszej gminie:

Jaworzyna Śląska:

Milikowice

Bolesławice

Czechy

Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy pomogli mi w skompletowaniu tej galerii, przesyłając zdjęcia ze swoich kościołów.

foto: Wieści Gminne, od mieszkańców

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz