Cmentarz miarą człowieczeństwa

Za nieco ponad dwa tygodnie będziemy obchodzić Dzień Wszystkich Świętych, podczas którego gremialnie nawiedzimy nasze cmentarze. Warto przy tej okazji napisać i usystematyzować to, co pozostało na nich po tych, którzy żyli tu przed nami.

Kiedy człekokształtny stał się człowiekiem? Według niektórych w momencie kiedy odnajdujemy ich pierwsze świadome groby. Człowiek zaczął zastanawiać się wtedy nad istotą śmierci, co zaczął pokazywać w obejściu i szacunku do zmarłych. To nas wyróżnia i pozycjonuje w świecie zwierząt. Mamy uczucia i cząstkę wrażliwości, która nakazuje nam, aby myśleć nie tylko o tym co zjeść, gdzie się napić, ale także o rzeczach, które po nas pozostaną.

Wchodząc na każdy cmentarz, bez względu na to gdzie jest umiejscowiony czuć spokój i nostalgię. Można ulec wrażeniu, że miejsce dostosowuje się do nastroju, jaki powinien tu obowiązywać. Na naszych cmentarzach, co jest specyfiką historyczną regionu, istnieją dziś miejsca, w których czas stanął i widać ogólne zapomnienie. Nowe groby spychały te starsze, aż pozostały po nich tylko nieliczne fragmenty po których niedługo może nie być śladu, a mówimy przecież o grobach ludzi i to powinien być punkt wyjścia do rozważań na ten temat. Są to groby ludzi, którzy tutaj żyli, a zawirowania historyczne sprawiły, że opieka i pamiętanie o nich jest mocno utrudniona.

Artykuł ten zapoczątkowuje serię, która postara się usystematyzować po kolei, co pozostało w naszej Gminie po tych, którzy tutaj żyli i spoczywają w naszej ziemi. To dobry czas, aby zastanowić się nad tymi kwestiami i podczas Dnia Wszystkich Świętych zwrócić wzrok w miejsca, o których dziś mało kto pamięta, a zabicie pamięci to w standardach naszej cywilizacji barbarzyństwo które odczłowiecza.

Już jutro jako pierwszy przybliżymy cmentarz w Tomkowej.

Marcin Burski

foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz