Cmentarz w aplikacji

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z czytelników, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat sprawniejszego funkcjonowania naszego cmentarza. Chodzi konkretnie o aplikację internetową.

Świat, w którym się obracamy, jest coraz szybszy i coraz mniejszy. Często bywa tak, że odprowadzając kogoś w ostatnią drogę na cmentarzu, zaraz po ceremonii pogrzebowej, wracamy do normalnego rytmu życia, nie odwiedzając danego miejsca kilka lat. Dochodzi do tego kwestia emigracji i braku obecności w danym miejscu. Niemożność bycia na pogrzebie sprawia, że często nie wiadomo gdzie postawić swoje kroki, aby znaleźć konkretną kwaterę i grób. Nasze nekropolie stale się rozrastają, co dodatkowo utrudnia poszukiwania czy odnalezienie się w danym terenie po kilku latach. Abstrahując od oceniania tych zmian cywilizacyjnych znaleziono sposób, aby wszystkie te niedogodności minimalizować i wychodzić na przeciw wszystkim tego potrzebującym.

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z czytelników, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat sprawniejszego funkcjonowania naszego cmentarza. Chodzi konkretnie o aplikację internetową Grobonet. Co to za aplikacja? Jak czytamy na jej stronie jest to: „Ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych(…) Łączy ona informacje pochodzące z programów dla administracji cmentarzy, które zawierają mapy i dokumentację fotograficzną.(…)Spis grobów i pochowanych jest na bieżąco aktualizowany przez administratorów cmentarzy. Wyszukiwarka osób pochowanych i grobów jest możliwa również w wersji mobilnej w systemie Android”.

Nasz czytelnik napisał argumentując swoje spostrzeżenia : „(…) Bardzo wiele osób wyjechało zagranicę i gdy wraca w odwiedziny dowiaduje się że jakiś znajomy już nie żyje, i chcąc znaleźć jego grób jest to bardzo trudne. A z tą aplikacją szybko by to pomogło w tej kwestii. Wiem, że wiele miast ma już taką opcję (wyszukiwałem już grobów znajomych np. w Karpaczu i Lubinie i świetnie to działa)(…)” (pisownia oryginalna).

Sprawa jest naprawdę ciekawa i warta konkretnego rozpatrzenia pod względem finansowym i ewentualnej wielkości grupy docelowej. Zarządcą naszych cmentarzy jest Zakład Usług Komunalnych, po którego stronie jest przysłowiowa „piłeczka”. Czy nasza gmina dorosła już i potrzebuje tego typu rozwiązań? Ciężko jednoznacznie określić.

info od czytelnika
foto: Wieści Gminne, polskie-cmentarze.com

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

2 myśli na temat “Cmentarz w aplikacji

  • 29 stycznia, 2020 o 11:08 am
    Permalink

    Pomysł bardzo ciekawy i rzeczywiście świetnie się sprawdza, działa już w wielu miastach w Polsce, jestem za tym ,aby w Jaworzynie Śląskiej została uruchomiona taka aplikacja.

  • 1 listopada, 2020 o 8:20 pm
    Permalink

    Szkoda, że Jaworzyna nie dołączyła do aplikacji do tej pory. W tym trudnym czasie zwiazanym z pandemią,gdzie nie każdy może dotrzeć na groby swoich bliskich, byłoby to dobre rozwiązanie aby móc chociaż zapalić wirtualnego znicza, bo aplikacja daje taką możliwość, zobaczyć groby choćby na zdjęciu. Ja odwiedziłam swoich przyjaciół, znajomych w Świdnicy wirtualnie, zapaliłam wirtualny znicz. Wiem, że nie jest to, to samo co pójść osobiście ale nie zawsze życie daje taką możliwość.

Dodaj komentarz