Co dzieje się w jaworzyńskim lesie?

Sytuacja w jaworzyńskim lesie w kierunku Piotrowic przybiera coraz bardziej na negatywnej sile. Wielu mieszkańców skarży się na jego kondycję w tym na wydobywający się z niego fetor.

O jaworzyńskim lesie, naszych miejskich płucach pisałem wielokrotnie w kontekście jego stanu, ale także ogólnego poszanowania jego terenu przez naszych mieszkańców. Jest to wdzięczne miejsce spacerów i aktywnego wypoczynku a raczej było i po mału należy mówić chyba o tym w czasie przeszłym, ponieważ jego kondycja ostatnimi czasy bardzo spadła co namacalnie i odczuwalnie widać.

W ostatnim czasie dostałem wiele zapytań i próśb o napisanie o tej bolącej dla nas mieszkańców sprawie. Kwestia jest ewidentnie widoczna i nie można jej przemilczeć. Po wrześniowej wichurze jaka przeszła m.in przez naszą gminę stan lasu jest kiepski. Powalone, lub powycinane drzewa to jednak nie główny problem przed jakim stoi nasz zielony teren. W kwartale pomiędzy placem zabaw a pierwszym wjazdem do lasu gdzie umiejscowiony jest szlaban powstało duże zlewisko stojącej, śmierdzącej wody. Mieszkańcy mówią wprost, że są to ścieki, które w wyniku awarii, lub innych czynników znalazły się na tym terenie. Przejście w tym rejonie, lub nawet zwykły przejazd samochodem w kierunku Piotrowic daje aż nadto powodów do zmartwień i zastanowienia z czym mamy tam tak naprawdę do czynienia.

Jesień w tym roku dała nam wiele okazji do spacerów czy spędzania czasu na wolnym powietrzu. Wielu mieszkańców, aby wypocząć na łonie natury kieruje swoje kroki właśnie w tą stronę, gdzie można było do tej pory odetchnąć od miejskiej rzeczywistości. Aktualna obecność w tej części lasu daje dużo powodów do niepokojów i próśb o nagłośnienie tej sprawy.

Co dalej z naszym lasem? teren co do zasady jest terenem Nadleśnictwa Świdnica. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radny Wojciech Syntyrz zgłosił interpelację, aby gmina zawiadomiła odpowiednie organy o sytuacji jaka panuje w lesie. Jakie będą tego efekty i czy poznamy rzeczywiste przyczyny tego niepokojącego stanu, czas pokaże. O każdej dostępnej informacji w tej sprawie będę informować na bieżąco.

foto: od czytelników

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *