Czworonóg to obowiązek

Do redakcji Wieści napisał czytelnik, który chciał zwrócić uwagę na kwestie sprzątania po naszych „braciach mniejszych”

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka i z pewnością tak jest. Wielu z nas zdecydowało się na życie w jego towarzystwie co przysparza wiele miłych chwil czy wspomnień, ale rodzi także obowiązki, które należy spełniać, aby nie utrudniać innym korzystania z przestrzeni miejskiej. Chodzi tu głównie o „ślady” jakie zostawiają po sobie nasze czworonogi na spacerach, a które powinniśmy bezwzględnie sprzątać.

Do redakcji Wieści napisał czytelnik, który chciał zwrócić uwagę na kwestie sprzątania po naszych „braciach mniejszych”: ” Wspomniał pan o wiośnie, która do nas przyszła. Ja chcę przypomnieć, że wiosna to czas kiedy trzeba uważać pod nogi bo z kulturą posiadających psy jest u nas źle. Proszę o anonimowść i poruszenie tej śmierdzącej sprawy” (pisownia oryginalna)

Poruszany temat z pozoru wydaje się nieciekawy i mało ważny, ale jakże utrudnia często nasze funkcjonowanie. Nasza gmina w wielu miejscach posiada stanowiska z torebkami, które pomagają nam posprzątać po swoim pupilu. Jeżeli w danym miejscu nie ma takiego stanowiska, możemy zaopatrzyć się sami w odpowiedni sprzęt i pokazać dowód swojej odpowiedzialności raz obywatelskiej, a dwa za swojego przyjaciela.

Pominę tutaj kwestie kar jakie są przewidziane za takie zaniechania i odwołam się do zmysły estetycznego i świadomości obywatelskiej naszych mieszkańców. To jak zachowujemy się na spacerze ze swoim psem rzutuje tylko wyłącznie na nas i na naszą kulturę zachowania. Trzeba zdać sobie sprawę, że wszyscy mamy prawo do czystej przestrzeni społecznej bez względu na to czy mamy psa czy nie. Posiadanie czworonoga to przywilej i wielkie szczęście, ale także obowiązek z którego odpowiedzialnie musimy się rozliczać, aby nie zakłócać innym korzystania z normalnego funkcjonowania.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *