Czy gmina oszczędza na oświetleniu?

Do redakcji Wieści napisała jedna z mieszkanek z informacją o braku oświetlenia w części Jaworzyny Śląskiej, konkretnie w obrębie ulicy Wolniości. Czy mamy do czynienia z awarią oświetlenia, czy z próbą oszczędności na kosztach związanych z prądem.

Okres zimowy to czas kiedy ciemność towarzyszy nam przez większość część dnia. Zmrok przychodzi szybko, wschód słońca również notujemy w późniejszych godzinach. Nie jeden z nas narzeka, że idzie do pracy kiedy jest ciemno i wraca również po  zmroku. Jak ważne jest oświetlenie miejskie w tym czasie każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę. Jeszcze bardziej jest to jaskrawa potrzeba kiedy oświetlenia faktycznie brakuje i ulice miasta są zasnute pół mrokiem. Z takim przypadkiem mamy do czynienia właśnie w naszym mieście od dłuższego czasu na części jednej z głównych ulic naszego miasta.

Do redakcji Wieści Gminnych napisała jedna z mieszkanek z informacją o braku oświetlenia w części Jaworzyny Śląskiej, konkretnie w obrębie ulicy Wolności. Oto treść listu: ” Witam . Piszę w sprawie braku oświetlenia w Jaworzynie , zaczynając od wiaduktu kończą na ulicę Wolności.. Zostało zrobione NOWE oświetlenie , oraz pasy na głównych ulicach . Zostały wydane pieniądze a lampy na ulicy palą się 1 może co 2 . Nic nie widać, nie widać pieszych. Burmistrz oszczędza na prądzie ? Nie wspomnę o chuliganach , którzy rozwalają samochody a żadna kamera nie działa na Jaworzynie , nie wspominając że policja nic z tym nie robi . Jak człowiek ma się czuć bezpiecznie ?” (pisownia oryginalna).

Istotnie, oświetlenia brakuje w części ulicy Wolności od dłuższego czasu. Sprawa wydaje się być najbardziej problematyczna na przejściu dla pieszych tuż za wiaduktem, które jest nie oświetlone. W godzinach porannych, kiedy zmotoryzowani i piesi próbują dostać się do pracy każdy musi się mocno pilnować, aby nie doszło do tragedii, ponieważ widoczność w tamtym miejscu jest mocno utrudniona

Czy mamy do czynienia z awarią oświetlenia, czy próbą oszczędności ze strony Urzędu i burmistrza? Według moich informacji Urząd przekazuje, że jest to awaria, która została zgłoszona do zakładu energetycznego w zeszły czwartek. Po stronie zakładu energetycznego występują problemy techniczne, ale sprawa naszego miasta będzie traktowana priorytetowo. Nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje od dłuższego czasu. Należy traktować to jako nie zaniedbanie po stronie estetycznej, ale po stronie bezpieczeństwa, które aktualnie jest mocno nadszarpnięte. Kiedyś przy podobnej sprawie, burmistrz podczas obrad Rady Miejskiej poradził, że jeżeli komuś jest za ciemno, to niech chodzi tunelem w stacji PKP. Czy Jaworzyna będzie na nowo oświetlona? Czas pokaże.

foto: od czytelniczki

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska