Czy powstanie regał na znicze na jaworzyńskim cmentarzu?

Jest inicjatywa, aby na jaworzyńskim cmentarzu jako pilotowy pomysł w skali gminy powstał regał ze zużytymi zniczami, które można ponownie wykorzystać.

Pamięć o zmarłych w naszej kulturze mimo narastającego nastawienia wyłącznie na siebie jest ciągle żywa, co cieszy. Wspomniana pamięć w pierwszej kolejności wyraża się w dbałości o nagrobki swoich bliskich na cmentarzu, co daje możliwości do upiększania czy zapalenie przysłowiowego znicza. I właśnie ku takim postawom wychodzi na przeciw pomysł powołania na naszym jaworzyńskim cmentarzu szafki, regału ze zniczami, które chcielibyśmy wymienić i wyrzucić a ktoś inny mógłby z nich skorzystać. W naszym najbliższym otoczeniu mamy do czynienia z takimi regałami m.in w Żarowie czy Strzegomiu.

Radny Rady Miejskiej Wojciech Syntyrz opublikował na swoim profilu fb postulat w tej sprawie i efekt swojej dotychczasowej pracy w tym zakresie. Zakreślił pomysł i wytłumaczył korzyści z tego płynące, co dodatkowo pomaga w zrozumieniu inicjatywy. Na profilu radnego możemy przeczytać:

„EKOLOGICZNY REGAŁ NA CMENTARZU ?
Regał na będące w dobrym stanie znicze to rozwiązanie coraz powszechniejsze na polskich cmentarzach.
– dobrej jakości znicz zamiast do kosza może znaleźć się na specjalnej półce,
– szafka daje wtedy możliwość użycia takiego znicza i tym samym ograniczenia ilości odpadów na cmentarzu,
– budujemy tym samym postawę proekologiczną
– rozwiązanie coraz bardziej popularne i sprawdzone nie tylko w naszym regionie.

O szafce rozmawiałem z prezesem ZUK już w marcu tego roku jednak ten temat został odłożony ze względu na rozpoczynającą się wówczas pandemię koronawirusa. Myślę, że teraz jest czas na zajęcie się tą sprawą tak, aby na wiosnę regał mógł stanąć na cmentarzu. Stąd mój wniosek do Burmistrza.”

Radny dał również do wglądu pismo w tej sprawie z którym można zapoznać się poniżej:

Kwestia regału wydaje się ciekawa i niewymagająca dużych nakładów finansowych. Chodzi teraz o dobra wolę włodarzy miasta, którzy pomogą w realizacji. Jaki będzie tego efekt, czas pokaże. Ze swojej strony postuluję i przypominam o możliwości dołączenia naszej nekropoli do specjalnej aplikacji internetowej, która pomaga w odnajdywaniu konkretnych grobów, o czym pisałem TUTAJ.

Info, foto: facebook Wojciech Syntyrz

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz