„Deszcze nie spokojne” – Jak wygląda sytuacja w naszej gminie?

Deszcze które nas nawiedziły z dużą intensywnością przez ostatnie dwa dni, dały mocno znać o sobie w naszym powiecie, szczególnie w gminie Marcinowice. Jak wygląda sytuacja u nas, i czy mamy powody do zmartwienia?

Długi okres suszy i gwałtowne opady deszczu to gotowa recepta na podtopienia i powodzie, które mogą wyrządzić wiele szkód i tragedii. Przez ostatni okres mieliśmy do czynienia z suszą, by przez ostatnie dwie doby spadł obfity, ciągły deszcz. Wysuszona ziemia nie nadąża odbierać nadmiaru wody, co prowadzi do podtopień, o czym jesteśmy nieustannie informowani. Duże powody do zmartwień ma gmina Marcinowice, gdzie sytuacja jest bardzo nie stabilna i trwa ciągła walka z żywiołem, aby nie wyrządził więcej szkód, niż te które powstały.

Nasza gmina również odczuwała skutki deszczów. Były to jednak wypadki niewspółmierne do tych, które spotkały naszych sąsiadów. Występowały u nas lokalne podtopienia domów, z którymi na bieżąco radziła sobie Ochotnicza Straż Pożarna. Sytuacja na rzece Pełcznica w okolicy wsi Pasieczna była wczoraj również niepokojąca przez spływające masy wody. Dzisiejszy rekonesans terenu pokazuje jednak, że poziom wody spada i normuje się. Wygląda na to, że nasza gmina wyjdzie ze sprawy obronną ręką.

Trzeba być jednak nadal czujnym. Deszcze nie ustają i będzie dalej padać, co może zmieniać sytuację w ciągu kilku godzin. Bądźmy dobrej myśli i obserwujmy naszą okolicę.

Foto. Wieści Gminne.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska