Dwa lata temu pisały Wieści. Dziś burmistrz rewitalizuje

Szóstego lipca minęło dokładnie dwa lata, kiedy na łamach Wieści opisałem sprawę piotrowickiego stawu, który czekał na odzyskanie swojej świetności. Posypała się wtedy fala krytyki ze strony środowisk powiązanych z urzędem miasta i burmistrzem. Dziś Grzegorz Grzegorzewicz przekazał, że staw doczeka się rewitalizacji

Dokładnie dwa lata temu na prośbę mieszkańców wsi Piotrowice Świdnickie opisałem sprawę stawu, który znajduje się przy drodze w kierunku Nowic (link do artykułu TUTAJ). Mówienie o tym miejscu staw, było i póki co jeszcze jest zdecydowanie na wyrost. Patrząc jednak na ten zakątek wsi można było przewidzieć, że jest tam potencjał, który jest nie wykorzystywany. Mieszkańcy opowiadali mi o wspomnieniach związanych z tym miejscem, brakiem zainteresowania, a także możliwościach jakie daje opisywane „oczko wodne”.

Po publikacji artykułu pojawiły się prześmiewcze, ale także krytykujące głosy ze strony środowisk powiązanych z urzędem miasta i burmistrzem, że np. „wyciągam” sprawy, które są nikomu niepotrzebne itd. Całkowicie nie zgadzałem się z tymi głosami widząc, że miejsce ma potencjał i mogłoby odgrywać ważną rolę integracyjną wsi. Artykuł został napisany, przeczytany i jak to zwykle bywa zapomniany. Nie spodziewałem się, że jeszcze do niego wrócę, a jednak.

Dziś za pośrednictwem prywatnego profilu facebook Grzegorza Grzegorzewicza, a także profilu facebook Gminy Jaworzyna Śląska obwieszczono, że wspomniany staw doczeka się jednak rewitalizacji. Na profilu burmistrza możemy przeczytać: „Ponad 95 tys zł na rewitalizację stawu w Piotrowicach Świdnickich! Wspólnie z Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego podpisaliśmy umowę na dofinansowanie rewitalizacji stawu w Piotrowicach Świdnickich. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów, nabór ogłosiła w lutym Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”.
Celem inwestycji jest stworzenie miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego dla mieszkańców.
Zakres prac obejmuje:
-przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych na stawie i terenie przyległym, zostaną odtworzone dopływy, a cały teren – posprzątany,
-zostanie odmulony i wyprofilowany na nowo, a także nastąpi zarybienie stawu,
-zamontowana będzie mała architektury oraz nasadzenia.
Prace zrealizowane zostaną jeszcze w roku 2022!(…)”

To bardzo dobra informacja dla naszej gminy i mieszkańców Piotrowic Świdnickich. To uporządkowanie zdecydowanie należy się temu miejscu. Daleko mi do chełpienia się, że sygnalizowałem i coś zostało zrobione. Przy tej okazji nachodzi mnie jednak refleksja, że czasami warto zastanowić się nad konkretną sprawą, nie odbierać jej jako atak, tylko przemyśleć i postarać się ją zrealizować. Minęły dwa lata, a nie smak komentarzy i telefonów pozostał.

info: facebook Grzegorz Grzegorzewicz, gmina Jaworzyna Śląska
foto: facebook Grzegorz Grzegorzewicz, Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska