Dwóch mieszkańców zarażonych. To dla nas test [OPINIA]

Dziś Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy ogłosiła, że na terenie naszej gminy stwierdzono dwa przypadki zarażenia COVID-19. To dla nas test jako wspólnoty i człowieczeństwa wobec nieszczęścia zarażonych i ich rodzin. Uszanujmy to.

To, że będą wśród nas zarażeni koronawirusem było oczywiste. Nasza gmina długo opierała się epidemii i nie stwierdzano u nas zarażonych mimo, że w ościennych gminach już jakiś czas walczono z jej skutkami. Dziś trafiła do nas informacja o dwóch zarażonych osobach w naszej gminie. Powinniśmy być ostrożni i przede wszystkim stonowani w przekazywaniu informacji.

Wielu z nas chce znać szczegóły sprawy i personalia osób zarażonych koronawirusem. Są to szczegóły nieistotne, które jak wydaje się autorowi tekstu, mają za zadanie zaspokoić tylko ciekawość, co jest nie do przyjęcia i może mieć daleko idące konsekwencje. Poza tym świdnicki sanepid nigdy nie ujawniał danych mogących ustalić personalia chorego.

Osoby zarażone i ich bliscy przechodzą aktualnie ciężkie chwile i jedyne co powinniśmy robić to przestrzegać zasad bezpieczeństwa i łączyć się dobrą myślą z zarażonymi. Wszystkie szczegóły mogą tylko zaogniać sytuację i stygmatyzować konkretne osoby, co jakiś czas temu zaczęło się już ujawniać w naszej społeczności (wpisy na profilu fb burmistrza, gdzie padały konkretne nazwiska niewinnych osób). Osoby zarażone nie chciały być chore i mogło to spotkać każdego z nas.

Dlatego apeluje do wszystkich mieszkańców o wstrzemięźliwość w informowaniu się nawzajem. Nie stwarzajmy niepotrzebnej paniki, która tylko może destabilizować obecną już i tak napiętą sytuację. Łączmy się dobrą myślą z chorymi osobami i przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa.

Apeluję również do burmistrza, aby szybko reagował i usuwał na swoim koncie wpisy osób, które mogą wskazywać na konkretnych chorych, aby nie dopuszczać do sytuacji, jakie miały już miejsce na jego profilu. To bardzo ważne. Dbajmy o siebie i trzymajmy swoją ciekawość na uwięzi bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Nie szukajmy winnych bo winnym jest koronawirus

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz