Dziś Dzień Flagi. To ważne święto

Dziś 2 maja obchodzimy młode, ale ważne święto, które identyfikuje nas pod jednym symbolem – Dzień Flagi.

Mimo, że pogoda dziś zdecydowanie nie dopisuje na naszych ulicach widać flagi. Wywiesili je również nasi mieszkańcy. To ważny gest. Dziś 2 maja obchodzimy młode, ale ważne święto, które identyfikuje nas pod jednym symbolem – Dzień Flagi.

2 maja obchodzimy 17-lecie uchwalenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 1 sierpnia 102 rocznicę uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy niepodległej Polski ustawy o godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast 3 maja będziemy obchodzić 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Przypomnijmy więc zasady obowiązujące podczas wywieszania flagi państwowej.
Zasady określa ustawa o godle, barwach i hymnie. Przepisy te regulują jednak obecność flagi przede wszystkim w miejscach publicznych.

Osoby prywatne nie powinny umieszczać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, gdyż jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych. Maszty są dozwolone, pod warunkiem że znajdują się przed budynkiem. Najbardziej preferowanym sposobem ekspozycji jest wywieszenie flagi z okien lub balkonów.

Jeżeli flaga wisi pionowo, to kolor biały musi być po lewej stronie patrząc od frontu. Kolor biały jest ważniejszy od czerwonego. Flaga nie może być wyblakła, nie może dotykać ziemi ani wody.

Flaga, która uległa zniszczeniu nie może zostać wyrzucona. Trzeba ją spalić, wcześniej rozcinając pośrodku żeby oddzielić barwy. Trzeba zwracać uwagę na to, jak obchodzimy się z flagą. Za te barwy wielu przelewało krew i często była najdroższą rzeczą na świecie.

Pamiętajmy o naszych przywilejach w tych dniach. Wywieszajmy flagi i pokażmy naszą pamięć o tym co jest ważną częścią naszej tożsamości. Pamiętajmy przy tym, aby robić to z godnością. Barwy narodowe to nie barwy, które można traktować jako nic nie znaczący folklor. Flaga to nie kawałek materiału tylko rzecz, której należny się najwyższy szacunek

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz