Dziura w drodze. Część ulicy wyłączona z ruchu

Wczoraj pojawiła się informacja o zapadlisku w drodze przy ulicy Ogrodowej w Pastuchowie. Na uwagę zasługuje fakt, że wcześniej była przeprowadzana tam inwestycja związana z budową kanalizacji.

W dawnych filmach kreskówkowych w sytuacjach uciekający – goniący, ten który uciekał rzucał często czarną dziurę w ścianę czy drogę, aby oddalić się, lub wprowadzić w pułapkę goniącego. Ci z mocną wyobraźnią mogli by pomyśleć, że w Pastuchowie mogło dojść do takiej sytuacji, kiedy zobaczyli głęboką dziurę w środku drogi. Niestety prawda jest bardziej brutalna i przykra. To nie „Struś Pędziwiatr” tylko efekt jednej z flagowej inwestycji jaka została przeprowadzona w Pastuchowie.

Wczoraj w mediach społecznościowych najpierw pojawiła się informacja o dziurze, która pojawiła się w drodze przy ulicy Ogrodowej w Pastuchowie z prośba o zachowanie ostrożności. Chwilę później, że droga na odcinku ulicy Ogrodowej 2, gdzie wystąpiła wskazana awaria – została wyłączona z ruchu.

Temat jest o tyle ciekawy, że mówimy tu o drodze, gdzie przeprowadzano inwestycję związaną z budową kanalizacji. O temacie samej inwestycji pisałem wielokrotnie pokazując opór i niezadowolenie mieszkańców. Aktualnie wydaje się, że mamy do czynienia z kolejną odsłoną tej sprawy.

Inwestycja opiewała m.in na budowę kanalizacji w tym rejonie i odtworzenie drogi do stanu przed inwestycyjnego. W tym przypadku chodziło o drogę szutrową. Nie wiadomo na tym etapie czy doszło tam do  awarii rur kanalizacyjnych, czy mamy do czynienia ze złym ubiciem drogi podczas odtwarzania nawierzchni. Bez względu na przyczynę fakt pozostaje niezmienny. Powstała dziura w drodze, której nie powinno być.

Przypomnijmy – Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej otrzymał na budowę kanalizacji w Pastuchowie dofinasowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę 7.869.744.24 zł. Pożyczka ta musiała zostać zabezpieczona ze względu na kondycję finansową Zakładu zastawem przez Gminę budynków użyteczności publicznej tak jak stary budynek Urzędu Miejskiego czy budynki Szkół Podstawowych i Przedszkola w naszej gminie. Finalny koszt inwestycji w Pastuchowie to 11.388.966.99 zł. kwoty te podaje za artykułem jaki pojawił się w Rozmaitościach Jaworzyńskich (biuletyn Urzędu Miasta). Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma HYPMAR z Modlęcina.

Foto: od czytelnika, fb Pastuchów nasza wieś

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska