Etos człowieka dzielnego – Dzień Strażaka

Dziś 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka we wspomnienie świętego Floriana – patrona tej braci. To doskonała okazja, aby pochylić się nad trudem tej pracy i ludźmi, którzy się jej podejmują, szczególnie teraz w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Dźwięk syreny strażackiej – głośny, donośny jest oznaką nadchodzącego ratunku. Tylko ten, który go potrzebował wie jak jest on ważny i oczekiwany. Trud pracy strażaka wymaga szczególnych kompetencji i predyspozycji, które należą do elity ratujących życie. Mowa tu o odwadze, ale także myśleniu, aby nie narażać nikogo na dodatkowe niebezpieczeństwo. Nasza gmina może poszczycić się własnie takimi ludźmi, którzy w bezinteresowny sposób działają i pomagają na każde wezwanie w oddziałach Ochotniczych Straży Pożarnej w Jaworzynie Śląskiej, Pasiecznej, Bolesławicach, Piotrowicach, Nowicach i Pastuchowie

Praca strażaków tak często nie doceniana, pokazuje jak jest potrzebna i z jakim niebezpieczeństwem jest związana. Wykonują ją ludzie z obowiązku, powołania i etosu pomocy drugiemu człowiekowi. Trzeba tutaj dodać, że jest to praca ochotnicza z własnej, nie przymuszonej woli co dodatkowo pokazuje wyżyny człowieczeństwa jakimi jest ona podyktowana.

Naszej strażackiej braci pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, tylu samych wyjazdów co powrotów w jak najmniejszym natężeniu. Życzę, aby św. Florian, patron strażaków chronił zawsze podczas zagrożenia i wzmagał zawsze poczucie pracy dla drugiego człowieka, gdyby ktoś poczuł osamotnienia czy wypalenie względem tej odpowiedzialnej służby.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz