Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z apelem

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska apeluje w sprawie postępującej degradacji  zabytkowego dworca kolejowego w Jaworzynie Śląskiej

Zabytkowy dworzec w Jaworzynie Śląskiej to z pewnością perła zabytków,  która jest problemem mimo swojego niekwestionowanego potencjału. Problem postępuje ze szkodą dla tego obiektu, co nie daje powodów do radości. Na co dzień widzimy ten wielki gmach, który mimo, że jest blisko nas, to umiera w samotności i zapomnieniu. Nadzieje z nim związane były inne, co miało związek z wpisaniem go do rejestru zabytków i jeszcze bardziej potęguje tą niepokojącą sprawę.

Przypomnijmy, że po wieloletnich apelach Fundacji i mieszkańców 17 kwietnia 2019 roku dworzec został wpisany oficjalnie do rejestru zabytków, co było dużym krokiem na przód i światełkiem w tunelu dla tego obiektu. Dawało to nadzieję, że postępująca degradacja ustanie a w przyszłości ewentualne, pozyskane fundusze pozwolą odżyć na nowo tej ogromnej konstrukcji ponieważ pomysłów na adaptację jest sporo. Prawie dwuletni okres pokazuje, że rzeczywistość napisała inny, gorszy scenariusz.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaapelowała w tej sprawie na swojej stronie. W apelu możemy m.in przeczytać: „(dworzec) został wpisany dzięki staraniom naszej Fundacji przez Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na listę obiektów chronionych prawem. To jednak jeden z wielu przykładów na to, że niestety nie zawsze właściciel zabytku wywiązuje się ze swoich obowiązków dbania o niego. Apelujemy do PKP S.A. choćby o prace zabezpieczające obiekt przed dalszym niszczeniem”.

Sprawa dworca jest paląca, co widać po jego aktualnym stanie. Jego destrukcja postępuje ze względu na jego wiekowość, ale także odwiedziny „dzikich eksploratorów”, którzy penetrują go z różnym skutkiem. Czy nasze dziedzictwo mimo szumnych zapowiedzi skazane jest na cichą i bezwzględną zagładę?

info: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
foto: Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *