Gmina okiem młodych

Dziś na łamach Wieści będą mogli Państwo przeczytać kolejny artykuł Aleksa Grzywińskiego z Nowic, który odbywa swoje praktyki szkolne w Wieściach Gminnych jako fotograf i początkujący piszący.

Aleks Grzywiński z Nowic aktualnie odbywa swoje praktyki szkolne w redakcji Wieści Gminnych. To pierwszy z jego kolejny z tekstów, jaki zostanie tu opublikowany. Dziś będą mogli Państwo przeczytać o tym jak widzą naszą gminą ludzie młodzi. To ciekawe ujęcie spraw jakie być może nam umykają, ale na pewną są ważną kwestią w dyskusji. Tekst i zdjęcie w całości są pracą Aleksa. Zapraszam do lektury:

„W tym tekście zająłem się sprawą opinii młodych ludzi o naszej gminie. Zapytałem kilka osób co sądzą o tym miejscu, co by chcieli zmienić, co im się podoba a co nie. Oto rezultaty:

Zacznijmy więc od samej Jaworzyny Śląskiej. Na „pierwszy ogień” poszła Pani Julia F. Mieszka w Jaworzynie Śląskiej prawie piętnaście lat. Jak sama mówi, żyje się jej tutaj bardzo dobrze. Po pytaniu: „Co ci się w naszej gminie podoba” bez zastanowienia odpowiedziała: „Mamy bardzo sympatycznego burmistrza, jest młody i wiele w naszej gminie działa, a to jest na plus”. Oprócz tego jak sama podkreśliła Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej jest bardzo ciekawym miejscem. Organizowane jest tam miasto dzieci które jest bardzo fajną inicjatywą dla młodych. Sama miejscowość organizuje też często (poza pandemią) różne akcje oraz zabawy dla swoich mieszkańców. Ponadto gmina prowadzi różne zbiórki. Jedną z ostatnich była zbiórka pieniędzy na Kaję. Kolejne pytanie brzmiało: „Co w naszej gminie ci się nie podoba”. Pierwsza odpowiedz która była bardzo stanowcza dotyczyła samochodów jeżdżących po drodze rowerowej. Niestety odkąd powstała droga jest to bardzo częsty problem. Kierowcy nie zważając na bezpieczeństwo, poruszają się niedozwolonym dla nich. To nie pierwsza skarga na ten temat, którą prędzej czy później trzeba było publicznie poruszyć. Na następne pytanie, które dotyczyło zmian, jeśli była by możliwość zmiany bądź wprowadzenia czegoś nowego, co by to było, odpowiedziała: „Jakiś czas temu były plotki o basenie w Jaworzynie, ale skończyło się tylko na plotkach, myślę że była by to ciekawa opcja, zarówno dla gminy jak i mieszkańców”

Kolejną osobą którą wypowiadała się na temat gminy była Pani Nicole O. Mieszka w Jaworzynie Śląskiej od ośmiu lat. Po pytaniu co jej się tutaj podoba odpowiada: „Tunel pod peronami, świetny pomysł oraz bardzo dobra inwestycja, jedyny jego minus to to, że nie jest on zbytnio pilnowany”. Mówiąc to nawiązała do sytuacji z sylwestra kiedy petardy w wcześniej wspomnianym tunelu strzelały na tyle głośno, że mieszkańcy bloków nawet koło posterunku Policji mogli usłyszeć bardzo głośny huk. Kolejną rzeczą którą wymieniła jest droga rowerowa. Również uważa ją za świetny pomysł tylko jak sama wspomina: „Szkoda że nie jest oświetlona”. Jest zdania, że oświetlenie w tym miejscu jest niezbędne, ponieważ gdy tylko zapada zmrok droga jest prawie niezdatna to jazdy przez ciemność, i przez to że bardzo często leży na niej mnóstwo kamieni i innych rzeczy, których w nocy nie jesteśmy w stanie zauważyć. Kolejnym plusem według Pani Nicole są nowo postawione siłownie „pod chmurką” Jest to świetny i ciekawy pomysł zarówno dla młodych jak i starszych ludzi. Na kolejne pytanie co jej się nie podoba poruszyła temat siłowni obok budynku gimnazjalnego. Mianowicie nie ma co się oszukiwać, że miejsce to jest i od początku było przeznaczone do rekreacji i sportu, lecz zamiast tego bardzo łatwo można natknąć się tam na młodzież dewastującą obiekty, spożywającą różnego rodzaju trunki czy demoralizującą. Podpowiada iż można było by to w łatwy sposób kontrolować montując w tamtym miejscu monitoring. Kolejnym poruszonym tematem jest posterunek policji w Jaworzynie. Pani Nicole wspomina o sytuacjach których była świadkiem, kiedy między innymi pod komisariatem występowały bójki, młodzież spożywała alkohol, gdzie na wezwaną policję pomimo bliskiej lokacji trzeba było czekać sporo czasu. Podsumowuje to wszystko pytaniem: „Gdzie w takich momentach są funkcjonariusze?” Oprócz tego został poruszony bardzo ważny w ostatnim czasie temat dla mieszkańców, czyli parkingi na terenie Jaworzyny. Jest bardzo mało miejsc parkingowych, a jeśli występują, to najczęściej są zajmowane przez pracowników Karoliny. Zdaniem Pani Nicole jak i większości kierowców takich miejsc powinno być tu znacznie więcej, bądź te które są w miejscach jak np: pod Dino, powinny mieć określony, limit czasowy, po to aby stawać na nich tylko i wyłącznie gdy chce się przyjechać do sklepu.

Kolejną osobą jest mieszkaniec Pastuchowa. Nie podaję jego danych, ponieważ chciał zostać anonimowy. Po pytaniu co podoba się mu w naszej gminie odpowiada, że jednostka OSP Pastuchów. Argumentował swoją wypowiedź tym, że jest to bardzo zgrany zespół, zawsze chętny do pomocy. Poza swoją pracom i obowiązkami często towarzyszą i pomagają w różnych akcjach. Z kolei jedyną rzeczą która się mu tutaj nie podoba jest społeczność. Mówiąc ściślej, w ostatnim czasie jest bardzo dużo oznak wandalizmu. Na pytanie co by chciał zmienić odpowiada że nic, poza wymienionym wcześniej wątkiem podoba mu się tu absolutnie wszystko.

Następną osobą jest Wiktor T. z Piotrowic Świdnickich. Mieszka w naszej gminie prawie siedemnaście lat i żyje mu się tu cytując: „Bardzo przyjemnie” Na pierwsze pytanie: „Co podoba ci się w naszej gminie” odpowiada z dumą na twarzy, że jest to znajdujący się w jego miejscowości zamek. Sam wspomina że jest to ogromny atut oraz poniekąd znak rozpoznawczy wioski. Są organizowane w nim od czasu do czasu ciekawe akcje jak między innymi wystawa maszyn rolniczych. Po pytaniu co mu się nie podoba odpowiada: „Busy, kwestia poruszana nie raz, a mimo to dalej nic się nie zmienia. W Piotrowicach to już totalne dno z autobusami, kursy powinny być częściej, a co najważniejsze powinno być ich więcej. Do Jaworzyny szczególnie w okresie pandemii naprawdę czasami jest ciężko się dostać nie posiadając samochodu. To dotyczy każdej wsi w naszej gminie”. Jak by nie patrzeć z Panem Wiktorem ciężko się nie zgodzić. Dla starszych osób posiadających samochody może to nie być aż taki problem, lecz dla nas, młodych, to naprawdę bardzo ciężka sytuacja ponieważ, ciężko jest się dostać gdziekolwiek. Kolejnym pytaniem było co by chciał zmienić. Cytując młodego mieszkańca gminy: „Pierwszorzędnie wprowadził bym w życie istniejący już z tego co wiem plan wybudowania stacji kolejowej. Było by to ogromne ułatwienie dla każdego”

Kolejną i ostatnią osobą jest mieszkaniec Bolesławic. On również chciał pozostać anonimowy Na pytanie co mu się podoba, odpowiada: „Na pewno pomysł na wybudowanie stacji w Piotrowicach, jest to genialny pomysł dla miejscowych oraz wsi obok jak np.: Nowice. Poza tym droga z Pastuchowa do samych Bolesławic została naprawiona co też oczywiście jest ogromnym plusem, ponadto wybudowanie drogi rowerowej z Jaworzyny do Nowic było świetnym pomysłem, szkoda tylko że dużo ludzi totalnie omija zakazy i jeździ po tej drodze zwykłymi samochodami.” Na pytanie co mu się nie podoba bez zastanowienia odpowiada, że jest to jakość drogi z Jaworzyny do Bolesławic, jak sam mówi, cytując: „To tragedia” i ciężko się tutaj nie zgodzić. Droga jest zniszczona bardzo mocno od mostu na wjeździe do Bolesławic aż po zakład „Zebra”. Bardzo chętnie odpowiedział na pytanie co by chciał zmienić: „Myślę że nie tylko ja na to czekam, ale większość mieszkańców naszej gminy. Mianowicie chodzi o ponowne przeistoczenie żwirowni na kąpielisko z ratownikami, utworzenie tam chociażby jednej, ale zadbanej plaży, naprawdę mogło by być to ogromne urozmaicenie dla tutejszych jak i przyjezdnych”

Wraz z mieszkańcami poruszyliśmy bardzo ważne tematy, i mamy nadzieję że w przyszłości może któraś z tych rzeczy wejdzie w życie. Nasza gmina to naprawdę piękna okolica, z bardzo sympatycznymi ludźmi. Moim zdaniem trochę pracy i będzie tutaj idealnie.”

Tekst: Aleks Grzywiński

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz