Harmonogram wywozów śmieci. Porządek przy kubłach zaczyna się od nas

W poniższym artykule mogą Państwo zapoznać się z harmonogramem wywozów śmieci dla naszej Gminy. Poruszymy również kwestię, o którą prosiła nas nasza czytelniczka. Chodzi konkretnie o czystość przy gniazdach na Ekerta w Jaworzynie Śląskiej.

We wczorajszym artykule pisaliśmy o zmianach, jakie nas czekają w kwestii wywozu śmieci. Na stronie internetowej Zakładu Oczyszczania Miasta w Świdnicy, które wygrało przetarg na wywóz śmieci, opublikowano harmonogram ich wywozu na 2020 rok. Warto się z nim zapoznać i przekazać dalej, aby wszyscy mieszkańcy mieli świadomość, kiedy nasze śmieci będą wywożone. Pamiętajmy przy tym o nowej kategorii śmieci do segregacji czyli bioodpadach, które od tego roku są klasyfikowane osobno. Poniżej harmonogram wywozu śmieci na rok 2020 dla naszej gminy:

Do naszej redakcji napisała również mieszkanka z problemem, z jakim boryka się ulica Ekerta w Jaworzynie Śląskiej. O podobnych problemach pisaliśmy wielokrotnie, jednak ten przykład jest wyjątkowy ze względu na skalę problemu. Chodzi konkretnie o gniazda do segregacji śmieci między blokami i garażami na tej ulicy.

Mieszkanka prosząca o interwencję napisała: ” Śmieci latają po całej okolicy, ludzie nie patrzą, czy wyrzucane przez nich śmieci trafiają do śmietników, czy też lądują obok nich(…) Kolejnym problemem są porozrzucane i porozbijane butelki (małpki) po alkoholu. Ze względu na korzystne miejsce i brak kontroli ludzie po spożytym alkoholu nie potrafią zrobić „dwóch kroków”, by wyrzucić te butelki do śmietnika(…). Sprawa ta była wielokrotnie poruszana w Urzędzie Gminy, ale niestety ani Miasto ani mieszkańcy nie potrafią sobie z tym poradzić”.

Kwestia, o której piszemy jest o tyle problematyczna, że porządek i kultura obok gniazd śmietnikowych zależy od mieszkańców, którzy z nich korzystają. Trzeba jasno zdać sobie sprawę, że to my żyjemy obok tych miejsc i to od nas zależy czy będzie tam względny porządek czy widoki jak na poniższych zdjęciach. Należy również dodać, że według mieszkanki miejsce które opisujemy ze względu na swoje ubocze jest chętnie odwiedzane przez młodzież i dzieci. Czy naprawdę chcemy, aby nasze dzieci korzystały z takich „atrakcji”?

Mieszkanka poprosiła również o refleksję mieszkańców tego rejonu nad tą sprawą, do czego również się przyłączam. Być może ten apel skłoni nas do roztropnego zachowywania się przy rzeczach tak podstawowych jak wyrzucanie śmieci.

foto: zomswidnica.pl, od mieszkanki

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz