Horoskop poetyczno – filozoficzny wg. Adama Lizakowskiego na grudzień

Osoby urodzone w grudniu dzień po dniu mogą odbić się w źwierciadle przemyśleń poety Adama Lizakowskiego ze Świdnicy, który zechciał na łamach Wieści opublikować napisany horoskop jeszcze w USA

Niektórzy w to wierzą, inni wyśmiewają. Chodzi o horoskopy. Myślę, że w tej w sprawie należy stać po środku, a jeszcze lepiej, stanąć z dystansem i zajrzeć tu, aby nawet choćby przez dwie sekundy uśmiechnąć się pod nosem czytając o sobie w swoje urodziny, bo o taki horoskop chodzi.

Niektórzy wierzą, że nasza data urodzenia determinuje nasze życie. Od tego wyszedł Adam Lizakowski, który stworzył horoskop dla ludzi urodzonych konkretnego dnia. Są to ciekawe, często humorystyczne, krótkie sentencje zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zapraszam do zapoznania się z tą pozycją, wszystkich urodzonych w grudniu

Wstęp od autora

Moja przygoda z pisaniem horoskopu rozpoczęła się zupełnie niedawno, bo na początku roku 1997, kiedy to jeden z zaprzyjaźnionych ze mną chicagowskich redaktorów pisma przyszedł do mnie do księgarni z prośba o polecenie jakiejś książki z horoskopem na każdy dzień w tygodniu, bo chciałby rozpocząć publikację takiego horoskopu u siebie w piśmie. Z pewnym zaciekawię podszedłem do półki z horoskopami, wróżbami, tarotami, przepowiedniami, sennikami itd., znalazłem kilka pozycje, ale żadne z nich nie odpowiadała mojemu znajomemu, ponieważ były to horoskopy bardzo ogólne napisane dla poszczególnych znaków zodiakalnych, natomiast nic nie było na każdy czy poszczególny dzień w tygodniu. A gazeta jest wydawana codziennie, i codziennie jej czytelnicy potrzebują horoskopu.

A co to jest horoskop, ktoś mnie zapyta? Definicję tego słowa może każdy znaleźć w Słowniku Wyrazów Obcych. Moja własna, poetycka definicja, mówi o horoskopie, jako o zaglądnięciu w duszę człowieka, a nie szukanie odpowiedzi w gwiazdach. Chociaż prawdę mówiąc gwiazdy mają na nasze życie też wpływ, ale, aby o tym mówić trzeba być nie tylko astrologiem, przepowiadaczem przyszłości, widzieć coś więcej niż przeciętny człowiek, ale przede wszystkim trzeba poświęcić do tego swoje życie, jeśli nie całe i zdecydowanie tą większą jego część. A ja jestem poetą, który odpowiedzi jak żyć, jak być człowiekiem, jak być kochanym i szczęśliwym szuka w sobie i w drugim człowieku, a nie gwiazdach. Każdy z nas jest takim małym gwiazdo-zbiorem dla siebie, takim małym kosmosem własnych spraw, trosk, radości i problemów. Wystarczy trochę tylko wyjść z siebie, dać sobie szańce odpocząć od siebie samego, a wtedy zobaczymy siebie trochę inaczej, krytyczniej, ale za to w jaśniejszym świetle własnej duszy.

Adam Lizakowski
Chicago
listopad 2000

HOROSKOP POETYCKO-FILOZOFICZNY NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU

GRUDZIEN

1 grudnia

Motto: Podróże pomagają w trawieniu codzienności

Osoby urodzone w tym dniu potrafią zaadaptować się nieomal do każdej sytuacji i w każdej czują się dobrze, tzn. jest im najzupełniej obojętnie czy guzik przyszyty jest czy tylko wisi na nitce. Dopiero jak się urwie, trzeba będzie coś z nim zrobić.

Kobiety urodzone w tym dniu są gospodarne i z każdej sytuacji potrafią wyjść obronną ręką. Nie lubią się za bardzo przemęczać, ale gdy trzeba coś zrobić to trzeba, dwu zdań nie ma. Ich hasłem jest slogan: nie dajmy się zwariować, czyli co ma być to będzie. Trudno jest je do siebie zniechęcić, ale gdy to nastąpi jeszcze trudniej jest odzyskać ich zaufanie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie przywiązują dużej uwagi do wyglądu zewnętrznego, ani tak zwanego dobrego wrażenia. Lubią podróże małe i duże wokół własnego powiatu i świata, który ich interesuje i pociąga. Do życia nie potrzebują wiele, talerz ulubionej zupy, musi być gęsta, wygrany mecz ulubionej drużyny, to wystarcza im w zupełności.

2 grudnia

Motto: Sprawiedliwość często podaje się za siostrę bogatych

Osoby urodzone w tym dniu to przysłowiowi szczęściarze, noszą głowy na szyjach nie od parady. Chcą przebywać w towarzystwie ludzi, którym się powodzi, którym się poszczęściło, wierzą, że zawsze w takim towarzystwie i im coś dobrego „kapnie”.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią mieć pieniądze (a kto je nie lubi), ale dla nich one mają wartości bardziej duchową niż materialną. Sam świadomość, że mogą sobie na wiele pozwolić wystarcza im aby na wszystkim oszczędzać. Boją się długów i kredytów, a bieda je denerwuje i nie znają współczucia dla biednych. Już od dziecko nie znosiły przyjemności siedzenia przy ognisku w towarzystwie chłopaka z rozstrojoną gitarą.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają poczucie humoru i osobisty czar. Rzadko czegoś tam żałują, nie mają też skłonności do rozpamiętywania starych urazów, czyli rozdrapywania ran. U nich proces zrzucania starej skóry przebiega szybko i bezboleśnie jak u węża. Dla nich dobro i zło to są dwie siły, które się uzupełniają. Dlatego aby zrozumieć bogactwo trzeba być biednym, taką mają filozofię na własny użytek.

3 grudnia

Motto: Słodka jest bezczynność. Smak miodu – lenistwo

Osoby urodzone w tym dniu charakteryzują się wybitną cechę denerwowania bliźnich i to często nawet bez powodu. Potrafią wysłuchać bliźniego, współczuć mu, po to tylko, aby za chwilę za jego plecami jak małpa robić miny.

Kobiety urodzone w tym dniu są bardzo pociągające i bardzo niebezpieczne. Są troszkę próżne, bo zarozumiałe i uwielbiają komplementy nie zawsze muszą na nie zasługiwać. Mają swoje małe, królestwo, komfort, nie znoszą mężczyzn typu roztargniony fajtłapa, przy takim mogą naprawdę się zdenerwować, a wtedy na niebie pojawiają się pioruny.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to mistrzowie uników i pojedynków słownych, czyli prawdziwi dyplomaci. Na stanowiskach kierowniczych, nie za bardzo są lubiani przez swoich podwładnych, bo potrafią trzymać ich w napięciu przez nawet kilka dni. Poważna, wyczerpująca rozmowa z nimi przypomina grę w tenisa, bo nie dosyć, że sami się denerwują to jeszcze innych denerwują, przy okazji irytują towarzystwo swoimi za graniami.

4 grudnia

Motto: Przyjmowanie części za całość to duży błąd

Urodzeni w tym dniu to wspaniali ludzie, dusze towarzystwa, fontanny tryskające humorem i dowcipem, czasem jednak leją krokodyle łzy.

Kobiety urodzone w tym dniu są dobrymi matkami i troskliwymi żonami, uprzejme i życzliwie dla każdego. Są mile widziane w towarzystwie, wyluzowane w każdej sytuacji a używki wyskokowe nie są im obce. Kulturę, rozrywkę nie traktują, jako gadżet, coś na pokaz. Wiedzą, że teatr, poezja, opera uważają, może być dodatkiem do ich życia nie tylko dla snobów, czy archaicznych drobnomieszczan.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają zadatki na liderów na wysokich stanowiskach, bo mają wysoki poziom kultury osobistej do drugiego człowieka. Ich dociekliwość przydaje się w rządzeniu, a nawet wydawaniu rozkazów. Czasem błysną nożem humorem, gdy sprawa jest bardzo poważna, rozładowując w ten sposób atmosferę. Śmieszne powiedzonko typu: panie Kowalski dobrze pani mówi, ale proszę stawiać na końcu zdania duże czerwone kropki.

5 grudnia

Motto: Kobiety nigdy nie zdobędziesz, ale możesz pomóc jej przy zakupach

Urodzeni w tym dniu idą przez życie na skróty, czasem tak się wysilają, że kapcie spadają im z nóg. O tym trzeba zawsze pamiętać, że chytry dwa razy traci.

Kobiety urodzone w tym dniu są wspaniałymi improwizatorkami i świetnie dają sobie radę z problemami dnia codziennego. Łatwo wślizgują się w życie i serca mężczyzn, którzy odrzucili krawaty i muchy, kamizelki i garnitury, będąc przekonanym, że przez życie łatwiej idzie się w trampkach i podkoszulku.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu potrafią stworzyć znakomity nastrój do zabawy, brzęk kieliszków, wymiana całusów, kieliszki ustawione w szeregu na stołach, to wszystko działa na nich jak czerwona płachta na byka. Wydaje im się, że potrafią przechytrzyć swego słuchacza ubierając się w jeansy i sprane podkoszulki z napisami po angielsku.

6 grudnia

Motto: Osły trzeba popędzać, kobiecie prawić komplementy, bankierowi patrzeć prosto w oczy

Osoby urodzone w tym dniu mają specyficzne poczucie humoru, które innych osób może wydawać się dziwaczne.

Kobiety urodzone w tym dniu ciągłe spóźniają się ze wszystkim, mają dziwne poczucie humoru mają: kochanie jak będą dzwonić z mojej pracy to powiedz im, że jestem na przyjęciu w konsulacie chińskim, wrócę dopiero za dwa dni. W pracy znają już ich te numery i po głowach się drapią. Poza tym są zabawne, co oznacza, że są wesołe, można je polubić już przy pierwszym spotkaniu.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają talent do przesadzania, albo robienia z igły widły. Jest dobry zadatek na wędkarza. Potrafią też w największym tłoku w tramwaju powiedzieć do starszej damy: proszę się tak mocno do mnie nie przytulać, bo zrobię pani dziecko na plecach. A gdy kobieta zmieszana popatrzy na nich, oni robią małpią mówiąc; przepraszam, myślałem, że to ciocia Genia, co w różne panie się zamienia.

7 grudnia

Motto: Pieniądze rzecz nabyta, to, dlaczego narzekasz, że ich nie masz?

Osoby urodzone w tym dniu rzadko, kiedy się nudzą, bo wciąż wymyślają sobie zajęcia, czasami nawet bez sensu, np. podlewanie trawy, gdy wiadomo, że za chwilę będzie padał deszcz.

Kobiety urodzone w tym dniu to tak zwane kwokami, ze względu na zbytnie rozpieszczanie swojego potomstwa. Dzieci chowają przed okiem świata pod swoimi skrzydłami miłości, mają serca lisa i są „ostre jak brzytwa” w kontaktach z otoczeniem. Mają co do garnka włożyć, mają zapłacony prąd, gaz, wodę po prostu są szczęśliwe, ale nie zawsze zadowolone ze swojego życia.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają skłonności do melancholii, ale spowodowane jest to ich konstrukcją psychiczną, której tak prosto nie da się wyjaśnić. Nie mają dylematu z pieniędzmi, dobrze finansowo sobie radzą. Oni cierpią, praca ich serca cierpi, żołądek, nerki, wątroba i jelita. Te nadprogramowe cierpienie to dodatkowy pobór energii życia, za który słono zapłacą.

8 grudnia

Motto. Nuda doskwiera tym, co chcą być nieszczęśliwymi

Urodzeni w tym dniu mają charakter kłótliwy i zaczepny. Gdy uda im się kogoś wyprowadzić z równowagi od razu lepiej się czują.

Kobiety urodzone w tym dniu nie dają ani pokrzepienia ani radości, “język lata u nich jak łopata”. Nie brak u nich zdrowego rozsądku czy poczucia realizmu. Ulubioną ich lekturą jest książka pt. „ Samotna w głodnym świecie mężczyzn”, czyli zbiór opowiadań paradoksalnych przepełnionych tajemniczością i intelektualnych wynurzeń artystów, którym zarzuca się uprawianie antysztuki.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu dobrze znają pojęcie “domowe piekiełko” i zapachy smoły i siarki nie są im obce. Jedni maja ich za szamanów inni za szarlatanów. Nie mieszkają w mieście drapaczy chmur, i na chodnikach i przejściach dla pieszych nie grają artyści na skrzypcach, gitarach czy trąbkach. Jednak ten ich „wiejski diabeł” też w duszy ich gra głośno i mocno.

9 grudnia

Motto: Z małych marzeń wielkie plany, z wielkich planów, morze łez.

Osoby urodzone w tym dniu potrafią ciężko pracować w pocie czoła. Jeśli tak lubią pracę, to dobrze im tak. Ulubionym ich dniem jest czwartek oraz kolor niebieski.

Kobiety urodzone w tym dniu tak potrafią zorganizować swój czas i życie, że wszystko kręci się wokół nich jak na karuzeli. Od tego kręcenia same, co kręćka nie dostaną. Na trzydzieste urodziny zamknęły drzwi do restauracji zmuszając zaproszonych gości do zamawiania potraf przez okno i jedzenia na stojąco pod drzwiami.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią dobrze zjeść i odpoczywać w zaciszu rodzinnym. Przeczytać gazetę, rozwiązać krzyżówkę, popatrzeć w telewizor, popatrzeć przez ramię na bliskość i autentyczność realnego świata. Nie mają jednak odwagi nazwać rzeczy po imieniu, są szczerzy w tym co robią i to im wystarcza do staroświeckiego życia. Czasem jednak zdobędą się na coś niebywałego podczas obiadu przy stole przepraszają kotlet schabowy za śmierć świni.

10 grudnia

Motto: Rób tak aby robota nie parzyła cię w ręce, czyli szanuj pracę.

Osoby urodzone w tym dniu mają duży potencjał wewnętrzny i motywację do działania na wszystkich frontach życia. Charakteryzuj się silną wolą a przede wszystkim mają chęci do wszystkiego “wszystko” im się chce.

Kobiety urodzone w tym dniu są entuzjastkami życia, rzadko kiedy narzekają, a świat jawi się im jako letnia łąka pełna kwiatów. Tak wszystko im się chce, że czasami myślą, że to one są łąką i kwiatami i motylkiem, tak bardzo chce się im żyć. Chęć życia to soki życiodajne one są niezbędne do lepszego ich funkcjonowania.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to pięknoduchy o rozmarzonych oczach z gorącą krwią. Zupełnie pozbawieni egoizmu, zawsze gotowi do pomocy bliźniemu. Dobrzy są z nich lekarze i prawnicy, do pracy fizycznej nie nadają się. Na starość robią się chytrzy a nawet pazerni dla siebie samych, nawet osądzają siebie samych bardzo surowo.

11 grudnia

Motto: Wszystko jest dozwolone, ale nie dla wszystkich

Osoby urodzone w tym dniu są jak dzieci rozkapryszone i niespokojne, ale są jak dzieci kochane.

Kobiety urodzone w tym dniu jak dzieci wierzą we wszystko: GRATULACJE!
Szczęście Ci dopisało i Twój adres e-mail został wybrany do wzięcia udziału w naszej loterii. Masz niepowtarzalną okazję wygrania bonu podarunkowego sklepu XYX o wartości 3000 zł! Co musisz zrobić? Potwierdź swój udział, klikając w poniższy przycisk. Pośpiesz się! Liczba bonów podarunkowych sklepu XYX jest ograniczona! Powodzenia! A gdy podadzą swoje dane, to boli je głowa, co jest zwiastunem nasileniem się walk na Bliskim Wschodzie, ból zęba to krach na giełdzie tokijskiej.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu prowadzą bujne życie marzycieli teoretyków. Po zgubieniu jednej złotówki, potrafią przez trzy tygodnie nie spać w strachu, że te nieszczęście może być zapowiedzą jakiejś wielkiej katastrofy. Ale, uwaga są wizjonerami i domowymi geniuszami z wielką pasją i energią realizują swoje pomysły. Życie z nimi jest ciekawe, z nimi nie można się nudzić ani pokłócić..

12 grudnia

Motto: Błahe rzeczy przyciągają uwagę, mądrości nudzą

Osoby urodzone w tym dniu mają umysł mają praktyczny i analityczny. W domu pod płaszczykiem szczęścia rodzinnego mogą być małymi tyranami, pokazując kły i pazury.

Kobiety urodzone w tym dniu na pierwszy rzut oka są miłe, ale pod uprzejmości ukryty jest jad. Mają fantastyczną wyobraźnię, która wśród znajomych budzi zachwyt i zazdrość. Potrafią być inspirujące i zmysłowe. Na stare lat zamykają się w sobie i są złośliwymi kobietami, żyją długo w dobrym zdrowiu.

Mężczyźni urodzeniu w tym dniu muszą strzec się przed wysokimi blondynkami. Dlaczego? Sami muszą wiedzieć najlepiej. Jeśli tego nie wiedzą jest z nimi gorzej niż ten horoskop może przewidzieć. Pragną zrozumieć samych sobie, utraconą miłość, która rozpoczęła się bez powodu i zakończyła bez przyczyny. Ich kłopoty to nie tylko wysokie blondynki, ale i urząd podatkowy.

13 grudnia

Motto: Pilot pilotuje, żeglarz żegluje, a co robi marynarz… marynuje…

Osoby urodzone w tym dniu to ekscentrycy o dobrych sercach miłych i ujmującym sposobie bycia.

Kobiety urodzone w tym dniu są z natury spokojne, lubią nosić rzeczy w kolorach pastelowych są eleganckie dystyngowane. Potrafią powiedzieć: szanowny pan na pewno będzie jutro już we mnie zakochany, ale czy pański ptaszek potrafiłby zaśpiewać pieśni gregoriańskie, albo zanucić coś z „Księżniczki Czardasza”. Nie widzą w tym nic dziwnego, a jedynie pragną zaspokoić swą ciekawość.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wierzą we wszelkiego rodzaju przepowiednie, gusła, zabobony i gry liczbowe. Można wmówić im, że w piątek jest najlepszym dniem do mycia szyi, albo, że we wtorek najlepiej smakują jajka na twardo. Szczęśliwe ich liczby to 7, 14, 21 i to im już wystarczy. Ich przyszłość jest krystaliczna jeśli czegoś po drodze nie zepsują.
.
14 grudnia

Motto: Lew musi zabijać, pies szczekać a kobieta być piękną

Osoby urodzone w tym dniu nie są stworzeni do wielkich zadań ani wzniosłych celów. Zostać aktorem, albo muzykiem, nie jest dla nich problemem. Najlepiej realizują się, jako sprzedawcy domów, ewentualnie mogą być dobrymi kelnerami/kelnerkami.

Kobiety urodzone w tym dniu są dobrze ułożone i trudno jest skusić je do jakichś wielkich szaleństw. Ich osobowość rośnie na łodydze, która wypuściła dwa kwiaty; miłość i seks sprawia im wiele przyjemności, a gdy ten uwiędnie na starość podchodzą z dużą ostrożnością i wyrachowaniem i mają skromności do dewocji.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to więźniowie własnej wyobraźni – mają dużą. To także – realiści-, co nie raz jest wadą, potrafią przewidzieć, kto zostanie prezydentem, albo, jaki będzie wynik meczu ich ulubionej drużyny koszykarskiej, czy to mało? Głowa do góry nie ma, czym się przejmować, nawet, jeśli żona ucieknie z wodzem plemienia indiańskiego z dużym garbatym nosem.

15 grudnia

Motto: Są tacy, co mylą kaskadera z kastratem wystrzegaj się ich

Osoby urodzone w tym dniu to pieczeniarze, to jest ich pozytywna strona charakteru, żeby być pieczeniarzem trzeba posiadać wiele talentów.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią zwracać na siebie uwagą, ale najlepiej tych, którzy powinni zwrócić uwagę lub zainteresować się nimi. Kiedy taki moment następuje, gdy ryba rzuca się na przynętę, one wiedzą najlepiej? Dla nich zawsze dobrym dniem jest każdy dzień, w którym coś można “upolować”, cap i chodu…

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to mili bruneci o piwnym kolorze oczu, z czołem kogoś, kto bez ustanie myśli, kalkuluje, oblicza, waży, mierzy, słowem jest z mózgiem pracującym na najwyższych obrotach. Jeśli urodzili się w biednej rodzinie, piszą wiersze i grają na wyścigach konnych. Jeśli urodzili się w bogatej rodzinie ich ciepła i miła uprzejmość to arktyczny sopel lodu.

16 grudnia

Motto: Można przez tydzień się nie golić, ale buty trzeba czyścić codziennie

Osoby urodzone w tym dniu lubią chodzić po wydeptanych szlaku, nie wytaczają nowych szlaków. Po co? Niech się inni męczą.

Kobiety urodzone w tym dniu mają czas na rozrywkę, przyjaźń i pracę. Ich droga to utarte koleiny codzienności, często powtarzają: Kowalska robiła taki sernik z rodzynkami i jej nie wyszło, dlaczego ma mi się udać. Takie zastrzyki pesymizmu same sobie robią, są doskonałymi sprzedawcami ludzkich porażek i potknięć – tak siebie szprycują i innych.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu potrzebują w życiu dużo domowego ciepła i miłości, ale sami też potrafią dużo ofiarować. Nie mają w głowie jakieś tam fju – bzdziu. Zawsze nienaganni w stroju i słowach jednak w myśleniu nigdy nie idą prostą drogą, ale wpadają w koleiny i jest im trudno dojść do celu, one ich niepokoją, pożerają energię.

17 grudnia

Motto: Sztuka lubi ludzi bogatych, nędza artystów

Osoby urodzone w tym dniu mają duże poczucie sprawiedliwości i średnio sobie w życiu radzą

Kobiety urodzone w tym dniu są wygodne i lubią wygodny sprzęt domowy, łóżko, krzesło, stół, etc. Są o umysłach, żywych i twórczych, wrażliwe na ludzką krzywdę, ale też bezwzględne w demaskowaniu braku logiki i innych nonsensów popełnianych przez ludzi w szczególności mężczyzn.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie mają kiepskich ani rewelacyjnych dni w życiu zawodowym ani osobistym. Są silni i odporni na ciosy życia i te na klatę i na te poniżej pasa. Głowy mają twarde tyłki też. Jedynie poczucie źle pojętej sprawiedliwości przeszkadza im w dobrze znajomych, z którymi naprawdę chcieliby się zaprzyjaźnić.

18 grudnia

Motto: Społeczeństwo nie potrzebuje poetów ani poezji, tylko kiełbasy i pierogów

Osoby urodzone w tym dniu same sobie stawiają poprzeczkę ambicji, którą trudno przeskoczyć. Dlatego tydzień dla nich rozpoczyna się we wtorek.

Kobiety urodzone w tym dniu, jako małe dziewczynki już szukały sposobów jak wyrazić swoje myśli. Czują się rywalkami Mickiewicza, Szymborskiej, Dostojewskiego czy Tokarczuk. Jednak nigdy nie znalazły w sobie na tyle odwagi, aby być na świeczniku, chociaż nie raz na to zasługiwały. Nawet kąpiel z ukochanym w wannie przyprawia jej o rumieniec na twarzy.

Mężczyźni urodzeniu w tym dniu są zakompleksieni jednak z dużą wyobraźnią i życiem wewnętrznym. Niewygodnie jest im samym z sobą i są nie tylko dla siebie kamieniem na sercu ale i na nerce. Trudno jest im cokolwiek doradzić czy radzić, bo i tak zrobią po swojemu, wypożyczoną książkę z biblioteki wykorzystują jak podstawę do lampki nocnej.

19 grudnia

Motto. Życie to ring, ale bo walisz w mordę, albo ciebie walą

Osoby urodzone w tym dniu od dziecka zrozumiały na czym polega życie, albo ty bijesz albo jesteś bity, od tego zależy pozycja w środowisku. Ważne są jeszcze uniki i przyjmowanie odpowiednich póz.

Kobiety urodzone w tym dniu to takie małe liski wierzące w szczęśliwą gwiazdę lisów, które tylko czekają na okazję, aby wyskoczyć z ukrycia capnąć z góry upatrzony kęsek i chodu z powrotem do swojej kryjówki. Uwaga na wysokich łysiejących mężczyzn, wampirów, których ulubionym zwrotem jest; tak nie można, tak się nie da zrobić, z tego nic nie będzie. Unikajcie ich jak ognia.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mogą robić prawie wszystko pisać wiersze i jeździć wielkim samochodem ciężarowym, ale są nie ufni i potrafią sami siebie długo przekonywać do rzeczy, które właściwie są w zasięgu ich ręki. Otwarci, ale drepczą po szlakach, po których inni śmigają na skrzydłach teorii psychologicznych, socjologicznych, antropologicznych – oczytani, ale zamknięci na świat.

20 grudnia

Motto: Gorący rosół z lanymi kluseczkami lepszy od myśli; być albo nie być…

Osoby urodzone w tym dniu uważają, że od nauki boli głowa i człowiek głupieje. Aby temu zapobiec czasem decydują się na jakieś kursy np. tańca towarzyskiego, a po dwóch tygodnia już im się nie chce tańczyć.

Kobiety urodzone w tym dniu są z natury ciekawskie lubią przygody i zniosą każde towarzystwo, byle nie uczonych w piśmie. One są królowymi garnków, kredensów, patelni oraz rondli, a kuchnia jest ich przepustką do raju. Wolą spędzać czas na rozmyślaniach o buraczkach chrzanem i sosem grzybowym niż czytać romanse dla kucharek.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu reprezentują typ mężczyzny zdziwionego, których wyobraźnia fermentuje jak wino z jabłek. Potrafią swoim poczuciem humoru wpędzić najbliższych w zakłopotanie: Panie Kowalski mógłby pan chodzić w butach na grubych podeszwach wtedy pańska żona nie musiałaby się garbić idąc z panem na spacer.

21 grudnia

Motto: Śmierć nie zawsze jest smutna czasem ma większe poczucie humoru od życia

Osoby urodzone w tym dniu nie chodzą do muzeów, przebywają chętniej na cmentarzach. Spacerują wśród starych lip i rozmyślają o śmierci, a gdy już się tak napatrzą na groby, to myśli ich nachodzą o schabowym z buraczkami.

Kobiety urodzone w tym dniu stworzone są do ćwiczeń duchowych, ale nie są uduchowione. Przez kilka dni żyją tylko o chlebie i wodzie, aby sprawdzić swoją silną wolę, która w walizce ich łakomstwa schowała wędliny i apatyt oczu. Gdyby im się próba nie uda kupią np. jedną parówkę i będą ją wąchać przez pół dnia, aby znienawidzić siebie za ten haniebny, czym nawet przez kilka tygodni.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są o nienagannych manierach i dobrym wychowaniu kulturalnym. Dobrze się czują w zawodzie mechanika samochodowego i mają zamiłowania do egzaltacji, patrząc na koła samochodu mówią: “narzędzia śmierci” do klienta, któremu naprawiali hamulce. Straszni pacykarze.

22 grudnia

Motto: Cenimy sobie czas, bo czas zabija, grób jest wyjściem poza czas

Osoby urodzone w tym dniu nigdy nie kupią kota w worku, ani bez worka, bo na kotach się nie znają, a worek nie jest im potrzebny

Kobiety urodzone w tym dniu o łagodnych oczach i gładkiej skórze są zapracowane mają poza zmartwieniami jeszcze żylaki. Lubią robić na drutach wtedy przybierają takie groźne miny z otwartą buzią patrzą spod okularów i wydaje im się, że cały świat będzie zależał od następnej skarpetki. Często chowają się za barykady z zabawek własnego dzieciństwa.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu łatwo wzniecają pożary niechęci do siebie podpalając je zapałką niesłowności. Kładą się na plecy jak żuki leśne na piaszczystej drodze i machają rękami i nogami miotając się na wszystkie strony. A gdy uda im się znowu stanąć na nogach wtedy włamują się do własnego życia w poszukiwaniu wewnętrznego budzika, a gdy go znajdą są za leniwi, aby go nakręcić.

23 grudnia

Motto: Człowiek bez wad jest jak dzban bez ucha

Osoby urodzone w tym dniu dopiero zaczynają cieszyć się swoim życiem około czterdziestki. Jak mówi przysłowie pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł i gdy dwóch je z jednej miski, ale oni tego przysłowia nie znają.

Kobiety urodzone w tym dniu są piękne i mądre a także dobrze naoliwioną maszyną do zadawania bólu i rozkoszy. Lubią kolorowe i wystawne życie, co czyni, że mają wielu adoratorów, których raczej odstręczają niż zachęcają do randek. Kiedyś jakiś skąpy dziadyga próbował się oświadczyć pani urodzonej w tym dniu, snuł plany o wspólnym spędzeniu życiu, a ta odpowiedziała mu: z panem nie planuję spędzić nawet następnego kwadransa.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uchodzą za wysokich, gdy siedzą za stołem. Mają umysł ścisły i dociekliwy, trudno jest ich zaskoczyć, zawsze wiedzą gdzie są ich kapcie i w którym rogu pokoju kwiatek jest niepodlany. Łażą po mieszkaniu i przynudzają, jedynym ratunkiem przed nimi jest znaleźć im jakieś zajęcie.

24 grudnia

Motto: Mądrych poznasz po czarnym berecie na głowie

Osoby urodzone w tym dniu są lubiane tylko przez tych ludzi o dużych sercach i umysłach. Cechuje je chęć naprawy świata, nawet zbawienie go, a nie potrafią wbić gwoździa w ścianę. Z przekonania są konserwatystami z natury dziwakami a na stare lata dziecinnieją.

Kobiety urodzone w tym dniu to prawdziwe piękne Ewy o niepokornym i przewrotnym charakterze, nie jednego Adama potrafię wykoleić. Pośród anielskich śpiewów potrafią też usłyszeć odgłosy codzienności: szczekanie psa, klaksony pojazdów, pracę zmywarki do naczyń, kapanie wody z kuchennego kranu, cała gamę uroczystych i codziennych dźwięków.
.
Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią obserwować celową i bezcelową krzątaninę ludzi i często są krytyczni wobec nich. Patrzą na bliski im świat z odległych brzegów i wszędzie czują się jak u siebie. Nie mają żadnego problemu z adaptacją jak kamelon. Stąpają jak po swoim nowym terenie podeszwami butów na których jest „kurz całego świata”. Roznoszą swoje rodzinne strony po ulicach, którymi wolno chodzić każdemu ze wszystkich krain.

25 grudnia

Motto: Nie dziw się królowi, że jest królem ani szczurowi że jest szczurem

Osoby urodzone w tym dniu są tajemnicze i lubią stać w półmroku tajemniczości

Kobiety urodzone w tym dniu są skryte i trzeba się domyśleć o czym mówią, ale świetnie dają sobie radę z obiadem świątecznym; lepią pierogi i lepią się od pierników. Natomiast dzieci i rodzina kleją się do nich, bo nikt tak nie potrafi upiec karpia, do którego oczy płoną, błyszczą, stają się pożądliwe, oczarowuje smakiem.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to takie renifery kiwający wesoło głowami na widok zebranych krewnych wokół stołu. To tak zwani artyści, niczego nie namalowali, niczego nie napisali, ale opowiadają, że są poetami, albo malarzami. Głos ich nabiera uroczystego tomu gdy mówią: Krysiu znowu przesoliłaś rosół a mówiłem jedna łyżeczka soli wystarczy.

26 grudnia

Motto: Słońce świeci dla głupich i mądrych tak samo, to jest sprawiedliwość Boska

Osoby urodzone w tym dniu to typowy przykład jak być nieszczęśliwym na całe życie, nawet, jeśli szczęście pcha się do nich drzwiami i oknami.

Kobiety urodzone w tym dniu są pesymistkami na dodatek podejrzewają siebie, że mają pecha od urodzenia. Szczęście spuściło im doniczkę na głowę a one krzyczą na całe gardło, że tu już koniec świata. Radio, telewizor, żelazko albo lodówka, gdy jest przerwa w dostawie prądu wzbudza u nich lęk, nastaje cisza, wtedy one „trzecim uchem” słyszą rozmowy sprzętów, jak knują spisek przeciwko im.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu ciężko pracują, narzekają, na cały świat są obrażeni na tych, co finezyjnie, ale pokrętnie rozwiązują swoje problemy finansowe. W słoneczny dzień zakładają czarne okulary, uprawiają ogród swojego niezadowolenia. Głos ich wołający o pomoc wędruje pomiędzy kuchnią a łazienką, sypialnią a balkonem. Wychowanie dzisiejszych czasów – denerwuje ich te nieustannie stwarzanie optymizmu.

27 grudnia

Motto: O samochód dbaj tak samo jak o zdrowie

Osoby urodzone w tym dniu to takie małe myszki składające ziarnko do ziarnka aż się zbierze miarka.

Kobiety urodzone w tym dniu są z natury pogodne i o przyjemnym usposobieniu, ale to ich tylko pancerz obronny przed zewnętrznym światem. Słodki uśmiech nasiąknięty goryczą, ale wzrok ich ma siłę młota nim miażdżą każdego kto nie zejdzie im z oczu. Ich miłość przez łzy – sporo ważą. Wolą pieśni i ballady Boba Dylana niż piosenki Marka Grechuty czy Ewy Demarczyk.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wolą uczyć się od życia niż nauczycieli, a szkołą ich jest praktyka. Głowy do książek raczej nie mają, uczą się na własnych błędach, a szczęście im dopisuje, którego chyba nie doceniają. Interesuje ich polityka, sport, życie w społeczeństwie , podróże, ale nie romantyczne, wolą prozę życia, bo mocno stąpają po ziemi.

28 grudnia

Motto: Praca uszlachetnia, ale najbardziej tych, co mają banki

Osoby urodzone w tym dniu lubią udzielać rad i wskazówek finansowych, chociaż nikt ich nie traktuje poważnie, bo znane są, jako Krezusy. Zawsze kupią po świętach a nie, przed, bo można zaoszczędzić.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią na wszystkim oszczędzać, potrafią nawet zadzwonić do koleżanki w środku nocy tylko po to, aby jej powiedzieć, że dzisiaj były o krok od kupienia nowej sukienki, ale jej nie kupiły. Zachowują się jak dzięcioły pukające w drzwi kasy pancernej, z której wydobywa się metaliczny odgłos. Wielu mężczyzną to się podoba.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu chcieliby mieć za przyjaciół bankierów i maklerów giełdowych. Mają naturę skąpców, która przeszkadza im w osiągnięciu ich planów, bo za bardzo kochają pieniądze. Dlatego zyski ich są marne w myśl powiedzenia: chytry dwa razy traci. Jednak to oni są bramą do skarbca, nad którym unosi się smród całego świata, chociaż pieniądz nie śmierdzi, – ręce tak.
,
29 grudnia

Motto: Nieszczęście, a cóż to takiego pytał głuchy ślepego

Osoby urodzone w tym dniu szukają ratunku przed codziennością w niebezpiecznych podróżach w głąb siebie

Kobiety urodzone w tym dniu lubią funkcjonować na wysokich obrotach i sprawiać wrażenie że wiecznie są zajęte, gdzieś im się spieszy, już są spóźnione co poniekąd jest prawdą . Marzą o tym aby zamieszkać w świecie, gdzie nie ma zegarów i pośpiechu, gdzie teraz świeci słońce, bezchmurne niebo poraża swoim błękitem.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają rozległe zainteresowania, ale niewiele z tego wynika. Nie ma w nich „mocy”, która nie pozwala spać, ani żądzy która siada z nimi codziennie do stołu, aby jeść kiełbasę z kiszoną kapustą. Ich przysmak w postaci tradycyjnych pączków – zwalczy chaosu co za gardło chwyta i nie zmusi do porządku.

30 grudnia

Motto: Nieszczęście to taki przystanek – zapaść psychiczna – w drodze do szczęścia

Osoby urodzone w tym dniu lubią fantazjować, mówią, ten klucz jest nie do tych drzwi, a ten zamek jest nie od tego klucza.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią pracować w ogrodzie wśród kwiatów, co oznacza, że lubią przesadzać. Zanim zaczną jeść kapuśniak w barze na rogu ulicy muszą go powąchać a robią przy tym takie miny jakby jadły przy stołach królewskich. Na twarzach maja wypisane, że warte są królestwa, a nie jakiejś tam róży za trzy pięćdziesiąt czy perfum za dwadzieścia dwa pięćdziesiąt.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to konserwatyści lubiący patrzeć na świat jasnym okiem, ale widzą go w ciemnych kolorach. Nie lubią krótkich ani długich sznurów terminów, a kalendarze też nie należą do grona ich przyjaciół. Po przebyciu dalekiej drogi autem, lubią stanąć obok niego i „wchłaniać” zapach przebytych kilometrów i spalin z rury wydechowej.

31 grudnia

Motto: Umierają tylko młodzi ludzie, starzy z tego świata schodzą

Osoby urodzone w tym dniu nie są wesołe ani smutne, a myślenie mają głębokie, pragną przeżyć coś wspaniałego, niecodziennego.

Kobiety urodzone w tym dniu przygotowują się na zabawę Sylwestrową przez cały rok. Piękne, postawne, urocze o twarzach dojrzewających brzoskwiń żyją w swym kolorowym świecie pogodzone z losem. Na malarstwie się znają, wychowane na portrecie ślubnym rodziców zawieszonym nad łóżkiem rodziców i anioła stróża w pokoju dziecinnym.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie mają łatwego życia, muszą wybierać pomiędzy czerwoną a niebieską pigułką. Zamiast kupić kwiatek żonie, nazwać swe wzruszenie i emocje, milczą wzrokiem pokazują jej niewymyte naczynia w zlewie, czy talerze na stole. W szarych oczach, bladym uśmiechu jednak tlą się żary kwitnących ogrodów, a w żyłach płyną strumienie wzburzonej męskości.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska