Horoskop poetyczno – filozoficzny wg. Adama Lizakowskiego na kwiecień

Osoby urodzone w kwietniu dzień po dniu mogą odbić się w źwierciadle przemyśleń poety Adama Lizakowskiego ze Świdnicy, który zechciał na łamach Wieści opublikować napisany horoskop jeszcze w USA

Niektórzy w to wierzą, inni wyśmiewają. Chodzi o horoskopy. Myślę, że w tej w sprawie należy stać po środku, a jeszcze lepiej, stanąć z dystansem i zajrzeć tu, aby nawet choćby przez dwie sekundy uśmiechnąć się pod nosem czytając o sobie w swoje urodziny, bo o taki horoskop chodzi.

Niektórzy wierzą, że nasza data urodzenia determinuje nasze życie. Od tego wyszedł Adam Lizakowski, który stworzył horoskop dla ludzi urodzonych konkretnego dnia. Są to ciekawe, często humorystyczne, krótkie sentencje zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zapraszam do zapoznania się z tą pozycją, wszystkich urodzonych w kwietniu

Wstęp od autora

Moja przygoda z pisaniem horoskopu rozpoczęła się zupełnie niedawno, bo na początku roku 1997, kiedy to jeden z zaprzyjaźnionych ze mną chicagowskich redaktorów pisma przyszedł do mnie do księgarni z prośba o polecenie jakiejś książki z horoskopem na każdy dzień w tygodniu, bo chciałby rozpocząć publikację takiego horoskopu u siebie w piśmie. Z pewnym zaciekawię podszedłem do półki z horoskopami, wróżbami, tarotami, przepowiedniami, sennikami itd., znalazłem kilka pozycje, ale żadne z nich nie odpowiadała mojemu znajomemu, ponieważ były to horoskopy bardzo ogólne napisane dla poszczególnych znaków zodiakalnych, natomiast nic nie było na każdy czy poszczególny dzień w tygodniu. A gazeta jest wydawana codziennie, i codziennie jej czytelnicy potrzebują horoskopu.

A co to jest horoskop, ktoś mnie zapyta? Definicję tego słowa może każdy znaleźć w Słowniku Wyrazów Obcych. Moja własna, poetycka definicja, mówi o horoskopie, jako o zaglądnięciu w duszę człowieka, a nie szukanie odpowiedzi w gwiazdach. Chociaż prawdę mówiąc gwiazdy mają na nasze życie też wpływ, ale, aby o tym mówić trzeba być nie tylko astrologiem, przepowiadaczem przyszłości, widzieć coś więcej niż przeciętny człowiek, ale przede wszystkim trzeba poświęcić do tego swoje życie, jeśli nie całe i zdecydowanie tą większą jego część. A ja jestem poetą, który odpowiedzi jak żyć, jak być człowiekiem, jak być kochanym i szczęśliwym szuka w sobie i w drugim człowieku, a nie gwiazdach. Każdy z nas jest takim małym gwiazdo-zbiorem dla siebie, takim małym kosmosem własnych spraw, trosk, radości i problemów. Wystarczy trochę tylko wyjść z siebie, dać sobie szańce odpocząć od siebie samego, a wtedy zobaczymy siebie trochę inaczej, krytyczniej, ale za to w jaśniejszym świetle własnej duszy.

Adam Lizakowski
Chicago
listopad 2000

HOROSKOP POETYCKO-FILOZOFICZNY NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU

Kwiecień 2023

1 kwietnia

Motto: Najwięcej radości mamy z patrzenia i myślenia o tym, na co patrzymy

Osoby urodzone w tym dniu są wzrokowcami i zanim cokolwiek sobie wyobrażą, muszą to zobaczyć. W ich pojęciu istnieje tylko świat, który oglądamy i ten, co mogą oglądnąć. Zapominają, że nie zawsze trzeba wszystko widzieć na swoje własne oczy, żeby w to uwierzyć.

Kobiety urodzone w tym dniu są miłe i pogodne, ale tylko do czasu, tzw. tylko do wtedy, gdy nic je nie denerwuje. A denerwuje je głupie gadanie np. o tym, że są ludzie, którzy śpią na stojąco. Wtedy one się pytają: gdzie widziałeś takich ludzi? Aha, nie widziałeś, więc nic nie mów. Ten ich “zdrowy rozsądek” czasem jest niedoniesienia, ale może to i dobrze. Trzeba rozmawiać z nimi konkretnie i na temat, wtedy się nie denerwują.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to zaprogramowani ateiści, nie tylko nie wierzą w Boga, ale w nic nie uwierzą dopóki nie zobaczą. Ten brak wiary jest u nich czasem nawet bardzo zabawny i nie dotyczy tylko Boga. Ich ulubionych powiedzonkiem jest: prędzej mi włosy na dłoni urosną niż np. Kowalskiego córka wyjdzie za mąż za porządnego człowieka. Ciężko z nimi się rozmawia, ale są zupełnie nie szkodliwi towarzysko.

2 kwietnia

Motto: Moralność to taki strażnik w naszej głowie i na naszym utrzymaniu

Osoby urodzone w tym dniu starają się przejść przez swoje życie jak najbardziej bezkonfliktowo i czysto moralnie, czyli bez żadnych plam na sumieniu. Z zasady nie lubią podejmować jakiś ważnych decyzji typu: czy kara śmierci powinna być zniesiona czy też nie. One nawet mają wątpliwości czy wypita kawa w pracy bez spytania się kierownika nie jest jakimś przestępstwem.

Kobiety urodzone w tym dniu są entuzjastkami samodzielnego myślenia i całkowitego przestrzegania litery prawa, jakie by ono nie było. Czasem prawo jest nie spójne i jeden paragraf wyklucza drugi, ale tym się nie przejmują. Ich pewność siebie, że robią dobrze wynika stąd, że nigdy by im nie przyszło do głowy kogokolwiek oszukać, nawet w myślach. Dla nich nie ma łatwiejszych rozwiązań, są tylko słuszne.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie są żądni pochlebstw, ani nie szukają splendoru. Dla nich jest najważniejsza anonimowość, a złodziejem takim samym będzie ten, co jedzie na gapę w autobusie i ten, co napadł na bank. Są bardzo surowi i można podpaść im tylko dwa razy: pierwszy i ostatni. Wiedzą, że kłamstwo jest jak porcja lodów, musisz ją przez cały czas jeść, bo się stopią. Później jest ci słodko, więc popijasz wodą, aż dostajesz wzdęcia.

3 kwietnia

Motto: Prawda jest wtedy prawdę, gdy jest sprawiedliwość

Osoby urodzone w tym uważają, że nie ma nic trwałego, ani nic takiego, co by mogło w jakiś sposób rzuci je na kolana. Z natury są anarchistami, i osłabienie władzy, czy trudności państwa są dla nich pewną radością osobistą. Z doświadczenia wiedzą, że litera prawa to tylko zapisane formułki w kodeksie prawnym a życie to prawda niepisana.

Kobiety urodzone w tym dniu są sprytne i przebiegłe, ale tylko w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie zawracają sobie głowy według nich pojęciami: prawda, sprawiedliwość, dobro. Dla nich są to abstrakcje myślowe, dewizą ich jest żyj i daj drugiemu pożyć. Słowem martw się o swoją przyszłość bez odwoływania się do ludzkości, nie przywiązuj się do rzeczy, bo emocje będą przyczyną cierpienia.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wiele rzeczy nie potrafią wytłumaczyć, ale wcale się tym nie przejmują. Świat powiadają, kręci się tak jak jemu jest wygodnie, im mniej posiadasz, im mniej rzeczy masz tym jesteś szczęśliwszy i wolniejszy. Uprawiają retorykę nauczycieli na rozdaniu świadectw maturalnych; jesteście przygotowani do życia, świat stoi przed wami otworem i takie tam ogólnik i frazesy, wiedząc, że większość uczniów nawet nie powinna przystąpić do matury.

4 kwietnia

Motto: Każdemu pozwolić robić to, na co mają ochotę, ale jak nimi rządzić?

Osoby urodzone w tym dniu cechuje duże poczucie wolności osobistej, chęć posiadania własnego zdania i własnych poglądów. Uważają tak, bo nigdy nigdzie nie należeli, ani nic ich z niczym nie łączy, są niezależni. Uważają, że mają własne zdanie i poglądy nawet, jeśli na dany temat niewiele mają do powiedzenia.

Kobiety urodzone w tym dniu mają duże poczucie swojej godności osobistej, wysoko noszą głowy, chodzą prosto, żadne ciężary im nie ciążą, są demokratkami i uważają, że kobieta to brzmi dumnie. Najbardziej odpowiada im mężczyzna z dobrego, bogatego domu; dobrze wychowany, konserwatysta, religijny, któremu matka w niedzielę po kościele podaję obiad do stołu w poniedziałek rano czyści buty do pracy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią dużo dyskutować i odpowiada im towarzystwo, w którym dużo się mówi praktycznie o wszystkim. Najchętniej by dyskutowali o sprawach ważnych np. polityce, chociaż do żadne partii nie należą, i żadnych składek partyjnych nie opłacają. Zaskakujących odpowiedzi nie można się po nich spodziewać, mówią to, co wszyscy. Rozkładają ręce, to wszystko jest wciskaniem kitu. Tą bezradność i skłonności do gadulstwa czasem nazywają swoją złotą wolnością.

5 kwietnia

Motto:, Jeśli jesteśmy my i oni to na pewno jest jeszcze ktoś trzeci, ten obcy

Osoby urodzone w tym dniu są bardzo wybiórczy i selektywni. Pewne rzeczy z góry wiedzą, że im się podobają, i z góry zakładają, że pewne rzeczy im się nie spodobają.

Kobiety urodzone w tym dniu są tylko zadowolone wtedy, gdy wszystko idzie po ich myśli. A dzieje się to wtedy, gdy w ich ulubionej restauracji jest ich znany/ ulubiony kelner. W momencie, kiedy pojawi się element nieznany, albo coś im się nie spodoba wtedy nawet potrafią zepsuć najlepiej zapowiadający się wieczór. Te wewnętrzne sprzeczności powodują, że są zagubione i pojawia się problem wyobcowania, czyli stają się sobie samym obce.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu reprezentują pewien typ postawy, który można nazwać „młodzieńczy bunt”, tego nie lubię, bo nie!!! Stosują sztuczne podziały podlewane sosem własnej filozofii, która mówi, jeśli czegoś nie wiemy, albo nie znamy to nie może to być dobre czy wartościowe. Są niesprawiedliwi dla siebie i bliskich, chcą i dążą do czegoś, ale chwila moment i to odrzucają, następuje pustką, w której jest im niewygodnie, żyją bez zapału. Ten słomiany ogień, to cierpienie duszy a rozpalił go ktoś trzeci.

6 kwietnia

Motto: Ostrożność zawsze jest wskazana podobnie jak umiar i namysł

Osoby urodzone w tym dniu zbyt łatwo nie podejmują decyzji, dużo rozważają za i przeciw, w końcu dochodzą do wniosku, że i tak nie są w stanie wszystkiego przewidzieć, bo po pierwsze nie da się, a po drugie ostrożność to zdrowy rozsądek wymieszany z intuicją.

Kobiety urodzone w tym dniu cechuje oszczędność w słowach, co jest na pewno dużym błogosławieństwem przy podejmowaniu decyzji. Dlatego gdy dzwonią dzieci z ważnym życiowym problem do rozwiązania, one zgadzają się na rozmowę po warunkiem, że nie będzie dłuższa niż 5 minut. Nie chcą ćwiartować ich problemów na kawałki i je przeżuwać razem z nimi. Uważają, że dzieci problemy nie są na zęby rodziców.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są ostrożni ze wszystkim w swoim życiu. Ich ulubionym powiedzeniem jest: ostrożnie jak z ogniem. Często im się kolana i ręce trzęsą z powodu tej nadmiernej ostrożności. Słowem być ostrożnym jest źle i nieostrożnym jeszcze gorzej. Nie ma jakiegoś złotego środka, ale najlepszym jest umiarkowanie. Dlatego proszę nie przesadzać z tą ostrożnością, a raczej skoncentrować się na tym, co się robi.

7 kwietnia

Motto: Przyjemność lub przykrość, to uczucia pospolite, ale pomiędzy nimi jest taka sama różnica jak pomiędzy milionerem a żebrakiem.

Osoby urodzone w tym dniu mają przyjemne życie pełne dobrych intencji. Składa się ono z chwili, w których są szczęśliwi. Wystarczy się wyspać, najeść, spotkać znajomego dawno niewidzianego lub znaleźć na ulicy pięć złotych.

Kobiety urodzone w tym dniu traktują przyjemności, jako dobro dane im przez samego Boga, bo radość jest wtedy, gdy są szczęśliwe. Teorię tą popierają wizją piekła, w którym na pewno nie ma żadnych przyjemności, tym bardziej radości. Przyjemność – dobro to jest to, co starają się przez całe swoje życie czynić. Są wyrozumiałymi żonami i wspaniałymi matkami.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają swoje drobne przyziemne przyjemności takie jak ich ulubione smaczne dnie. Do życia podchodzą praktycznie i uważają, że przyjemność to chęć działania, robienia czegoś. Są o nienagannych manierach, całują kobiety w rękę, otwierają drzwi, wynika to nie tylko z dobrych manier, ale i tego, że mają w tym radość. Czasem jest to denerwujące dla innych, ta szlachetność trącająca myszką, ale cóż zrobić oni tacy są.

8 kwietnia

Motto: Szczęście i pomyślność to samochód i kierowca obaj udają się w tym samym kierunku

Osoby urodzone w tym dniu są obdarzone naturalnym szczęściem w życiu, wiele mogą w nim dokonać. Muszą pamiętać, że szczęście i pomyślność sprzyja tym, którzy nie wierzą w przypadki, ale w rozum, bo głupi i tak na szczęściu się nie pozna.

Kobiety urodzone w tym dniu są rozsądne i taktowne z duża wiarą w to, co robią. Lubią mężczyzn, którzy mają w życiu tzw. “powodzenie”, czyli dobrą rękę i głowę do interesów. Jeśli spotkają takiego mężczyznę tak potrafią zorganizować życie z solidnym oparciem, jakim jest wiara, że do szczęścia będzie potrzebne im tylko ptasie mleko.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu sami dążą do tego, aby osiągnąć jak największe korzyści z tego, co robią. Zasługą ich powodzenia jest wyjście naprzeciw tego, co robią z gotowym planem w głowi. Niektórzy nazywają tą umiejętność szczęściem inni powodzeniem czasem nawet przypadkiem. Ale jak wiadomo nic nie dzieje się przypadkowo, nawet, jeśli dzieje się bez naszej wiedzy i naszego w tym udziału.

9 kwietnia

Motto: Przyjaźń tak jak słońce i księżyc towarzyszą człowiekowi przez całe życie

Osobom urodzonym w tym dniu imponują ludzie, którzy robią takie rzeczy, o których oni nie mają żadnego pojęcia. Dla nich komplementy i pochwały nie muszą być wymuszane, ani zwykłą uprzejmością.

Kobiety urodzone w tym dniu są samodzielne i niezależne. Ich ideałem jest coś, co najpierw musi wzbudzić w nich szacunek, później zachwyt a jeszcze później zwykły odruch z wydaniem z siebie dźwięku oooch!!! Cenią sobie przyjaźń z ludźmi według nich wartościowymi, którym przede wszystkim ufają, bo tylko wtedy jest prawdziwa przyjaźń, znajomość nie wystarczy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu cenią sobie podobnie jak kobiety przyjaźń niezależną, w której obie strony mogą robić to, na co mają ochotę, ale gdy się spotkają wtedy mają przyjemność rozmowy czy przebywania w swoim towarzystwie. Dla nich przyjaźń więcej znaczy, gdy mogą sobie spokojnie porozmawiać bez próby udowadniania swoich racji. Przyjaźń według niech nie polega na zgadzanie się we wszystkim, w której są ważniejsze jakieś tam układy.

10 kwietnia

Motto: Przyjaźń pomiędzy dziećmi a rodzicami to relacja pomiędzy mistrzem i jego dziełem

Osoby urodzone w tym dniu to mistrzowie w budowania przyjaźni i zgody pomiędzy członkami swoich rodzin. Są uczynne i życzliwe, dla rodziny i własnych dzieci zawsze są gotowe iść z pomocą. Nie zawsze jest to dobrze zrozumiane, niektórzy nawet uważają, że tą swoją nadopiekuńczością potrafię zamęczyć.

Kobiety urodzone w tym dniu to dobre duszki swoich domostw. Celem w ich życiu jest działanie na korzyść całej rodziny, traktują ją jak rolnik swoje pole, na nim jest zasiane zboże. Swoim charakterem urabiają glebę, ciężko w pocie czoła i nie ma w tym żadnej przesady. Do własnych dzieci podchodzą z małą rezerwą zdają sobie sprawę z tego, że dzieci szukają w rodzicach więcej miłości niż rad.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu cechuje czułość i wrażliwość. W młodym wieku są entuzjastami życia i mają skłonności do lewicowych poglądów. Mają jakąś dziwną słabość do blondynek z dużymi piersiami, gdy wypiją, zaraz „same ręce” im się wyciągają w ich stronę. Bez zaprzyjaźnienia się, bez romantycznej relacji dążą do seksu, zapominając, że bez przyjaźni nie może być uczucia. Zakazany owoc seks, tak chętnie „spożywany w młodości” na stare lata staje się dla nich tabu.

11 kwietnia

Motto: Większość ludzi choruje na chorobę zwaną miernotą, na którą nawet nowoczesna medycyna nie wynalazła jeszcze lekarstwa

Osoby urodzone w tym dniu wierzą, że do wszystkiego w życiu trzeba dochodzić bardzo powoli, nawet bez przyspieszania kroku. Powolność jest niewskazana, gdy chcemy realizować plany życiowe, bo życie to rzeka, nawet dzisiaj wolno płynąca jutro może być rwącą.

Kobiety urodzone w tym dniu od wcześniej młodości określiły sobie to, co może być najważniejsze w ich życiu. Chcą życie sobie planować i układać. Czy można życie planować na dwadzieścia lat do przodu, ktoś zapyta? One są tego pewne, że tak, poza tym są optymistkami, które nie lubią być rzucane przez wiatry życia z kąta w kąt. Mierność życia w ich przekonaniu, to przeciętność, czyli zdawanie się na łaskę i niełaskę losu.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają swoje wyrobione zdanie o przeciętności, która jest bezpieczna, ale właściwie nic z niej nie wynika. Siedź cicho w kącie, kiedyś cię znajdą? Wegetują, i marnie im się wiedzie, przez taki styl życia stają się miernotami. Tam, gdzie nie ma słońca – ryzyka i wody – chęci do działania, nie ma też wzrostu, ani radości życia. Miernota zawsze jest marnością, a marność to zaledwie wegetacja.

12 kwietnia

Motto:, Co jest celem życia? To zależy, kto o to pyta!

Osoby urodzone w tym dniu są z natury dociekliwe i potrafią będąc dziećmi stawiać rodzicom nieraz kłopotliwe pytania typu:, jaki sens ma to czy tamto. Ta ich dociekliwość potrafi być krępująca dla innych, gdy zaczną np. dociekać, dlaczego starsza siostra nie chce iść z nimi do kina a na “skrzydłach leci” z synem sąsiada.

Kobiety urodzone w tym dniu wiedzą, że celem w życiu może być wszystko to, na czym nasze oko „zawiśnie”. A skoro nasze oko, to wszystko zależy od nas samych; wykształcenie, zawód, bogaty mąż ze szczęśliwej rodziny z domem z ogrodem, a nie mieszkanie w blokach. Dobrze czują się w zawodach wymagających ciągłego ruchu i przebywania wśród ludzi, np. dziennikarstwo, pielęgniarstwo, albo pracownice lasów państwowych.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uważają, że każdy człowiek wie, co robi, czyli zna swój cel w życiu, po co żyje i do czego dąży. Znać a wiedzieć to duża różnica, ale nie dla nich. Oni lubią podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca, uczyć się nowych rzeczy. Ważna jest też rodzina, ale oni nie myślą o niej przed trzydziestką. Gdy ją założą są dobrymi mężami i ojcami, czują się szczęśliwi i spełnieni. Mają wielką radość bycia z najbliższymi i to jest ich życiowym celem.

13 kwietnia

Motto: Filozofia kupców jest tak samo ciekawa jak filozofia idei

Osoby urodzone w tym dniu lubią handel, do którego już od wczesnego dzieciństwa są przygotowywani przez rodziców. Jest to ich światopogląd i pewien stosunek do świata, który kształtuje ich charakter i osobowość. Dobrze kupić lepiej sprzedać, to wygląda na bardzo prostą czynność, niestety tylko niektórym to się tak naprawdę udaje, oto cały sekret.

Kobiety urodzone w tym dniu są bardzo praktyczne, a przy tym lubią mówić o wartości pieniądza, którego za chwilę mają wydać. Ich potrzeby gromadzenia majątku to krew i krwioobiegu. Przez to, co kogo może sprzedać albo kupić wyrabiają sobie zdanie o danym człowieku i jego poglądach. Niezdolność nawiązywania kontaktów handlowych uważają za największe nieszczęście, jakie może spotkać człowieka.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu bardzo wysoko cenią sobie czyjeś doświadczenie, które według nich ma największe znaczenie w życiu człowieka a w szczególności w handlu. Stąd też u nich pewna wyniosłość i zarozumiałość wobec nowicjuszy, albo ludzi niebędących w biznesie. Ich dewizą jest powiedzenie: żyjesz, bo handlujesz.

14 kwietnia

Motto: Prawda w biznesie jest bliżej matematyki niż wiary

Osoby urodzone w tym dniu wierzę, że prawda jest prawdą wtedy, gdy chcemy, żeby była prawdą. Podobnie jest z dobrem. Ta swoista filozofia czyni z ich oryginałów, którzy jednak w swoim środowisku funkcjonują zupełnie nieźle. Stosowanie własnych miar i wag do zmagania się ze światem w wielu przypadkach jest bardzo wygodne.

Kobiety urodzone w tym dniu są bezkonfliktowe, ponieważ ich nie szukają, a te, co same je znajdą zostają natychmiast przez niezlikwidowane. Dzieje się to głównie, dlatego, że są praktyczne a z prawdy robią użytek taki sam jak z wałka do ciasta. Jest to ich życiowa mądrość, której wielu innych im zazdrości.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu posiadają zdrowy rozsądek, czyli potrafią odnaleźć sens w swoich wysiłkach sami się dowartościowują. Ta indywidualistyczna postawa nie jest mile widziana przez znajomych, ale im to nie przeszkadza. Codzienne wysiłki mają sens tylko wtedy, gdy układamy je w większą całość. Oni o tym wiedzą.

15 kwietnia

Motto: Myślę, więc jestem, nie myślę, więc jestem szczęśliwym

Osoby urodzone w tym dniu często zastanawiają się, co to znaczy być szczęśliwym? Co to jest szczęście? Zdają sobie sprawę, że poznanie, na czym polega szczęście może być przyczyną w dużym stopniu do likwidacji, czy choćby zmniejszenia zła w ich życiu i społeczeństwa.

Kobiety urodzone w tym dniu mają łagodny charakter i spokojne usposobienie do życia. Są zdolne do wielkich uniesień, ich natura jest w stanie to zrobić i znieść. Wychodzą z założenia, że można wielu nieszczęść uniknąć, jeśli tego tylko się chce. Inaczej mówiąc trzeba się starać nie prowokować losu i unikać tego, co może przynieść nieszczęście.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wyznają teorię łańcuchowego nieszczęścia, która przeważnie prześladuje tych nie myślą, czyli lekkomyślnie narażają się na nieszczęście. Są, więc bardzo ostrożni i przewidujący, cokolwiek zrobią chcą czuć się szczęśliwymi zanim podejmą działania. Uważają, że człowiek szczęśliwy zawsze podejmuje szczęśliwszy decyzje.

16 kwietnia

Motto: Mądrość tak jak bogactwo większość z nas zdobywa przez całe życie, lecz wciąż mamy jej za mało

Osoby urodzone w tym dniu uważają, że w każdym dniu naszego życia albo coś zyskujemy, albo tracimy, zastój jest wtedy, gdy nic nie mamy do stracenia, ale wtedy tracimy podwójnie. Straty i zyski mają tylko wtedy dla nas znaczenie, gdy chcemy w nie wierzyć.

Kobiety urodzone w tym dniu wierzą w to, że sami jesteśmy odpowiedzialni za to czy jesteśmy mądrzy, biedni czy bogaci. Mądrość to sztuka podejmowania decyzji jak najbardziej dla nas korzystnych. Kobiety urodzone w tym dniu to skarb, nie tylko potrafią związać koniec z końcem, ale zaoszczędzą na sznurku.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu łatwo dają się wciągać w rytm życia, wcześnie zakładają rodziny ich mądrość życiowa to rodzina, bez której nie widzą żadnej innej mądrości. Mądrość ich to umiejętność rezygnowania z wielu rzeczy, które są w ich mniemaniu niepotrzebne, albo nieistotne. Są ciągle w ruchu, który wpływa dobrze na ich
samopoczucie i jest im potrzebny do zwykłego codziennego życia.

17 kwietnia

Motto: Być niezdecydowanym to znaczy nie wierzyć w zdolność poznania

Osoby urodzone w tym dniu cechuje duża niepewność nie tylko tego, co robią, ale niepewność objawiająca się sceptycyzmem wobec całego świata. Nie wierzą, że własną pracą ludzie się bogacą. Nie wierzą, że jeden człowiek dużo może.

Kobiety urodzone w tym dniu są zdecydowanie przeciwko zadawania się z kimś, o kim mało wiedzą. Zachowują dużą rezerwę wobec wszelkich nowości, mód i wszelkich trendów pop kultury. Nie jest łatwo je do czegokolwiek przekonać, ich niezdecydowanie może w wielu przepadkach drażnić, „ślimaczą się” irytuje to w szczególności tych, z którymi się przyjaźnią.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają w ręku liczne argumenty przeciwko dzisiejszemu światu, którego często uważają za swojego osobistego wroga. Dzieje się tak, dlatego, że sceptycznie podchodzą do tego wszystkiego, co się obecnie dzieje. Na umysłach są jakby „ociężali”, bo szybko nie podejmują decyzji. Nie pomaga im to w życiu codziennym, bo nie można ważyć wszystkiego co mówią i zastanawiać się nad tym, co robią.

18 kwietnia

Motto: Zazdrości się bliskim, obcych podziwiamy

Osoby urodzone w tym dniu potrafią zazdrościć prawie wszystkiego a szczególnie swoim krewnym i znajomym, z którymi byli za pan brat jeszcze do niedawna. Czasami ich zazdrość przechodzi w złośliwość i wtedy są niebezpieczni.

Kobiety urodzone w tym dniu są rozkapryszonymi tygrysicami, które tylko czekają na okazję, aby zaatakować. Jeśli tego nie mogą zrobić bezpośrednio z ich ust wylewają się słowa zazdrości, które niszczą znajomość a z czasem przyjaźń. Duży dom, kolorowe mozaiki na podłodze, ładny ogród, taras a nawet basen wpływa na ich lepsze samopoczucie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu z zazdrości stają się wyniosłymi i nieprzyjemnymi. Bierze się to przeważnie z tego, że czują niedowartościowani. Widza świat albo w czarnych lub białych kolorach, a między nimi nic. Ale głębokie czernie są olśniewające tak samo jak biel. Relacje między nimi potrafią przynieść ulgę, pamiętajcie o tym panowie.

19 kwietnia

Motto: Zawiść to taka przykrość, którą odczuwamy, gdy innym się dobrze wiedzie

Osoby urodzone w tym dniu rzadko, kiedy chcę się przyznać do zawiści, ale gdyby dobrze się w bicie ich serca wsłuchać się wtedy usłyszymy, że wali jak młot.

Kobiety urodzone w tym dniu swoją zawiść chcą pokazać, a raczej nie chcą pokazać poprzez obojętność. Jeśli czegoś nie mogą mieć jest to dla nich obojętne. Ale nie mogą ukryć swojej złości, która z nich promieniuje tak intensywnie, że większość “zainteresowanych” czuje to, co one myślą na odległość. Pozytywną cechą jest jednak to, że często z jednej namiętności wpadają w drugą np. miłość, która nie jest tak brzydka jak zawiść.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu przez zawiść do kogoś potrafią nawet zrezygnować z wcześniej już obranych celów. Czy jest to rozsądne? Chyba nie. Im są starsi tym bardziej zawistni, pełni pretensji do całego świata, za swoje życiowe niepowodzenia. I to wszystko rodzina musi z nimi wytrzymać, bliscy znieść. Poza tym są sympatyczni, ale nie wolno przy nich musi o czyjś sukcesach.

20 kwietnia

Motto: Najczęściej wrogami są nasi byli przyjaciele, czyli obecni nieprzyjaciele

Osoby urodzone w tym dniu nie lubią mieć osobistych wrogów, czyli takich, co na ich życie nastaje, ale uważają, że można mieć takiego wroga, z którym się spiera, albo ma inne zdanie. Także wrogie nastawienie do czegoś jest zjawiskiem pozytywnym, ale wrogie nastawienie nie należy mylić z wrogością czy chęcią zemsty.

Kobiety urodzone w tym dniu łatwo “zdobywają” nieprzyjaciół np. przez pożyczanie pieniędzy, albo służenie dobrą radą. Kiedyś były dobrymi przyjaciółkami dzisiaj są wrogami. Ich sprzeczne poglądy z przyjaciółmi też są przyczyną wrogości, zbyt długi język i wojna jest już gotowa. Dlatego muszą być bardziej umiarkowane w tym, co robią i niepytane o radę nie radzą.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są skryci i nie lubią dzielić się z bliźnimi swoimi radościami czy niepowodzeniami. Wrogów traktują, jako zło konieczne, ponieważ w ich lustrach lepiej siebie widzą. Ta oryginalna postawa nie podoba się ich sojusznikom, ale oni tacy są. Niektórzy nawet podejrzewają ich o dwulicowość z tego powodu. Jest to poniekąd prawdą, bo nie można nieprzyjaciół darzyć sympatią.

21 kwietnia

Motto: Pycha to taka, nad-wiara w siebie i swoje możliwości

Osoby urodzone w tym dniu mają przekonanie, że to one i tylko one mogą albo potrafią zrobić coś najlepiej. Zapominając, że jak większość rzeczy w życiu a w szczególności sława jest ulotna. Skąd mają te przekonania w sobie, trudno jest powiedzie? Kto wbił im do głowy, że to właśnie oni zasługują na szczególną uwagę, też nie wiadomo, ale te niewiadome są najlepszymi opisami pychy.

Kobiety urodzone w tym dniu, jeśli są artystkami to na pewno jest w nich dużo pychy. Takie stwierdzenie ogólne zawsze jest prawdziwe, bo artyści przeważnie są pyszałkowaci, to ich druga natura. One chcą być nie tylko dobrymi one chcą być znakomite. Dumne są z najmniejszych pochlebstw, nagród, które są tylko jakąś mało znaczącą praprzyczyna do dumy dla innych, ale im to wystarcza do pychy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są wypełnieni mnóstwem powikłań, karmią się jakimiś bliżej nieokreślonymi mrzonkami o sławie, czy bogactwie. Na swoim punkcie są bardzo wrażliwi i wyobraźnia ich jest o wiele dalej niż ich prawdziwe możliwości. Cierpią, gdy coś im się nie udaje, mają pretensję do ludzi, którym zawierzyli, że ich zawiedli w promocji ich talentu.

22 kwietnia

Motto: Łakomstwo życia jest niewskazane łakomczuchów w każdej postaci nikt nie ceni

Osoby urodzone w tym dniu cechu je bardzo dużą zachłanność na wszystko, co zobaczą. Łakomstwo małych dzieci jest jeszcze do zniesienia, ale gdy dorosną stają się potworami zdolnymi do wszystkich najgorszych rzeczy, aby tylko zadowolić i zaspokoić swoje obżarstwo i łakomstwo.

Kobiety urodzone w tym dniu w okresie dzieciństwa potrafią pokryjomu zerwać cukierka z choinki, aby go zjeść, chociaż przed chwilą zjadły duży słodki deser. Gdy dorosną zachowują się podobnie obiema rękami zgarniają do siebie wszystko to, co jest w zasięgu ich rąk, wielokrotnie zdają sobie sprawę z tego, że same nie są zdolne do “spożycia” tego wszystkiego.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu potrafią być okrutnymi ludźmi biznesu a i w życiu osobistym też wiele razy wystawią przyjaciela do wiatru, jeśli czegoś potrzebują, co często nawet już mają. Ich łakomstwo często przechodzi w pazerność, kto wszystko na swojej drodze niszczy a nawet zabija. Te ich obżarstwo podszyte egoizmem wielu zgubiło, więc proszę uważać na siebie, co za dużo to nie zdrowo.

23 kwietnia

Motto: Lenistwo to główna cecha ludzi przeciętnych geniusze go nie znają

Osoby urodzone w tym dniu, jeśli nie są geniuszami to na pewno popadają od czasu do czasu w lenistwo. Gdy popadają częściej niż inni wtedy można nazwać je leniami. To, że nic im się nie chcę robić to jeszcze pół biedy, najgorsze jest lenistwo umysłowe.

Kobiety urodzone w tym dniu są leniwe i piękne, bo sama natura zatroszczyła się o nie, aby z głodu nie umarły. Ich lenistwo nie jest jakąś tam cechą szczególną, ale lubią sobie dłużej pospać i krócej popracować. Lubią błyszczeć w tłumie i zwracać jego uwagę na siebie. Same są leniwe, ale od innych wymagają dużo pracy i samozaparcie, często też wybierają życiowych partnerów, którzy są gotowi zapracować się dla nich.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są z natury leniwi, ale natura jakby na przekór wlała w nich dzban ambicji, żartując sobie z nich. Czynią ich na dodatek nieszczęśliwymi. Charakteryzują się zrywani, które wciągają ich w wir pracy, tylko po to, aby za jakiś czas wszystko odłożyć na bok i o tym zapomnieć. Niektórzy nazywają to słomianym zapałem i słusznie.

24 kwietnia

Motto: Gniew w dzisiejszych czasach to sztuka nie dać się zdenerwować

Osoby urodzone w tym dniu mają, tzw. wybuchowy temperament i zawsze powinny o tym pamiętać. Muszą nad sobą pracować 24 godziny na dobę. Gniew naszych dziadków jest już prawie zapomniany obecnie mówi się o depresji czy stresach, życiu emocjonalnym, czyli skłonności do gniewu.

Kobiety urodzone w tym dniu to artystki nawet, jeśli nie są artystkami, potrafią założyć na twarz kamienną maskę, gdy w środku ich wszystko się gotuje ze złości. Z uśmiechem na ustach zaciskają zęby i pięści przy ludziach w furię wpadają dopiero wtedy, gdy sami. Te tłuczenie głową w mur, gdy nikogo nie ma jest dla nich najlepszą terapią, ale ma dłuższą metę niewiele pomaga.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to bardzo dobrzy działacze społeczni, politycy, słowem ludzie, którzy chcą się poświęcać dla innych, bo kieruje nimi gniew. Ten rodzaj gniewu nie jest w swojej naturze inny od innych gniewów, ale jest usprawiedliwiony, bo służy słusznej sprawie, pomoc innym. Tym niemniej muszą sobie dawać radę w życiu, gdy gniew czy większe niezadowolenie nie może być od razu powodem do zdenerwowania się.

25 kwietnia

Motto: Zdolność dochowywania tajemnica jej pewnego rodzaju spiskiem wobec tych, co tajemnicy nie znają

Osoby urodzone w tym dni są tajemnicze i lubią być tajemnicze nawet, jeśli żadnych tajemnic nie znają ani tajemnych mocy nie posiadają. Dla nich to taki dodatek do ich osobistego uroku, którym czarują bliskich i znajomych natomiast zwracają uwagę na siebie nieznajomych. Mieszkania ich są także tak pomyślane, aby wzbudzać podziw i oczarowanie. Niektórzy uważają ich za dziwaków, ale oni nimi nie są.

Kobiety urodzone w tym dniu swoim strojem lub zachowaniem lubią udawać cyganki. Bardzo lubią ozdoby z srebra, kolorowe sukienki w kwiaty chusty. Są swobodne w życiu towarzyskim wspaniałe kumpele, dusze artystyczne. Wiele od życia nie wymagają, ale oczekują od niego wiele, szczęścia i sukcesów, miłości i sławy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią odgrywać role tajemniczego Don Pedra w krainie Deszczowców. Tajemniczy czarny wąsik, albo duża miedziana bransoleta na przegubie dodaje im splendoru i tajemniczości. A oni to wprost uwielbiają. Ta chęć bycia innym nie jest żadną wadą ani też zaletą po prostu można traktować to, jako wspaniałą zabawę w coś, co nawet nie ma ustalonych reguł.

26 kwietnia

Motto: Odpowiadamy za swoje czynny i słowa, ale czy zawsze

Osoby urodzone w tym dniu lubią działać według swojej woli i nawyków. Nie zawsze jest to sprawiedliwe, bo często się zdarza, że działają według swojego życzenia. Postępują tak zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Spowodowanie jest to ich chęcią osiągnięcia celu, dla którego potrafią poświęcić wiele.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią sięgać po cele, które są moralnie piękne, ale wtedy tylko, gdy nie jest to sprzeczne z ich własnym punktem widzenia. Gdy jest zapominają o moralności i pięknie, wolą raczej nic nie robić albo sprawiać wrażenie, że coś tam robią, aby tylko nie zrobić. Swoją odpowiedzialność zepchną na innych, niech się oni martwią, bo ich czyny mają przynieść tylko im korzyści.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wiedzą, że tylko od nich zależy czy coś zrobią, albo nie zrobią. Ta świadomość wyboru zaniechania czegoś dobrego czy szlachetnego zależy tylko od nich. Jednak często nie korzystają z tego wyboru i albo nic nie robią, albo przeszkadzają. Po tym czynach można zapytać się czy są etyczni, lub po prostu czy są dobrymi ludźmi. Sami za takich się uważają, ale własne zdanie o sobie to za mała, aby być dobrym.

27 kwietnia

Motto: Wstydów jest wiele rodzajów, ale największym jest pleść głupstwa typu, że poezja jest tworzona dla poetów

Osoby urodzone w tym dniu lubią dużo mówić i przeważnie mówią to, co im ślina na język przyniesie. Jeszcze inaczej robią, a już nikt łącznie z nimi nie wie, co oni naprawdę myślą. Nie należy jednak mylić ich z kłamczuchami, bo to jeszcze inny rodzaj bezwstydników.

Kobiety urodzone w tym dniu nie wiedzą, że aby cokolwiek zrobić czy powiedzieć musi to być w odpowiednim czasie i miejscu. Musi to być też właściwe do danej sytuacji. Te nie wyczucie sprawy, bardzo często w późniejszym czasie jest przeciwko im. Powstają niepotrzebne spory i nieporozumienia a nawet intrygi zupełnie niepotrzebnie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie mają umiaru w słowach, podobnie jak rybacy, którzy lubią się przechwalać, jakiej to ryby oni nie złapali. Dlatego często znajomi nazywają ich “duże usta”, nie są oni groźni dla przyjaciół, mają duże poczucie humoru i ci, którzy ich znają i akceptują takimi, jaki oni są, nawet ich lubią.

28 kwietnia

Motto: Dowcipni ludzie to tacy, którzy potrafią powiedzieć coś do śmiechu a nie dla drwiny

Osoby urodzone w tym dniu bardzo lubią żarty i wszelkiego rodzaju dowcipy. Uważają, że śmiech to zdrowie, że warto się śmiać, nawet dla śmiechu można zrobić komuś jakiś kawał najczęściej wcale nie śmieszny ani zabawny, ale pozbawiony sensu i komiczności. Uprawiają pewnego rodzaju błazenadę, która w wielu przypadkach świadczy
o ich prymitywności.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią sobie z kogoś pożartować, pośmiać się czyimś kosztem, ale gdy ktoś spróbuje pośmiać się z nich wtedy się obrażają, a nawet gotowe są pogniewać się. One często zapominają, że dowcip nie może być zbyt osobisty i nie wypada wyśmiewać czy naśmiewać się z ludzkiej ułomności. One oczywiście żadnych nie mają ułomności.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu często kupują tylko te gazety, w których są dowcipy. W pracy też potrafią rozpocząć przerwę śniadaniową nowym dowcipem. Są taktowni i żartują tylko wtedy, gdy odpowiednia jest na to pora. Z natury spokojni i wyważone mają żarty, dlatego unikają “wrażliwych” tematów w dowcipach. Są lubiani, potrafią serdecznie pośmiać się z bliźniego, ale nigdy jego kosztem.

29 kwietnia

Motto: Męstwo dotyczy ludzi pięknych duchowo, odważnych

Osoby urodzone w tym dniu są mężne na wiele sposobów. Potrafią obronić swojego zdania nawet, gdy muszą za tę obronę wiele stracić. Być odważnym to znaczy być pięknym duchowo mówić ludziom prosto w oczy prawdę i gardzić strachem. Męstwo to także umiejętność podejmowania decyzji za samego siebie w sytuacjach, w których coś zagraża naszemu istnieniu.

Kobiety urodzone w tym dniu są odważnymi, wymagające od swego mężczyzny tego samego. Odwaga ich polega na samodzielnym podejmowaniu decyzji, rozmowie w cztery oczy z szefem, którego wszyscy się w pracy boją. Odwaga ich nie ma nic wspólnego z bohaterstwem czy odwagą żołnierza, ale nawet ta cywilna w dzisiejszych czasach się liczy. Gdy niewielu ludzi potrafi powiedzieć prawdę prosto w twarz kłamczuchowi posiadającemu siłę.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu potrafią walczyć o swoje nawet z największymi wrogami, dzięki swojej odwadze, poczuciu sprawiedliwości i bezkompromisowości. Są głęboko przekonani w to, co robią i uczucie strachu jest im obce. Podobnie jak w przypadku kobiet nie jest to bohaterstwo w stylu starodawnych Greków, ale gdy tylko niebezpieczeństwo pojawi się na horyzoncie oni zawsze są gotowi stanąć w pierwszej linii do walki z nim.

3O kwietnia

Motto: Przyjemność jak i nieprzyjemność są częścią składową naszego szczęścia

Osoby urodzone w tym dniu uważają, że dobre, czyli szczęśliwe życie to takie, w którym jest miejsce na przyjemność. Ale ma to być przyjemność wyważona, a nie uganianie się za przyjemnościami. Nieprzyjemna jest im myśl o cierpieniu i starości. Nawet ból głowy, kłótnia w pracy albo w domu mogą zepsuć im dobry nastrój na kilka dni.

Kobiety urodzone w tym dniu wychodzą z założenia, że najważniejszym w życiu celem jest poszukiwanie przyjemności. Przyjemnością może by sława, pieniądze, ładny dom, albo zdrowa i szczęśliwa rodzina. Nie są egoistyczne, dobrymi matkami, które zrobią wszystko, aby ich pociechy umiejętnie unikały pułapki, w których mogą na nie czyhać nieprzyjemności.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie lubią wdawać się w długie dyskusje, z których nic nie wynika i czym dłużej dyskutujemy tym mniej wiemy, o czym rozmawiamy. Dla nich świat ma dwa oblicza sprawiedliwość i przyjemność. Na jedną i druga albo trzeba sobie zasłużyć, albo zapracować i po prostu kupić. Wiadomo kupiona przyjemność jest bezwartościową przyjemnością, ale im to nie przeszkadza.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska