Horoskop poetyczno – filozoficzny wg. Adama Lizakowskiego na marzec

Osoby urodzone w marcu dzień po dniu mogą odbić się w źwierciadle przemyśleń poety Adama Lizakowskiego ze Świdnicy, który zechciał na łamach Wieści opublikować napisany horoskop jeszcze w USA

Niektórzy w to wierzą, inni wyśmiewają. Chodzi o horoskopy. Myślę, że w tej w sprawie należy stać po środku, a jeszcze lepiej, stanąć z dystansem i zajrzeć tu, aby nawet choćby przez dwie sekundy uśmiechnąć się pod nosem czytając o sobie w swoje urodziny, bo o taki horoskop chodzi.

Niektórzy wierzą, że nasza data urodzenia determinuje nasze życie. Od tego wyszedł Adam Lizakowski, który stworzył horoskop dla ludzi urodzonych konkretnego dnia. Są to ciekawe, często humorystyczne, krótkie sentencje zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zapraszam do zapoznania się z tą pozycją, wszystkich urodzonych w marcu

Wstęp od autora

Moja przygoda z pisaniem horoskopu rozpoczęła się zupełnie niedawno, bo na początku roku 1997, kiedy to jeden z zaprzyjaźnionych ze mną chicagowskich redaktorów pisma przyszedł do mnie do księgarni z prośba o polecenie jakiejś książki z horoskopem na każdy dzień w tygodniu, bo chciałby rozpocząć publikację takiego horoskopu u siebie w piśmie. Z pewnym zaciekawię podszedłem do półki z horoskopami, wróżbami, tarotami, przepowiedniami, sennikami itd., znalazłem kilka pozycje, ale żadne z nich nie odpowiadała mojemu znajomemu, ponieważ były to horoskopy bardzo ogólne napisane dla poszczególnych znaków zodiakalnych, natomiast nic nie było na każdy czy poszczególny dzień w tygodniu. A gazeta jest wydawana codziennie, i codziennie jej czytelnicy potrzebują horoskopu.

A co to jest horoskop, ktoś mnie zapyta? Definicję tego słowa może każdy znaleźć w Słowniku Wyrazów Obcych. Moja własna, poetycka definicja, mówi o horoskopie, jako o zaglądnięciu w duszę człowieka, a nie szukanie odpowiedzi w gwiazdach. Chociaż prawdę mówiąc gwiazdy mają na nasze życie też wpływ, ale, aby o tym mówić trzeba być nie tylko astrologiem, przepowiadaczem przyszłości, widzieć coś więcej niż przeciętny człowiek, ale przede wszystkim trzeba poświęcić do tego swoje życie, jeśli nie całe i zdecydowanie tą większą jego część. A ja jestem poetą, który odpowiedzi jak żyć, jak być człowiekiem, jak być kochanym i szczęśliwym szuka w sobie i w drugim człowieku, a nie gwiazdach. Każdy z nas jest takim małym gwiazdo-zbiorem dla siebie, takim małym kosmosem własnych spraw, trosk, radości i problemów. Wystarczy trochę tylko wyjść z siebie, dać sobie szańce odpocząć od siebie samego, a wtedy zobaczymy siebie trochę inaczej, krytyczniej, ale za to w jaśniejszym świetle własnej duszy.

Adam Lizakowski
Chicago
listopad 2000

HOROSKOP POETYCKO-FILOZOFICZNY NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU

Marzec 2023

1 marca

Motto: Najpierw wszystko rodzi się w naszych myślach, później ręce nadają temu kształt

Osoby urodzone w tym dniu są opanowane i postępują według własnej woli, wiedzą, że bagaż biedy jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, i nie trzeba go pilnować.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią działać bez przymusu i chcą być do końca przekonane, że to, na co się decydują jest dla nich najlepsze. W życiu jak wiadomo różnie bywa, ale ich opanowanie stwarza im wiele możliwości wykazania się w ciężkich i trudnych sytuacjach życiowych. Dobrze sobie radzą na kierowniczych stanowiskach i nie należą do tych, co mają tatuaże na pół ręki wyimaginowanego mężczyzny.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są powściągliwi i lubią swoje decyzje przemyśleć zanim na coś się zdecydują. Postępują według swojej woli, która w wielu przypadkach jest siłą napędową w ich działaniu. Rzadko, kiedy chcą zmienić swoje postępowanie i raz przyjęte zasady pozostają na długo dla nich zasadami. Nie należą do tych, co dmuchają w kolorowe balony swojej próżności.

2 marca

Motto: Doskonałość duchowa polega na tym, że nie pragniemy za dużo, a mało nas nie zadawala

Osoby urodzone w tym dniu pragną za wszelką ceną osiągnąć złoty środek. Oczekują od życia tyle na ile zasługują, tyle im się należy, nie chcą za dużo, ani za mało. Tyle przyjemności i pochwał na ile zasłużyli, albo tyle smutku i przykrości na ile też zasłużyli.

Kobiety urodzone w tym dniu cenią sobie wartości dekoracyjne. A co to takiego można zapytać? Najnowsza torebka, buty, szalik, jeśli je stać to nawet meble, które powinni podziwiać ci, co też sobie cenią wartości dekoracyjne. Mają właściwy stosunek do wszystkiego i do wszystkich, potrafią opanować swój gniew, ale i tłumią w swoje uczucia namiętności. Tuszują smutek, ale i na radość nie chcą sobie pozwolić.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają duże poczucie poszanowania prawa, tradycji i zwyczajów. Dbają o rodzinę i mają skromności do idealizowani swojego życia, bo mają je ułożone. Tyle samo dni słonecznych, co i pochmurnych, kar i nagród. Wiedzą, że jeśli dzisiaj jest wesoło jutro będzie smutno, taka mozaika dla wielu może wydawać się nieciekawa a nawet przerażająca, dla nich tak właśnie działa świat. Raczej go nie przeżywają, ale go „przeżuwają”.

 3 marca

Motto: O wielu rzeczach myślimy, ale tylko niektóre postanawiamy zrobić

Osoby urodzone w tym dniu mają otwarte głowy na wszystko to, co dzieje się wokół nich. Światem interesują się już od samego rana (za bardzo) o wszystkim chcą wiedzieć i mieć własne zdanie. Ich myślenie składa się o rzeczach dalszych, bliższych i tych, które trzeba będzie kiedyś zrobić.

Kobiety urodzone w tym dniu zawsze od samego rana mają wiele postanowień: zadzwonić do koleżanki, w pracy zrobić to, czego wczoraj nie udało się wykonać. Widać, że lubią planować, są aktywne, potrafią myśleć na wielu płaszczyznach, bo życie traktują jak krzyżówkę, którą dla przyjemności i wysiłku trzeba rozwiązać. Gdy myślą o mężczyźnie to czują jego zapach, a gdy myślą o zupie pomidorowej, też czują jej smak.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu zaczynają dzień od włączenia telewizora, czy rozmowach o tym, co się wczoraj wydarzyło. Potrafią też planować i robić jakieś założenia na przyszłość. Mają dużo postanowień niektóre z nich są naprawdę świetne np. wybudowanie domu poza miastem z dala od ruchu i hałasu wielkomiejskiego. Ten ogień chęci mieszka w ich umyśle zawsze, a w nocy ich głowy płoną a sen wypełnia ciało.

4 marca

Motto: Odwaga i męstwo cóż one znaczą jeśliby nie było strachu i tchórzostwa i umiejętność zarządzania nimi

Osoby urodzone w tym dniu martwią się na zapas raz o to, że stracą swoje oszczędności, to znowu, że będą chore. Nie jest to tchórzostwo, ale życie w stresie z powodu braku odwagi spojrzenia na mur obaw, który ogranicza.

Kobiety urodzone w tym dniu umieją przeciwstawić się życiu, ale potrafią zadręczać siebie i innych swoim strachem przed czymś, co dopiero ma się wydarzyć. Ich wrodzona ostrożność może naprawdę dać się we znaki, tym bardziej, że praktycznie nikomu nie ufają. Wiedzą o tym i potrafią z tym żyć, co można zaliczyć im w poczet odwagi.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uważają, że męstwo jest wiedzą, która pozwala im na rozpoznanie swoich słabostek, a mają ich, co nie miara. Męstwo tłumaczą, analizują tak długo i zawzięcie, że z czasem przestaje być męstwem i odwagą. Na pierwszy plan wysuwają się błahostki, które najbardziej wiążą człowieka i podstawiają nogę życiu, aby się potknęło.

5 marca
Motto: Hojność to lekkość rzucania pszenicy kurom

Osoby urodzone w tym dniu mają lekką rękę w wydawaniu pieniędzy i rozdawaniu uczuć. Taka „płynna postawa” czyni, że czują się jak ryby w wodzie, nie zawsze czystej Kobiety urodzone w tym dniu zdają sobie sprawę z tego, że umiejętność wydawania jest tak samo ważna jak umiejętność gromadzenia. Dreszcze, urywane słowa, onieśmielenie, chwile uniesienia to hojność tych kobiet, potrafią nie oszczędzać na swoich uczuciach. Ci, których nimi obdarzą będą bogaczami do końca swojego życia.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu często ocierają się w życiu, o różne spekulacje finansowe, które nie zawsze są udane. Chęci zysku są jak wiatr, co rozsiewa ich pragnienia powoduje czasem ataki kaszlu, bo mają alergie. W takich sytuacjach zachowują się jak piece na węgiel, które potrzebują przewietrzyć płuca, aby ogień napił się powietrza.

6 marca

Motto: Przeciwieństwa są potrzebne tak jak lustra

Osoby urodzone w tym dniu lubią doszukiwać się w bliźnim tego czy tamtego. Skoro wszędzie są źli to gdzieś muszą być dobrzy, trzeba tylko ich poszukać, lub nawet wyszukać. One zamiast pozbywać się uczucia lęku i budują mury obronne przed nim.

Kobiety urodzone w tym dniu są nieufne a nawet podejrzliwe, nie wierzą w stałą przyjaźń, bo z góry zakładają, że nie może być dwoje ludzi całkowicie pasujących do siebie. Są najmądrzejsze i dają o tym znać ludziom przy każdej okazji. Gdy patrzą na niebo to widzą tylko dziury między chmurami. Wolą popiół i zgliszcza od wiosny stojącej przy oknie w sypialni.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają dobrze ułożone życie, tak, aby wszystko w nim było na swoim miejscu. Z drugiej strony pociągają ich przygody z dala od domu nawet awanturniczy tryb życia. Najpierw czegoś namiętnie szukają przez kilka tygodni a gdy już znajdą w tym zadowolenie i przyjemność wtedy ogłaszają całemu światu, że to jest pomyłka, nie to mieli na myśli, itd.

7 marca

Motto: Powodów, dla których ludzie się kochają jest dużo mniej niż, dla których się
nienawidzą

Osoby urodzone w tym dniu wybierają przyjaźni z takimi ludźmi, z którymi żyje się im godnie, pożytecznie, przyjemnie a przede wszystkim dobrze. Co wcale nie oznacza, że one kochają dobro, czy rozpatrują pojęcia dobra. One na tych rzeczach się nie znają, bo w myśl powiedzenia każdy lubi to, co wydaje mu się, że lubi, i to, co dla niego jest dobre.

Kobiety urodzone w tym dniu umieją oddawać uczucia tym, co uczuciowo w nie też się zaangażowali. Życzą dobrze tym do im dobrze życzą a przede wszystkim tym dobrze życzą, z których mają korzyści. Nie jest to znowu taka powszechna rzecz w dzisiejszych czasach, bo wielu ludzi życzy źle bliźnim wiedząc, że jeśli oni się potkną im to też może zaszkodzić, albo nawet mogą jeszcze więcej stracić.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są uczynni i życzliwi najbardziej tym ludziom, których dobrze, albo wcale nie znają. Ich nastawienie do świata jest pozytywne, nie są konfliktowi i żywią niechęci do bliźniego przez długi okres czasu. Potrafią odwzajemniać uczucia i nie jedna osoba mogłaby nazwać ich swoim przyjacielem, chociaż niemało jest dyskusji nad znaczeniem słowa przyjaźń. Czy pochodzi ono od przyjaciół, czy od życzliwości?

8 marca

Motto: Dużo wiemy o sobie, ale jeszcze więcej o sobie nie wiemy

Osoby urodzone w tym dniu mają ogromne motywacje do działania potrafią biec na oślep, co prowadzi do tego, że nieraz są krzywdzone przez same siebie. Bóle brzucha, rozwolnienie, dają znać o sobie. Nie oznacza to, że postępują wobec siebie niesprawiedliwie, one po prostu wyrządzają sobie krzywdę, bo chcą więcej niż mogą strawić.

Kobiety urodzone w tym dniu żyją szybko i męcząco wciąż w pogoni za czymś nowym i modnym. Wydają więcej niż budżet na to pozwala skutkiem tego są wieczne długi, niezapłacone rachunki, bałagan w życiu osobistym. Dotyczy to w szczególności młodych kobiet w starszym wieku wszystko powoli dochodzi do normy, one mądrzeją poznają swoje namiętności, ale z czasem rzucą nawet papierosy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu postępują spontanicznie popełniają przy tym wiele błędów. Niestety wszyscy je popełniamy, ale oni w jakiś dziwny sposób dużo popełniają ich na nie swoją korzyść. Podejmowanie niewłaściwych decyzji, o których wadach wiedzą zanim jeszcze je podjęli jest czymś, co można im przepisać, jako główną cechę charakterystyczną.

9 marca

Motto: Ambicja jest nam potrzebna nawet do tego, aby pójść na spacer

Osoby urodzone w tym dniu mają wielkie plany życiowe naładować baterie poklasku i pochwał energią ludzi, którzy tak na dobrą sprawę niewiele mają z nimi wspólnego.

Kobiety urodzone w tym dniu mają wiele celów bardzo ambitnych i o wielu sprawach rozważają. Obiecują, że za byle, co, to one się nie sprzedadzą, że są w cenie i dobrze trzeba za nie zapłacić. Uważają się za spełnione i wysoko rozwinięte osoby. Dla kupujących ważne jest coś innego, tak jak dla komara kropla krwi jest morzem krwi.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uchodzą za nadmiernie ambitnych, co jest tak samo złe jak brak ambicji. Często stawiają swoje możliwości wyżej niż w rzeczywistości są one warte, co powoduje niepotrzebne stresy. Do wszystkiego potrzebują przewodnika, klucze aby otworzyć drzwi do królestwa w którym pragną przebywać, ale zapominają o tym, że potrzebują zwykłego pilota do włączenia i wyłączenia telewizora.

10 marca

Motto: Spryt to takie trzecie oko wykorzystuj je dla dobra

Osoby urodzone w tym dniu mają pewne zdolności załatwienia czegoś, czego inni nie mogą załatwić. Są to ludzie rozsądni i pracowici, potrafią też być przebiegłymi i chytrymi.

Kobiety urodzone w tym dniu są życiowo zaradne, a niektórzy mówią o nich, że są sprytne, ponieważ lubią wyprzedzać bieg wypadków. Na tym polega ich spryt co szybko myślącego szachisty, który z góry potrafi przewidzieć ruch przeciwnika na trzy posunięcia. To ułatwia im życie, powoduje zachwyt i zachłyśnięcie się sukcesem, co jest także dla nich zaskoczeniem i nie zawsze je w dobrym celu używają.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uważają, że mają pewne cechy wrodzone i jedną z nich jest spryt. Ich spryt chyli się ku drobnym oszustwom typu pójściem z kolegami na piwo po pracy i wmówienie żonie, że pracowali po godzinach. Są też romantyczni potrafią powiedzieć: zachodzące słońce ma już dość wyjącej kosiarki sąsiada, schowało się poza wierzchołkami drzew .

11 marca

Motto: Wolność to znaczy móc dokonać wyboru, wielu tego jednak nie potrafi

Osoby urodzone w tym dniu są chcą być za wszelką cenę wolnymi nawet czasem za najwyższą, czyli nie liczenie się z dzisiejszymi konsekwencjami, których skutki odczujemy jutro.

Kobiety urodzone w tym dniu chcą być niezależne pod każdym względem nie tylko od rodziny, ale i od całego świata. Zbyt duże demonstrowanie jej w szczególności w miejscach publicznych często nawet wśród przyjaciół sprawia wrażenie, że są nonszalanckie, a nawet aroganckie, co zraża wiele osób do nich. Zupełnie niepotrzebnie, bo w głębi duszy są kolorowe i łagodnie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu często zastanawiają się na swoimi wyborami, ale niestety często po dokonaniu wyboru. Panowie decyzje należy dokonywać przed rozpatrzeniem a nie po dokonaniu wyboru. Zalążek świadomego myślenia rodzi się w ciszy i spokoju, proszę o tym pamiętać chaos powoduje uczucie samotności i zagubienia oraz sensu życia.

12 marca

Motto: Wolność jest wrogiem biednych, za pieniądze można kupić wolność, ale nie zawsze można czuć się wolnym mając pieniądze

Osoby urodzone w tym dniu same siebie przekonują do własnych celów, jakby ich cele czy plany życiowe nie dotyczyły ich samych tylko kogoś zupełnie innego. Dlatego aby czuć się wolnym trzeba coś posiadać, coś mieć, albo coś sobą reprezentować, proszę o tym pamiętać.

Kobiety urodzone w tym dniu są tymi, co ustalają reguły gry w życie lub zabawy a zarazem są sędziami. Słowem pragną wszystkiego i wszystko robią, aby to one zawsze miały możliwość a może nawet i przywilej stawiania kropki nad i. Oznacza to też, że nie za bardzo liczą się z cudzym zdaniem, czyli niezbyt elegancko traktują drugiego człowieka.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uważają, że wolność jest po to, aby robić to, co się chce robić, a jak ma się silną wolę to można za jej pomocą do czegoś dojść, czyli osiągnąć sukces. Niestety nie zawsze tak jest, nie zawsze silna wola i ambicje plus wolność stwarzają charakter i osobowość człowieka. Do pełnej wolności, czyli do takiej, abyśmy poczuli się wolni potrzeba odpowiednich środków. Jednym z nich są pieniądze, ale nie zawsze.

13 marca

Motto: Wolność to także to, że inni mogą być innymi

Osoby urodzone w tym dniu rzadko kiedy patrzą prosto w oczy bliźnieniu, a nawet jeśli już to próbują tylko przez chwilkę, po kilku sekundach spuszczają albo oczy, albo głowę. Nie posiadają umiejętności egzekwowania swoich należności i szybko ulegaj naciskom innych.

Kobiety urodzone w tym dniu nie posiadają swojego zewnętrznego i wewnętrznego ja. Co to oznacza? Oznacza to, że wewnętrznie są rozbite, nie umieją podejmować decyzji, są niezdecydowane, itd. Jest to bardzo widoczne na zewnątrz , po ich twarzy, ruchach, gestach, słowach, które dokładnie oddają ich całe wnętrze. Potrzebują więcej odwagi i wiary w siebie, a może nawet i miłości drugiego człowieka silniejszego od nich.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie posiadają własnej mocnej osobowości szczególności ci urodzeni w rodzinach o niskich dochodach. Ich nieśmiałość wynika w wielu przypadkach ze statusu społecznego rodziców. Sami siebie ograniczają, zbyt łatwo ulegając przyjętym przez rodziców standardom właściwego postępowania a także i funkcjonowania w grupie.

14 marca

Motto: Świat i my to jedno z tą różnicą, że my bez świata nie możemy żyć a świat bez nas tak

Osoby urodzone w tym dniu wiedzą, że funkcjonowanie w dzisiejszym świecie w dużym stopniu zależy nie tylko od nas samych, ale przede wszystkim od wielu innych ludzi, często nawet nieznanych. Nawet przodków, bo ich poziom materialny i wykształcenie decyduje o tym jak będą żyły nasze dzieci a nawet wnuki.

Kobiety urodzone w tym dniu mają szerokie kontakty właśnie po to, aby je wykorzystywać. Są ciekawe świata, ale nie są ciekawe ludzi, z którymi przyszło im się stykać. Można to nazwać albo nawet określić nie wchodzeniem w czyjeś życie, mowa o życiu prywatnym. Zachowują pewien dystans wobec bliźnich jakby pozowały do portretu.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu dobrze rozumieją to, co się wokół nich dzieje i bez większego analizowania, wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Świat odbierają bardziej wyobraźnią niż intelektem. Potrafią postępować z nudziarzami i natrętami. Świat jest ich wielkim sprzymierzeńcem, ale wszystko traktują zbyt powierzchownie.

15 marca

Motto: Przesąd jak prąd elektryczny zawsze trzyma nas od czegoś lub kogoś z daleka

Osoby urodzone w tym dniu z natury są przesądne i często powtarzające to, co wszyscy już wiedzą. Mają uprzedzenia do ludzi, których właściwie nie znają, albo nawet nigdy nie widzieli. Z góry zakładają, że człowiek noszący czarny beret na głowie to zupełny idiota, bo normalni ludzie nie noszą beretów od dawna.

Kobiety urodzone w tym dniu od dzieciństwa wiedzą, co jest dla nich najlepsze, co mogą a czego nie mogą robić. Są konserwatywne z silną osobowością, z góry wiedzą, że łysi faceci są oszczędni. Wiąże się to z ich trybem życia i tym, z czego żyją. Jednak nie mają żadnych oszczędności i żyją z dnia na dzień, tak romantycznie jak liście na wietrze.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu zbyt często wypowiadają się o innych z pewną dozą sarkazmu i niechęci. Ludzi, których nawet nie znają potrafią nienawidzić, bo coś tam kiedyś powiedzieli, albo coś tam zrobili i to było nie po ich myśli. Są konfliktowi, ich związki nie są wolne od codziennej bolesnej szarpaniny, tej płycizny co wyjaławia życie.

16 marca
Motto: Każdy z nas jest sam, to stara prawda, ale do samotności potrzebujemy wszystkich

Osoby urodzone w tym dniu chcą być samotni w tłumie, ale za bardzo radzą sobie z samotnością. Chcą być odludkami i za odludków chcą być uważani, ale nie mają wystarczająco dużej wiary w siebie, aby być samotnikami. Nie zadają sobie także pytania, kim by chcieli być tak naprawdę.

Kobietom urodzonym w tym dniu brakuje wiary w to, co robią, są bojaźliwe i nie potrafią przyciągać do siebie ludzi. Świat wokół siebie traktują jak teatr, albo film, wszystko dzieje się w nim na niby, ale one z tego powodu cierpią tak naprawdę. Często wstępują do jakiś organizacji czy kółek, drobnych stowarzyszeń, ale chyba tylko po to, aby jeszcze bardziej być samotnymi.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu pędzą przykład życia typu samotny jeleń na rykowisku. Świadomie wybrali właśnie takie rozwiązanie na swój wolny czas poza pracą, ale podświadomie pragną to zmienić. Wymaga to dużego zdyscyplinowania, a także charakteru. Jeśli się ma pretensje do całego świata, to trzeba tak swoje życie urządzić, aby cały świat stworzyć możliwości do bycia sobą.

17 marca

Motto: Świat emocji jest światem ukrytym na zewnątrz

Osoby urodzone w tym dniu nie potrafią skryć swoich uczuć, co wiąże się i z tym, że często działają bez zastanowienia się na swoją niekorzyść. Dlatego tak często doznają w swoim życiu przykrości, aby być sprawiedliwym trzeba też powiedzieć, że są i żądze przyjemne.

Kobiety urodzone w tym dniu są mało opanowane i zbyt łatwo pobudliwe, czyli szybko ulegają emocją. Jest to uleczalne i wyleczalne, a przede wszystkim trzeba tylko chcieć, czyli nie dać się ponosić emocją i nerwom. Tak jak pisać i czytać się uczymy tak samo można nauczyć się opanowywać więcej kierować się namysłem. Nie wkładać w coś całego serca, całej siebie, a nawet, jeśli tak, to trzeba wiedzieć, dla kogo to się robi.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu przypominają mężczyzn, którzy nie potrafią pić alkoholu. Zbyt szybko upijają się małą ilością alkoholu i rozrabiają jak mały Kaziu po dużym piwie. Można i należy poskromić swoje namiętności i do kart, i do kobiet, i do hazardu, papierosów i piwa. Trzeba tylko chcieć. Zasady są proste nie dać się wyprowadzić z równowagi, pokazać po sobie zdenerwowania, albo bezradności.

18 marca

Motto: Biurokracja cóż to takiego? Urzędnicy państwowi szkoleni przez rząd na wykwalifikowanych ignorantów

Osoby urodzone w tym dniu to typowi urzędnicy, nawet, jeśli nie są. Urzędnicy przeważnie kojarzą się z urzędem a urząd z władzą a władzy właściwie nikt nie lubi poza urzędnikami, bo oni z urzędowania żyją. Samodzielnie myślenie dla nich to podporządkowanie się przepisom.

Kobiety urodzone w tym dniu często padają ofiarami swoich rutynowych działań, bo nieoczekiwanie, czy niespodziewane sytuacje życiowe całkowicie je zaskakują czyniąc z nich ofiary. Elastyczność, giętkość to jest to, czego najbardziej potrzebują. W każdej sytuacji życiowej musi być inne spojrzenie na sprawę, choć może się wydawać, że jedna jest odpowiedz.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu doskonale funkcjonują w pracy w biurach na etatach urzędników. Są takimi wykwalifikowani osobami, co to staruszce nie potrafią wytłumaczyć po ludzku, dlaczego jeszcze w tym miesiącu nie otrzymała renty. Brak komunikatywności słownej, brak łagodnego ludzkiego spojrzenia na świat. Nie wiedzą ile należy powiedzieć, i czy już za wiele nie powiedzieli. Ich umysły bardziej przypominają spych niż koparki.

19 marca

Motto: Bezinteresowność to świadome zrzeczenie się zysku

Osoby urodzone w tym dniu to ludzie wysoce moralni i szlachetni, jeśli mogą to pomogą bliźniemu nie oczekując w zamian nic to znaczy satysfakcja im wystarcza, uśmiech, dobre słowo.

Kobiety urodzone w tym dniu to dobre matki i przykładne żony, jest z nich wspaniały materiał na babcie. Należą do tej kategorii ludzi, dla których pomoc bliźniemu to nie puste frazesy, ale wielkie znaczenie. Z natury są idealistkami i trudno jest je zrazić do człowieka i ludzkości. Wierzą, że prawda zawsze zwycięży, dobre pokona zło. Nie należy je traktować jako organizacje charytatywne nie są też siostrami miłosierdzia.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią wyciągnąć rękę do bliźniego. Nie dla zysku to robią, ale dla zaspokojenia własnych potrzeb niesienia pomocy innym. Niewielu jest dzisiaj takich ludzi, traktujących pomoc jako część swojego życia. Dość nieporadnie bronią się przed ludzką głupotą i manipulacjami, dlatego muszą staranne dobierać znajomych i przyjaciół.

20 marca

Motto: Kultura to nic innego jak rolnicy usuwający chwasty ze swoich pól, czyli odchwaszczanie

Osoby urodzone w tym dniu lubią przebywać w miejscach, w których coś się dzieje miłego dla ich ucha i ducha. Najczęściej są to muzea, kina czy teatry. Lubią też kształtować czyjeś poglądy czy narzucać swój punkt widzenia. One tak pokierują rozmową, że doprowadzą do wspólnego poglądu i postawić na swoim.

Kobiety urodzone w tym dniu sprawiają wrażenie, że żyją w świecie już ułożonym i unormowanym o pewnych wartościach artystycznych i kulturalnych. Są też bardzo selektywne i długo się zastanawiają zanim wyciągną rękę do powitania. W swoich środowiskach wyznaczają granicę, czego można a czego nie można, i od którego momentu zaczyna się dobra zabawa, a w którym się kończy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu działają dla pewnych celów oznacza to, że swoje umiejętności i wizje z góry znają. To nie ich rzeczywistość kształtuje, ale oni kształtują rzeczywistość. Wymaga to dużej pracy, samozaparcia i silnej woli, ale oni wszystko to posiadają. Świadectwem tego są ich udane małżeństwa i dobrze płatna i lubiana praca.

21 marca

Motto: Porządek to nic innego jak narzucenie swoich własnych praw i schematów myślowych

Osoby urodzone w tym dniu lubią przeciwstawiać się wszelkim porządkom z góry ustalonym, dawno temu nawet, gdy jeszcze ich nie było na świecie. Ta ciągła walka ze wszystkim jest jakby celem życia tych osób. Co wcale nie oznacza, że osoby te są za anarchią czy jakimś ogólnym wszechświatowym chaosem. One po prostu nie cierpią żadnych wzorów i schematów życiowych ani myślowych.

Kobiety urodzone w tym dniu są walecznie jak lwice i świetnie radzą sobie na kierowniczych stanowiskach. Ich świat to świat, w którym trzeba wszystko przemeblować po swojemu. Zastany porządek może był i dobry, ale nie ich. Całkowita zmiana wszystkiego i to na raz jest oczywiście nie możliwa, dlatego cierpią od czasu do czasu. Silny charakter i mocne postanowienia czynią je czasami niebezpiecznymi nawet dla siebie samych.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu powinni zostać albo wojskowymi albo policjantami. Mundur wydawanie i wykonywanie rozkazów to ich życiowa pasja. To oni projektują porządek i go przestrzegają. Projektowanie porządku to także planowe układanie pewnych rzeczy w jakąś całość a także możliwości manipulowania czymś. A manipulowanie to ich następna słabostka po wydawaniu rozkazów.

22 marca

Motto: Wartości mają wartość jeśli warto jej mieć

Osoby urodzone w tym dniu lubią sztuczne podziały, klasyfikacje i wszelkiego rodzaju skale określające czegoś tam wartość. Jest im łatwiej żyć w takim świecie tak uporządkowanym i urządzonym.

Kobiety urodzone w tym dniu są eleganckie i zadbane, nienaganne w swoim postępowaniu słowem wzorem, jakiego drobno mieszczańskiego zachowania. A to tylko, dlatego, że tak zostały wychowane i od dziecka zostały wpojone im pewne wartości, bez których człowiek nie ma żadnych wartości. Takie rzeczy im wmówiono i one w to uwierzyły, są im posłuszne przez całe życie, i to jest piękne i warte podkreślenia.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu na pewno wolą być szczęśliwi i bogaci niż biedni i chorzy. To jest wiadome każdy człowiek przy zdrowych zmysłach wybrałby to pierwsze stwierdzenie. Ale oni się z nim urodzili i dla nich raz już zastane wartości mają swoją moc przez całe ich życie, które określają jego sposób bycia, zachowywania się, nawet jedzenia. Więc oni zawsze są nienaganni.

23 marca

Motto: Państwo to zbiorowy obowiązek wszystkich wobec wszystkich

Osoby urodzone w tym dniu lubią i szanują bliźniego. Cenią sobie możliwość korzystania z przywilejów, które gwarantuje im prawo. Prawnymi słowami meblują głowy tym co potrzebują ich pomocy.

Kobiety urodzone w tym dniu bardzo dobrze wiedzą, co im się może podobać a co nie. Co wypada im robić a czego nie wypada? Ta wiedza w dużym stopniu świadczy o ich charakterze, który jest prostolinijny i nie ma w nim większych sprzeczności. Gra z nimi w towarzyskie niuanse jest prosta i jasna, one nie znoszą żadnych krętactw, w najbardziej niespodziewanym miejscu przerywają rozmowę – robią pauzę.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wiedzą, że jeśli chce się wymagać od innych obowiązkowości to samemu trzeba być obowiązkowym. Jeśli samemu stoi się na uboczu to nie można mieć do innych pretensji, że się pchają. Aby uczestniczyć w zawodach zwanych życiem, trzeba brać w nim czynny udział. Na starość dopiero zrozumieli genialność poematu Pan Tadeusz.

24 marca

Motto: Państwo to wspaniały interes dla ojców narodu

Osoby urodzone w tym dniu dobrze wiedzą, że aby dobrze zarobić to najlepiej potrzeba być reprezentantem narodu. Są sprytne i przebiegłe wykorzystują swoją władze do swoich prywatnych celów, albo tak wszystko ustawiają, aby na wszystkim zarobić.

Kobiety urodzone w tym dniu cechuje duża zapobiegliwość i chęć brania wszystkich spraw w swoje ręce. Nikomu nie wierzą ani nie ufają przyjaźń traktują jak pole walki, w której liczy się ten, co wygrywa. Są doskonałe we własnej promocji, robią to w prosty sposób i do tego bardzo artystycznie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to straszni biurokracji nawet, jeśli nie pracują w biurach, to uważają, że bez łapówki trudno jest cokolwiek w dzisiejszym świecie załatwić, bo wszyscy tylko czekają na prezenty. Z poczuciem wyższości w głosie obwieszczają całemu światu o jego zgniliźnie i przemocy wobec niewinnego obywatela, tylko po to, aby swoją słabością i niepewnością dodać odwagi tym co mają wręczyć kopertę.

25 marca

Motto: Umiejętność radzenia sobie w życiu to, gdy głowa służy za młot do kruszenia przeszkód, lewa ręka za wiosło, a prawa za siekierę

Osoby urodzone w tym dniu mają w życiu trochę szczęścia i wiele rzeczy im się udaje. Odbywa się to za pomocą długich godzin pracy, ale ich wytrwałość i upartość często owocuje sukcesem. Wierzę, że jeśli ktoś czegoś w życiu nie osiągnął to głównie z powodu własnego lennictwa, albo stawiania na złego konia.

Kobiety urodzone w tym dniu rzadko, kiedy mają myśli o tym, że czegoś tam nie mogą zrobić, albo, że wcześniej wiara ich opuści. Dla nich wszystko, no prawie wszystko jest w zasięgu ręki, trzeba tylko ją wyciągnąć. Może to jest i prawda, ale trzeba jeszcze to palcami złapać, czyli uchwycić i przyciągnąć do siebie. To, czego nie udało im się załatwić najczęściej lekceważą i mówią o tym z małą dozą cynizmu i pogardy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wiedzą, dlaczego jedni ludzie mają więcej szczęścia w życiu od innych, albo, dlaczego mają więcej pieniędzy niż inni, albo, dlaczego jedni jeżdżą mercedesami, a drudzy czekają na przestankach na autobusy. Dlaczego? Bo oni tego bardzo chcą, chęć czegoś według nich jest najlepszą rada na radzenie sobie w życiu. Przyczyną klęski mówią, jest brak woli i właściwego rozpoznania przeciwnika. Może to i
prawda.

26 marca

Motto: Równość jest wrogiem postępu

Osoby urodzone w tym dniu są ciche i spokojne ich ambicje nie są wygórowane, dlatego nie ma wielkich dramatów w ich życiu. Żyją tak na ile pozwali im ich własne życie żyć. Są jak emigranci, którzy żyją w wielkim świecie, a jedzą w podłych brach, śpią w podłych norach i kupują odzież używaną a nie ubrania.

Kobiety urodzone w tym dniu są pracowite i oszczędne, potrafią też wiele z siebie dać, aby ich rodziny miały wszystko to, co najlepsze, to, co im się należy od życia. Myślenie w ten sposób nie jest tylko zwykłym myśleniem, bo pewien sposób zaprogramowało ich życie. Można nawet powiedzieć, że krzywo, przez co nie zawsze są szczęśliwe i słoneczne. Brakuje im też poczucia humoru.

Mężczyźni urodzeni w tym dni nie mają pretensji do innym, że ci potrafią rozkoszować się życiem i cenią sobie uroki życia, a oni tego nie umieją robić, ich to nawet nie denerwuje, oni po prostu mają jakiś ukryty żal do siebie, do świata, do Pana Boga o to, że inni mają lepiej niż oni. Marzeniem ich jest, aby mieć tak samo, czyli tyle samo, co ci, do których mają ukryty żal w sercu na twarzy jest on widoczny.

27 marca

Motto: Obiektywność to jest coś, czego nie ma, ale wszyscy o tym mówią subiektywnie

Osoby urodzone w tym dniu za wszelką cenę starają się podchodzić do wszystkiego na zimno bez emocji i bez jakiś wewnętrznych uprzedzeń. Spoglądanie na coś chłodnym okiem to jeszcze nie obiektywizm, o tym często zapominają.

Kobiety urodzone w tym dniu potrafią wiele zrozumieć, ale zrozumienie nie jest wykładnikiem wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje. Doszukiwanie się w czymś sensu jest ich specjalnością, która z czasem przechodzi w dręczenie bliźniego. A dręczenie to psucie atmosfery domowej z czasem i znajomi się odsuną, przez to tylko, że one coś tam chcę zrozumieć i obiektywnie o tym opowiedzieć.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu uważają, że potrafią rozpoznać w drugim człowieku bratnią duże po sposobie interpretacji świata. Może to i prawda. Każdy szuka tego, co mu najlepiej odpowiada i pasuje i rozumie. Wybierają kogoś na swego kolegę czy przyjaciela nie można doszukiwać się w nim złych rzeczy tylko dobrych. Obiektywne spojrzenie, którym oni się kierują jest tylko chwilowym spojrzeniem, dlatego nie można tak łatwo wierzyć na słowo.

28 marca

Motto: Koniec bez końca to wieczny początek

Osoby urodzone w tym dniu nie mogą dostrzec sensu, czyli końca w tym wszystkim, co robią. Długo się namyślają, nie podda im się ciemność w ciemności, do ludzi mają pretensje nie wiadomo, o co, obrażają się na Niebo. Wciąż wszystko robią od początku, a robotą w rękach im się rwie, dużo mają w sobie energii nie za bardzo wiedzą jak ją mają wykorzystać.

Kobiety urodzone w tym dniu wierzą, że wiele rzeczy nie ma sensu, co według ich sposobu myślenia oznacza, że wiele rzeczy nie ma końca. Taka postawa nie wróży niczego dobrego w ich życiu zawodowym ani osobistym. Jest to pewnego rodzaju nie zadowolenie i z siebie i z tego, co się robi. Inną formą nie zadowolenia jest cierpienie, cierpią nawet, jeśli nie mają najmniejszych powodów do cierpienia. Widocznie tak lubią.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są jak kobiety ciężarne, do czego tylko się zabiorą zaraz rozpoczynają się bóle porodowe i nawet, jeśli coś im tam w życiu wyjdzie, czyli coś tam urodzą to zastękają się przy tym, że jeden Pan Bóg raczy wiedzieć, jak oni się wycierpieli. Początki są trudne, to stare porzekadło, ale dla nich często początek jest i końcem całego wysiłku.

29 marca

Motto: Umieć ładnie mówić to znaczy pomnażać swoje dobra osobiste

Osoby urodzone w tym dniu mają szczególny dar dany im chyba od samego Pana Boga umieją mówić. Co to znaczy umieć mówić? Każdy z nas mówi? Umieć mówić to znaczy tak przekazywać swoje myśli, aby znaczenie słów było jasne i klarowne, a wszystko to, co jest jasne jest także szczere, bo z serca pochodzi. Szczerość wzrusza i odsłania wszystkie mroki, czyli przekonuje.

Kobiety urodzone w tym dniu potrafią podzielić się ze swoimi radościami i smutkami z najbliższymi. Nie są tajemnicze ani nie skrywają tego, co mają powiedzieć. Przeważnie mówią w pierwszej osobie, aby słuchający je dobrze rozumieli. Ich szczerość i otwartość często jest narażona na cięte języki bliźnich, które niewiele jednak mogą im zrobić, bo one i tak sobie poradzą.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią dużo mówić, ale przecież nie, dlatego mówią, ale dlatego, że mają dużo do powiedzenia, i to, co mówią ludziom się podoba. W swoich wypowiedziach są rozważni i nie teorii, co by było gdyby było. Mówią konkretnie i na temat i to jest ich największa zaleta. Znają siłę i moc słów, dlatego w “zawodach mówionych” nie mylić z polityką, świetnie dają sobie radę.

30 marca

Motto: Działać i myśleć to dopiero trudna sprawa

Osoby urodzone w tym dniu lubią coś zawsze robić, a jeśli roboty nie ma to zrobią wszystko, żeby była, nie, nie są pracusiami one po prostu lubią działać. Pomiędzy działaniem a skutecznością często nie ma znaku równości, ale im to nie przeszkadza. Kobiety urodzone w tym dniu dobrze znają teorię działania, która według nich jest głupia, bo w praktyce trudno jest ją zastosować. Słowem nie za bardzo wierzą w działanie przede wszystkim grupowe a w szczególności w działalność społeczną. Jest to pewnego rodzaju pycha i zarozumiałość, tak uważają, ale lubią udzielać się społecznie i jest im do twarzy tym bardziej, gdy przyjmą pozę „kobiety romantycznej”.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to ludzie, którzy lubią działać i dlatego często są na polu swojej działalności, czyli działkach. Bardzo lubią naturę, grzebanie w ziemi, nawet się poświęcać dla krzaka pomidorów gotowi są nieść wiadro wody przez pół miasta. Lubią też stawiać na swoim i jak już coś zaplanują to trudno jest ich od tego odciągnąć np. malowanie mieszkania w grudniu.

31 marca

Motto: Wiara czyni cuda, ale dla niektórych to jedno i to samo

Osoby urodzone w tym dniu są gorliwie wierzącymi ludźmi w sensie religijnym. Wiara jest dla nich bardzo ważna, ponieważ niesie pewny zasób wiedzy, którą oni potrzebują do przeżywania dnia codziennego.

Kobiety urodzone w tym dniu są wierzące nawet, jeśli jawnie nie chcą się przyznać. Nie oznacza to, że w trudnych okresach w ich życiu “zdają się na Boga”, który powinien rozwiązywać ich problemy. A trudnych okresów w ich życiu jest sporo, bo wszystko trzeba przewidzieć, przemyśleć i pilnować swoich interesów. A one nie za bardzo wiedzą jak to się robi, dlatego wiara jest miejscem na ich mapie codzienności.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu wierzą w siebie samych, bo wierzą, że Bóg na pewno ma dużo więcej spraw ma głowie niż zajmowanie się tylko nimi. Wierzę w dobro, ale są też przekonani, że skoro istnieje dobro musi być i zło. Ta podwójna wiara jest ich charakterystyczną cechą. Na świat patrzą z dwóch stron, czyli zastanawiają się nad skutkami zanim podejmą decyzję.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska