Horoskop poetyczno – filozoficzny wg. Adama Lizakowskiego na styczeń

Osoby urodzone w styczniu dzień po dniu mogą odbić się w źwierciadle przemyśleń poety Adama Lizakowskiego ze Świdnicy, który zechciał na łamach Wieści opublikować napisany horoskop jeszcze w USA

Niektórzy w to wierzą, inni wyśmiewają. Chodzi o horoskopy. Myślę, że w tej w sprawie należy stać po środku, a jeszcze lepiej, stanąć z dystansem i zajrzeć tu, aby nawet choćby przez dwie sekundy uśmiechnąć się pod nosem czytając o sobie w swoje urodziny, bo o taki horoskop chodzi.

Niektórzy wierzą, że nasza data urodzenia determinuje nasze życie. Od tego wyszedł Adam Lizakowski, który stworzył horoskop dla ludzi urodzonych konkretnego dnia. Są to ciekawe, często humorystyczne, krótkie sentencje zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zapraszam do zapoznania się z tą pozycją, wszystkich urodzonych w styczniu

Wstęp od autora

Moja przygoda z pisaniem horoskopu rozpoczęła się zupełnie niedawno, bo na początku roku 1997, kiedy to jeden z zaprzyjaźnionych ze mną chicagowskich redaktorów pisma przyszedł do mnie do księgarni z prośba o polecenie jakiejś książki z horoskopem na każdy dzień w tygodniu, bo chciałby rozpocząć publikację takiego horoskopu u siebie w piśmie. Z pewnym zaciekawię podszedłem do półki z horoskopami, wróżbami, tarotami, przepowiedniami, sennikami itd., znalazłem kilka pozycje, ale żadne z nich nie odpowiadała mojemu znajomemu, ponieważ były to horoskopy bardzo ogólne napisane dla poszczególnych znaków zodiakalnych, natomiast nic nie było na każdy czy poszczególny dzień w tygodniu. A gazeta jest wydawana codziennie, i codziennie jej czytelnicy potrzebują horoskopu.

A co to jest horoskop, ktoś mnie zapyta? Definicję tego słowa może każdy znaleźć w Słowniku Wyrazów Obcych. Moja własna, poetycka definicja, mówi o horoskopie, jako o zaglądnięciu w duszę człowieka, a nie szukanie odpowiedzi w gwiazdach. Chociaż prawdę mówiąc gwiazdy mają na nasze życie też wpływ, ale, aby o tym mówić trzeba być nie tylko astrologiem, przepowiadaczem przyszłości, widzieć coś więcej niż przeciętny człowiek, ale przede wszystkim trzeba poświęcić do tego swoje życie, jeśli nie całe i zdecydowanie tą większą jego część. A ja jestem poetą, który odpowiedzi jak żyć, jak być człowiekiem, jak być kochanym i szczęśliwym szuka w sobie i w drugim człowieku, a nie gwiazdach. Każdy z nas jest takim małym gwiazdo-zbiorem dla siebie, takim małym kosmosem własnych spraw, trosk, radości i problemów. Wystarczy trochę tylko wyjść z siebie, dać sobie szańce odpocząć od siebie samego, a wtedy zobaczymy siebie trochę inaczej, krytyczniej, ale za to w jaśniejszym świetle własnej duszy.

Adam Lizakowski
Chicago
listopad 2000

HOROSKOP POETYCKO-FILOZOFICZNY NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU

Styczeń 2023

1 stycznia
Motto: Sami państwo odkryjecie, że z każdym rokiem jest nam coraz to mniej potrzeba do szczęścia a więcej do zdrowia

Osoby urodzone w tym dniu potrafią łączyć motywacje z potrzebami. Lekkie i szybkie w swoim myśleniu. Lubią oświetlać swoją osobą towarzystwo, w którym się znaleźli choćby nawet przez chwilę, ale wystarczająco długo, aby wszyscy je zauważyli.

Kobiety urodzone w tym dniu nierzadko sparzą swoją artystyczną duszę na ludzkiej pokrzywie, a tylko, dlatego, że życie dla nich jest chwilą, ułamkiem sekundy. Zachowują się jak motyle, które żyją krótko, z kwiatka na kwiatek. Gdy cierpią, to wydaje im się, że cierpią całą wieczność. Lubią porządek i wszystko na swoim miejscu, dlatego najlepiej czują się w towarzystwie zdyscyplinowanym policjantów i żołnierzy.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu łatwo dają się wciągnąć w wiry życia, czyli całusów i klapsów, pomiędzy niebem a ziemią. Cel ich nakręca, w głowach często im się kręci, myśli dodają im energii i chęci do pracy. Najzwyklejszą gazetę codzienną czytają z takim nabożeństwem i śpiewnym głosem jak książeczkę do nabożeństwa. Marzy im się kobieta o znajomości stu pieszczot, która wprawiłaby ich w zachwyt, przy której można by ogrzać nie tylko serce i dłonie, ale i żołądek.

2 stycznia

Motto: Jednemu potrzebne są do szczęścia obrazy i rzeźby drugiemu małe piwo i papieros

Osoby urodzone w tym dniu chcą mieć wszystko albo nic. Częściej mają “nic”, ale o “wszystkim” często myślą. Mogą żyć bez muzyki czy malarstwa, galerii i koncertów, ale rosół i schabowy w niedziele musi być. Ot, zwyczajni ludzie.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią, gdy mężczyźni ubiegają się o ich względy, nie tylko z gitarą, ale i z mandoliną. (W ogóle jest kryzys z romantycznymi mężczyznami nawet już poczciwych szarlatanów nie ma). Dlatego często wychodzą za mąż za proletariusza, który bierze je na spacer pokazuje im elektrownię, albo dworzec kolejowy zamiast wziąć je do kina lub teatru.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mieszkają w cieniu tandetnych sztucznych palm i zapachu plastikowych róż. Potrafią też z byle, jakiego powodu cierpieć zupełnie niepotrzebnie, są złośliwi i są zdolni napisać donos na pralnię, do której oddają swe koszulę, że brakuje jednego guzika u rękawa. Takie zaczadzenie umysłu wynika skąd, że chcą zmieniać świat na lepszy, a gdy im się to nie udaje to mają wyrzuty sumienia.

3 stycznia

Motto: Prawa gwałcą rządzący, szary obywatel z prawem współżyje

Osoby urodzone w tym dniu lubią iść przez życie w pojedynkę tacy są z nich leworęczni rewolwerowcy. Są uparci nawet, gdy wiedzą, że nie mają racji to i tak stoją przy swoim.

Kobiety urodzone w tym dniu czasem czują pustkę w sobie tak wielką jak dwa porty lotnicze i klasztor na Jasnej Górze. Łatwo jest je zrazić do siebie z błahych powodów. Natomiast mają dobrą sytuację materialną, bo są zapobiegawcze i przewidujące, czasem jednak potrafią stać przed lustrem kilka godzin i nie posprzątać po sobie, zostawiając porozrzucane grzebienie i wyczesane włosy po całym pokoju.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to fachowcy od finansowych spraw, zdolni i przewidujący, rękę trzymają na pulsie we wszystkim, nikomu niczego nie przepuszczą. Z kobietami są bardzo ostrożni i nie za bardzo sobie z nimi radzą, ale w miłości są stali i wierni jak psy, które trzeba dobrze karmić, dużo pieścić, po prostu dbać o nich. Nocą nie trzeba ich pilnować sami się pilnują.

4 stycznia

Motto: Źródłem inspiracji najczęściej jest ból, wtedy najgłośniej krzyczymy

Osoby urodzone w tym dniu emocjonalnie dojrzewają powoli, bo chowają się przed słońcem wzruszeń w cieniu stagnacji.

Kobiety urodzone w tym dniu to połączenie melancholii ze smutkiem, ożywiają się gdy zajdą w ciążę, wtedy mają przeczucia, że urodzą bliźniaki i szaleją z radości. Z czasem powaga rdzy je zżera, są przenikliwe, ale nie zgryźliwe. Od czasu do czasu odwiedza je diabeł, wtedy pali w nich ogień pożądania i namiętności. Szybko się zapalają i spalają i znowu popiół w ich żyłach płynie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to sceptycy i cynicy, rzadko, kiedy się wzruszają i bardzo trudno jest ich wzruszyć. Umysł mają lotny, myślą błyskawiczne, swoje wypowiedzi przerywają śmiechem. Potrafią przywiązać się do rzeczy, są tradycjonalistami i w jednej marynarce potrafią przechodzić dwadzieścia lat. Stać ich na nową, ale ich przywiązanie jest wręcz chore.

5 stycznia

Motto: Jedna głowa, dziesięć palców i cały świat w nosie

Osoby urodzone w tym dniu idą przez życie bez większych wstrząsów, co wcale nie oznacza, że na nie gwiżdżą.

Kobiety urodzone w tym dniu to “ciepłe kluski”, dużo palą papierosów i robią to tak wolno, że można mieć wrażenie, że pomiędzy jednym a drugim papierosem upływa wieczność. Śmieją się, gdy czytają w gazecie wyznania milionerów: Dla nas rzeczy materialne nie są najważniejsze, staramy się podchodzić do życia według zasady: nie jest istotne to, co masz, ale to, kim jesteś.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są doskonałymi kandydatami na starych kawalerów albo pantoflarzy lub księży czytającymi mądre książki przy blasku księżyca gardząc życiem doczesnym. Do swoich celów znowu nie takich wielkich dochodzą idąc przez cały czas jak żółw, ale dochodzą. Ich słowa mają dźwięk naturalny, barwny i precyzyjny, a myśli są takie jak ich życie, czyli to co myślą tak jest.

6 stycznia

Motto. Woda i kobieta zawsze znajdą sposób na ucieczkę

Osoby urodzone w tym dniu to mistrzowie życia a najzdolniejsi z tej szkoły osiągają wysokie stanowiska. Życiowe mistrzostwo to także radzenie sobie z samym sobą.

Kobiety urodzone w tym dniu to nie tylko zwykłe żony, ale urodzone dyplomatki, pachną zapachem dalekich krajów, w których jeszcze nie były. Potrafią trzymać głowę wysoko, często zahaczają nią o chmury. Wyczuwają ducha czasów, wiedzą jakie sukienki albo buty, torebki będą modne za rok na wiosnę. Dbają i przestrzegają konwenansów i troszczą się o tzw. twarz. Na dzieci patrzą jak malarz na swój ostatni obraz.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu często są stawiani jako wzór do naśladowania. Głowy mają łyse jak kule bilardowe. Niestety są apolityczni i zbyt tolerancyjni, nie wszystkim to się podoba, bo chcieliby mieć ich po swojej stronie. Lubią nosić spodnie na szelkach i po szelkach najłatwiej ich rozpoznać. Dlatego, aby szybko się przekonać czy mamy do czynienia z tego typu mężczyzną należy poprosić go o zdjęcie marynarki.

7 stycznia

Motto: Nie każdy mędrzec jest uczonym, i nie każdy uczony jest mędrcem

Osoby urodzone w tym dniu mają podejście do życia filozoficzne, lubią rozważać o naturze świata lub bliźniego. Myślą o rzeczach wielkich i tajemniczych, czyli zaprzątają sobie umysł rzeczami niecodziennymi i zupełnie dla nich nieprzydatnych.

Kobiety urodzone w tym dniu są odważne życiowo, potrafią zdobyć się na wychowywanie dzieci w pojedynkę. Dobrze wywiązują się ze swojego zawodu, jako pielęgniarki, recepcjonistki oraz nauczycielki. Mają zainteresowanie dla zwierząt hodują rybki akwariowe czasem papugi z którymi potrafią rozmawiać.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to świetni kierowcy autobusów, albo kominiarze a nawet i cukiernicy. W młodości mają jakieś bliżej nieokreślone cele za czymś gonią na starość zamieniają się w wesołych pełnych życia starców. Mają w sobie coś z hipnotyzera, żyją długo w dobrym zdrowiu pożywiając się głównie wodą i suszonym chlebem. Dla nich czerstwe bułki to najlepsze lekarstwo na wszystkie choroby świata.

8 stycznia

Motto: Krzywda, rozpacz mówią tym samym językiem, miłość zna wiele języków

Osoby urodzone w tym dniu pragną mieć dużo słońca w swoim życiu, choć są dziećmi zimy to jednak bardzo lubią słońce i morza południowe, mogą być Karaiby. Trudno jest je wyprowadzić z równowagi i rzadko, kiedy się chmurzą, dlatego takie zawody, jak lekarz lub kelner, kierownik wycieczki lub kierowca sprawiają im przyjemność.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią duże słoneczne kapelusze, plus morza fal i słońce, dużo słońca. Lato jest ich ulubioną porą roku. W życiu osobistym i zawodowym też dużo wnoszą słoneczności i radości do otoczenia, w którym przebywają. Są osobami lubianymi i cenionymi za poczucie humoru. Na stare lata są bardzo łagodne i pięknie się starzeją, mają w sobie zawsze odrobinę seksapilu. Nie są zgryźliwe, ani cyniczne i to, co im życie ofiaruje, wystarcza.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to dobrzy malarze, nie tylko pokojowi, czy obrazów, ale i samochodowi. Są wnikliwi i spostrzegawczy, dlatego portrety spod ich ręki zawsze wychodzą interesujące. Są znawcami kobiet i win uważają, że na koniach też się znają, ale to nie prawdą o koniach mało wiedzą, podobnie jak i o samochodach. Czasem w życiu prześladuje ich pech, tzw. zakochują się w jakiejś eleganckiej pani, a później nie potrafią romansu zakończyć w elegancki sposób, często wychodzą w takich związkach na durni.

9 stycznia

Motto: W nocy wszystkie koty są czarne mówi przysłowie, a ja się pytam, jakie są koty w dzień?

Osoby urodzone w tym dniu mogą być albo bankierami, albo artystami, albo jakimiś ważnymi urzędnikami na szczeblach państwowych, albo odźwiernymi w pierwszorzędnych hotelach międzynarodowych, albo stróżami nocnymi w dużych zakładach mięsnych i zawsze będą szczęśliwe.

Kobiety urodzone w tym dniu to rozkapryszone istoty, wiecznie pragnące czegoś poza zasięgiem ich możliwość np. pierścionek z diamentem wielkości gołębiego jajka. Na taki pierścionek nie jest je stać, ale swoim mężczyznom wmawiają, że diamenty przynoszą szczęście. Zapominają jednak, że szczęście trzeba mieć, aby znaleźć mężczyznę o gołębim sercu.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu reprezentują typ człowieka wiecznie z siebie zadowolonego i ogromną fantazją. Dla nich łóżka niepościelone, z poduszkami mokrymi od potu i ciężkie od snów to łodzie zabierające ich na głębokie wody mórz nieznanych. Nawet kubek zwykłej porannej kawy jest dla nich herbem zapowiadającego się poniedziałku lub środy, dni, które w następnym roku staną się bezbarwne i bezimienne.

10 stycznia

Motto: Można nie wierzyć w czary, ale czarownice na pewno są

Osoby urodzone w tym dniu to ludzie z pogranicza tradycji i nowoczesności te dwa prądy w nich się ścierając będąc przyczyną wiele konfliktów i nieporozumień wewnętrznych. Mają one skłonności ku temu, co było, ale chętnie spoglądają w przyszłość. Staromodne kroje ubrań, ale nowoczesne mieszkanie, poglądy staroświeckie, ale tryb życia nowoczesnego itd. Słowem istny groch z kapustą.

Kobiety urodzone w tym dniu to z przekonania emancypantki, ale w głębi duszy pragną, aby mężczyzna był nie tylko głową rodziny, ale i całym mechanizmem napędowym rodziny. Na zewnątrz są na pokaz zimne i sprawiają wrażenie, że to, co mówią jest istotną częścią ich życia, ale w głębi nawet za bardzo w to, co powiedziały nie wierzą. Trudno nazwać to dwulicowością, czy jakimś fałszem, one po prostu takie są, i już się chyba nie zmienią.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to typ modnisia, który lubi stare przedwojenne kroje marynarek i kamizelek z tysiącem guzików, stare auta, i wielkie domy z ogrodami, pałace, posesje. W to wszystko najchętniej włożyliby młode dziewczyny pracujące, jako pomoc domowa w skąpych strojach. Ich wystawny styl życia, wielu osobom wydaje się na pokaz, ale oni naprawdę tacy są, przy założeniu, że stać ich na to.

11 stycznia

Motto: Biednym może być każdy, nawet nie trzeba zbytnio o to się starać. Bogatym nie

Osoby urodzone w tym dniu cechuje lekkomyślność w podejmowaniu ważnych kroków, ból i cierpienie znoszą z lekkim sercem. Ich dewizą jest powiedzenie: lekko przyszło lekko poszło. Koń ma duży łeb niech się martwi.

Kobiety urodzone w tym dniu mają wiosnę w sercu do później starości. To towarzyszki artystów, poetów i malarzy bez nich świat artystyczny, byłby nudny jak niedzielne popołudnie na wsi. One są piękne, płoną namiętnością są podnietą i inspiracją wielu obrazów i wierszy. Filozofia ich życia jest prosta: łap każdą chwilę, żyj każdą sekundą. Nie dla nich mężczyźni o zawodach typu: mechanik samochodowy, robotnik budowlany, kierowca autobusu, krawiec, komputerowiec.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to wygibusy, ich przyśpiewką jest piosenka o następującej treści: „Ramona całuję twoje usta”. Czy można takich drabów traktować poważnie? Na pewno nie. Wielu z nich jest dobrymi aktorami ze skłonnościami do alkoholu, są czarujący, ale nie mają w sobie za jeden grosz obowiązku. Są jak te motyle latające z głowy kapusty na ich głowę.

12 stycznia

Motto: Morze atramentu to nic innego jak pot zmieszany z żółcią, podgrzewany ambicjami.

Osoby urodzone w tym dniu to wspaniali ludzie o dużym samozaparciu, pracowici i sumienni. Wizjonerzy, których marzenia i plany prawie zawsze się spełniają.

Kobiety urodzone w tym dniu słyną z wewnętrznej dumy, mądrych oczu. Cechuje je wielkie przywiązanie do rodziny, nawet życie z pijakiem pod jednym dachem, nie jest w stanie je skłonić do odejścia, bo są dzieci. Niechętne do finansowego myślenia, nazywają „kundlami” tych co są zainteresowani pomnażaniem swojego bogactwa.

Mężczyźni urodzonych w tym dniu określa wiele pięknych przymiotników: uczciwi, pracowici, uparci w dążeniu do własnych celów, wieczni marzyciele. Schody na czwarte piętro do ukochanej nazywają „schodami rozłąki”, a wejście do klatki schodowej w której mieszka „wrotami pocałunków”. Samą ukochana określają jako „ niezgłębionym źródłem rozkoszy”.

13 stycznia

Motto: Myśl i bogać się, o pracy nie myśl, sukces odniosą ci, co najszybciej potrafią dostosować do nowym warunków

Osoby urodzone w tym dniu mają poetyckie credo: jedno deko myślenia jest lepsze od kilograma roboty. Dlatego takie zawody jak agent ubezpieczeniowy, strażak, urzędnik bankowy, albo pracownik poczty bardzo im pasuje.

Kobiety urodzone w tym dniu są o przeciętnej urodzie, ale za to mają ładne roześmiane oczy i bardzo sympatyczny uśmiech. Osobistego czaru, dodają im okulary dlatego zawód sprzedawcy domów, albo praca w firmie ubezpieczeniowej im odpowiada. Czasem w głębokim zamyśleniu robią takie dziwne miny jakby po siedmiu dniach wędrówki po pustyni znalazły butelkę wody mineralnej.

Mężczyźni urodzeni w tym dni to właściciele ładnych, drogich zagranicznych samochodów, ale jeśli takowych nie posiadają, to tylko z własnej winy. Dobrze się czują, jako sprzedawcy mebli i sprzętu komputerowego, praca fizyczna raczej im nie odpowiada. Niektórzy z nich skończą studia, ale tylko po to, aby zostać taksówkarzem, albo właścicielem kwiaciarni, ewentualnie kierowcą dużej ciężarówki.

14 stycznia

Motto: Kochamy dobro, nienawidzimy zło. Ale czy wszyscy? Tego Platon nie powiedział.

Osoby urodzone w tym dniu wymagają wiele troskliwości i czułości szczególnie dzieci, na które nawet nie można podnieść głosu, bo zaraz zaczynają płakać.

Kobiety urodzone w tym dniu cierpią męki wyższego rzędu tylko, dlatego, że wydaje im się, że powinny być traktowane inaczej, albo więcej coś im się od życia należy niż innym. Czasem czują się jak w pułapce np. na lotnisku, gdy mają dwa bagaże z nadwagą każdy, czegoś trzeba zrezygnować lub zapłacić karę. Co robić?

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają bardzo trudny okres dojrzewania, w którym dość często popadają w konflikt z prawem, choć są z porządnych domów. Te błędy młodości wielokrotnie pokutują do później starości. Jeśli uda im się przejść przez młodość bezkonfliktowo w wieku średnim osiągają znaczący sukces, nie tylko zawodowy, ale i rodzinny. Dlatego uwaga rodzice!!! Chłopcy wymagają waszej szczególnej troski

15 stycznia

Motto: Psem może zostać każdy wilkiem nie

Osoby urodzone w tym dniu mają często kłopoty ze zdrowiem i to przeważnie z kręgosłupem. Wychowali się w środowisku bez ambicji intelektualnych czy literackich, dlatego zostały samoukami.

Kobiety urodzone w tym dniu dużo wymagają od siebie i swoich bliskich, wiąże się to z ich sposobem obyci i życia, albo robimy tak, aby wszystko było prosto i proste, albo wcale. Ten artystyczny ferment wcale nie jest budowanie swojego życia na wariata, jakby wielu myślało patrząc na nie z boku.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są osią swoich rodzin, często biorą więcej na swoje barki niż mogą unieść, przemęczają się i padają po ciężarem. Można by powiedzieć mierz swoje siły na zamiary, ale oni jakby o tym przysłowiu nie pamiętają. Mają poczucie, że uczestniczą w czymś ważnym i wielkim.

16 stycznia

Motto: Najwięcej mają do powiedzenia ci, co nic nie wiedzą

Osoby urodzone w tym dniu są wyrozumiałe i łagodnego usposobienia, trudno jest je wyprowadzić z równowagi, cechuje je otwartość umysłu.

Kobiety urodzone w tym dniu mogą zostać aktorkami, albo kelnerkami lub czymś pośrednim, czyli recepcjonistą hotelową. Wiele z nich może szukać kariery w polityce, na której nie trzeba się znać, ale dużo trzeba mówić, słodko uśmiechać, często nawet sobie zaprzeczać. Posiadają osobisty urok i wdzięk i tak łatwo nie dają się zepchnąć ze „sceny” usnąć w kąt.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu najlepiej czują się przed telewizorem także w barze przy bufecie. Zawsze znajdą kompana wypicia piwa i do dyskusji, bo zawsze mają, o czym mówić, o sporcie przede wszystkim, bo sport to taka dziedzina obok polityki, na której też nie trzeba się znać, wystarczy mieć własne zdanie. Wielu z nich mogłoby być dobrymi fryzjerami lub aptekarzami.

17 stycznia

Motto: Pieniądz nie śmierdzi, ręka go dająca tak.

Osoby urodzone w tym dniu mają dużo zalet a jedną z największych jest uszanowanie pieniądza, czyli ludzkiej pracy.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią mieć przy sobie pieniądze, ale nie lubią pokazywać, że je mają. Nigdy nie kupią sobie drogiej torebki, chociaż stać je na nią z tego prostego powodu, że uważają to za zbyteczne. Mistrzynie wielu talentów do których nie przywiązują uwagi na przykład mieszkają na ulicy Adama Mickiewicza a znajomym mówią, że na Rzeźniczej.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to typ człowieka sukcesu tzw. średniej klasy. Mają wszystkiego na tyle na ile jest im to wszystko potrzebne. Politycznie są za konserwatystami a nawet za małą dyktaturą polityczną, bo uważają, że świat staje się coraz to gorszy. Stracili wiarę w szczęście, co to jest szczęście jeśli dzisiaj wszystko można kupić, nawet zdrowie można kupić, jeśli dobrze się zapłaci, bo biedni żyją o wiele krócej niż bogaci.

18 stycznia

Motto: Niektórzy noszą w sercu żal inni wrzody na żołądku

Osoby urodzone w tym dniu w pewnym stopniu czują się pokrzywdzone przez los, a może nawet i samo życie.

Kobiety urodzone w tym dniu mają smutny wyraz twarzy i są inspiracją dla poetów i malarzy, bo ze smutkiem jest im do twarzy. To takie artystyczne wyrażanie codzienności. Nie wszystkie jednak mają do czynienia z poetami, jeśli trafią na okulistów czy piekarzy wtedy ich życie może być jeszcze smutniejsze, niż ich twarz.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mogą równie dobrze zakochać się w kobiecie jak w mężczyźnie i miłość ich będzie tak samo gorąca. Jednak bardziej cenią sobie towarzystwo mężczyzn niż kobiet, kobiety męczą ich i nudzą. Kobiecy koci wzrok irytuje oni wolą wzrok psa, męski.

19 stycznia

Motto: Coraz więcej wokół nas smutnych wariatów, a życie to komedia

Osoby urodzone w tym dniu mają duże poczucie humoru nie zawsze i nie wszędzie ten humor jednak jest na miejscu.

Kobiety urodzone w tym dniu z natury są wesołe i pogodne lubią się pośmiać i powygłupiać. Wobec mężczyzn są stanowcze i wymagające, trudno jest z nimi pogadać o socjalizmie czy komunizmie. Lubią luz i swobodę, rzadko, kiedy ograniczają się do jednego mężczyzny. Kino, teatr, owszem tak. Praca, obowiązki, dopiero po urodzeniu pierwszego dziecka. Najbardziej nadają się na kochanki niż żony, wtedy są sobą i życie je nie przerasta.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są zwariowani na punkcie swoich dłoni, które zawsze są wypielęgnowane nawet gdyby byli mechanikami samochodowymi. Życie traktują na luzie i z mrużeniem oka. W kobietach widzą przeważnie przystań, do której przybija się po długim rejsie. Ich wewnętrzna siła polega na tym, że oczy im się świecą jak świece gdy ich pamięć przywołuje wspomnienia.

2O stycznia

Motto: Można dużo zrobić, nawet, jeśli nic się nie chce robić

Osoby urodzone w tym dniu nie znoszą krasomówczych popisów

Kobiety urodzone w tym dniu mają dużo do ofiarowania i nie zawsze oczekują, aby w zamian coś otrzymać. Po prostu są przekonane, że to, co życie im przyniosło, albo włożyło w ręce, to tak musiało być. Gdy mają coś powiedzieć publicznie łapie je paraliż, wierzą , że można powiedzieć dużo nic nie mówiąc.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają zbyt wyrozumiały charakter i potrafią wybaczać nawet największe rzeczy. Sami zdają sobie sprawę ze swojej ułomności, taka ustępliwość w wielu przypadkach do niczego dobrego nie prowadzi, ludzie wykorzystują ją jako słabość. Taki jest naród i takie jest społeczeństwo.

21 stycznia

Motto: Kobieta nie musi być mądra, ale dobra, tak myślą faceci, których mamy utrzymują

Osoby urodzone w tym dniu często zapadają na wszelkiego rodzaju depresje i nie dyspozycje psychiczne, wynikiem, których jest nie najlepsze samopoczucie. Objawia się to niechęcią do świata i jawną izolacją przed ludźmi, za którymi generalnie nie przepadają.

Kobiety urodzone w tym dniu mają niełatwe życie, czują się często jak oko sięgające od ziemi do nieba. Pora świąt, czy niedziel jest ich najgorszym okresem wtedy muszą być miłe i spotykać się z ludźmi a one tego nie lubią. Nie chcą być oknem ani pająkiem, co w rogu sieć tka, aby się w nim schować i atakować.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu potrafią całymi dniami oglądać telewizję całkowicie izolując się od reszty świata. O swój wygląd zewnętrzny mało, co dbają i byle, jakie spodnie, koszula flanelowa, rozdeptane buty, sprawiają, że w nich się dobrze czują. Mają uczucie, ze zmarnowali życie na byle czym, lubią przebywać w swojej dumie samotności.

22 stycznia

Motto: Ludzkie pojęcie chodzi różnymi drogami, czasami jest większe od naszej wyobraźni

Osoby urodzone w tym dniu są lubiane i potrafią dobrze przystosować się do każdej sytuacji życiowej, jednak wyjdą z domu bez chusteczki do nosa, a bez telefonu nie.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią używać życia i nie przepadają za ponurakami. Świetnie spisują się na kierowniczych stanowiskach np. kierowniczka sklepu mięsnego, albo biura podatkowego. Ich łatwość w adaptacji i zdrowy rozsądek szybko jest zauważany przez przełożonych. One nie utoną w sporach z koleżankami o to czy czerwone buty na wysokim obcasie są wygodniejsze od śnieżno białych tenisówek.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu cechuje duża energia życiowa, spostrzegawczość oraz niesamowite chęci do pracy. W domu żony wprost ich uwielbiają, potrafią dać dziecku pięćdziesiąt groszy mówiąc: idź prosto do przodu – wyciągając rękę przed siebie. Idź aż zobaczysz kiosk z lodami, gdzie gałka kosztuje dwa złote. Wszystko będzie dobrze, idź do przodu.

23 stycznia

Motto: Uczciwość to taka pani, co ma ręce pełne roboty

Osoby urodzone w tym dniu, lubią przykładać ucho do ziemi i nadsłuchiwać

Kobiety urodzone w tym dniu to prawdziwe gospodynie domowe, oszczędne, przewidujące, trzęsące się nad każdym groszem a w sumie więcej wydają niż przeciętni ludzie. Jednak nie wierzą, że ich mężowie czekają z utęsknieniem na każdy ich kotlet schabowy ani, że jednym zaklęciem „ obiadem na stole” przebudują swoje życie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to dobry materiał na sprzedawców samochodowych, albo właścicieli warzywniaków, jako właściciele restauracji już by mieli kłopoty a to z tego powodu, że lubią dużo oszczędzać. Marzy się im żona z twarzą, matki, ciałem ostatniej kochanki i dobrocią oraz serdecznością babci.

24 stycznia

Motto: Mędrzec – nie – co mądrzyć się, ale mądrze myśleć

Osoby urodzone w tym dniu lubią żyć według własnego pomysłu, co w praktyce oznacza, że nie za bardzo liczą się z tym, co ludzie powiedzą.

Kobiety urodzone w tym dniu posiadają dużo energii i do swoich spraw zawodowych podchodzą z dużą uwagą, a gdy już je poznają to ruszają z kopyta ile koń wyskoczy. W życiu prywatnym cechuje je duża swoboda wyobraźni a najlepiej się czują, gdy w ciągu jednego miesiąca trzy razy mieszkanie przemeblują. Tryskają pomysłami, obficie, że nie wiedza, czego się chwytać.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu lubią odróżniać się od innych, co sprowadza się do tego, że noszą koszulę o trzy numery za dużą zupełnie nie pasującą kolorem do koloru marynarki. W pracy lubią mieć kubek z dwoma uchwytami, są delikatni i wrażliwi. Jednak większość widzi ich, jako lokomotywy odstawiona na boczny tor porośnięty trawą.

25 stycznia

Motto: Są tacy co tylko zajmują się tworzeniem przeżyć i wrażeń, ale sami niczego nie produkują, wystrzegaj się ich

Osoby urodzone w tym dni osiągają w życiu dość szybko powodzenie, bo już przed trzydziestym piątym rokiem.

Kobiety urodzone w tym dniu są z wiekiem coraz to piękniejsze i mądrzejsze osiągając wygląd pogodnych matron w jesieni swojego życia. Starość bardzo łagodnie je traktuje, już nie są tymi „gotującymi się czajnikami” wołającymi; tutaj jestem, czyż nie słyszysz mnie Karolu?

Mężczyźni urodzeni w tym dniu cechuje duża pracowitość, co w niektórych przypadkach jest taką samą wadą, co lenistwo. Pytanie nie jest czy oni są z tego powodu szczęśliwi, ale czy szczęście nie opuściło ich, gdy oni tak ciężko muszą pracować. Czasem mają uczucie, że siedzą na rozżarzonych węglach.

26 stycznia

Motto: Głupie myślenie jest lepsze od najmądrzejszej pracy

Osoby urodzone w tym dniu to z natury flegmatyczni, którym nigdy się do niczego nie spieszy, ale przeważnie dochodzą do celu. Uważają, że lepsze jest deko myślenia niż kilogram pracy. Poza tym w ich filozofii życia w nastawieniu do codzienności praca jest dopiero na samym końcu. Oni po prostu uważają, że praca to wielki grzech, na który dobry Pan Bóg skazał Adama i Ewę oraz ich dzieci. Mówiąc o pracy mamy na myśli pracę fizyczną, którą oni gardzą.

Kobiety urodzone w tym dniu to bardzo wygodne podchodzą do życia, one stawiają wyżej wygodę i własny egoizm niż szczęście i miłość. Bo według nich cóż to za miłość skoro rano trzeba wstać do pracy, albo, co ta za szczęście skoro trzeba na przystanku autobusowym stać pół godziny. One po prostu są szczęśliwe i zakochane, gdy mają zapewniony dach nad głową i wygodne życie.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu są jak stare żółwie, schowane w swoich skorupach, z których od czasu do czasu tylko wystawiają głowę. Pomimo młodego wieku czują się staro i już w dzieciństwie uważani są za „stary-maleńki”. W życiu postępują rozsądnie i rozważnie, rzadko, kiedy kierują się emocjami. Dobrzy są z nich ludzie, ale piekielni nudni i przeważnie mają rację. Poza tym wadami to zupełnie fajni z nich są goście, czasem nawet lubią poszaleć, wtedy płacą za całe towarzystwo kartą kredytową, gest ten można wliczyć w dobre uczynki, bo niestety niewiele innych mają.

27 stycznia

Motto: Wybierają ci, co mają, w czym przebierać

Osoby urodzone w tym dniu cechuje duża wyrozumiałość świata i otoczenia. Smakuje im wszystko, jedynie, czego nie jedzą to papy i smoły pogazowej, zupa z gwoździa już może być.

Kobiety urodzone w tym dniu są zaradne i życiowo rozgarnięte, bo od życia niewiele oczekują, bo i z jakiej racji. Na jakich fundamentach budować swoje szczęście i miłość. Na to pytanie żaden filozof ani mądra głowa im nie odpowie. One tego nie chcą wiedzieć, bo i po co im to wiedzieć. Pracują dużo i bez wytchnienia, ale się nie uskarżają. Ich hasło – slogan: jestem murzynem świata i tak mi dobrze.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu mają duże poczucie przynależności rodzinnej, a w pracy nie osiągają jakichś rewelacyjnych sukcesów. Żyją statecznie, nie biją w dzwony smutku, że dzieje im się jakaś krzywda, nie muszą jeść starego chleba maczanego w wodzie i słodzonego cukrem, ani też wychodzić z sypialni, gdy żona potrzebuje otworzyć szafę.

28 stycznia

Motto: Wielkość człowieka nie w centymetrach się mierzy

Osoby urodzone w tym dniu mają manię wielkości i uważają, że skandal zawsze może pomoc w robieniu kariery. O jakiej karierze jest mowa nie zawsze sami wiedzą, ale jednego są pewni droga do kariery to nie prosta droga, a wręcz przeciwnie im więcej na niej zakrętów i dziur tym większa szykuje się kariera. Nie zawsze musi to być światło reflektorów może być nawet i płomień świecy, ale aby tylko był skierowany w ich stronę.

Kobiety urodzone w tym dniu to wspaniałe artystki, chociaż w wielu przypadkach wcale nie muszą grać na scenie, one nawet nie potrzebują reżysera. Same tak wszystko “ustawią”, że zwariować można. Są pełne wdzięku i pomysłów, przy nich nie można się nudzić. Uwielbiają artystyczne stroje: długie szaliki, wielkie kapelusze, palenie papierosów w długichchch lufkach, i nawet, jeśli tego w życiu codziennym nie robią to na pewno o tym myślą.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu to przystojniacy z czarnym wąsem, oczywiście nie wszyscy są przystoi i nie wszyscy mają wąsy, ale nie o przystojność i wąsy chodzi. Chodzi o pewną postawę, które te rzeczy wyrażają, a które są mam potrzebne do zrozumienia mężczyzn w tym dniu urodzonych. Czy lubią kobiety? ależ tak, czy je okłamują? Na pewno. W życiu i na scenie łatwo ich rozpoznać po dobrze wprasowanych spodniach z takim, że nie jedna mucha na nim by życie straciła, gdy na próbowała na nim usiąść.

29 stycznia

Motto: Brak wykształcenia jest jak tydzień bez niedzieli

Osoby urodzone w tym dniu mają duże skromności do rozważań intelektualnych, czytają mądre książki, czyli te, które w jakiś sposób powinny coś wnieść w ich życie.

Kobiety urodzone w tym dniu lubią pozować na intelektualistki szczególnie, gdy są jeszcze młodymi panienkami. Zapamiętane tytuły książek i nazwiska autorów używane, jak szabla przez rycerza, czyli służą obronie w potyczkach ze światem. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, bo nie każdemu chce się czytać i jeszcze na dodatek pamiętać nazwisko pisarza, ale bardziej służy do dekoracji niż przydatna jest w praktyce.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu czytają trzeciorzędnych pisarzy, ale opowiadają o tym jakby dopiero, co zobaczyli anioła. Trzeba ich za to chwalić, ale należy unikać z nimi dyskusji na temat polityki i sportu, jeśli “ofiara” wda się z nimi w dyskusję potrafią człowieka zamęczyć. Oni wszystko wiedzą lepiej i na wszystkim znają się najlepiej. Do żadnej partii nie należą, ale mają najlepsze programy partyjne na ten rok. Unikać takich nudziarzy na sto kilometrów albo i jeszcze więcej.

30 stycznia

Motto: Płaczący człowiek odpycha i śmiejący się też

Osoby urodzone w tym dniu mają dużo do zaofiarowania bliźnieniu a nawet światu. Oczywiście z tym światem, trzeba trochę uważać, bo już wielu takich było, co chciało świat zbawiać, albo go naprawiać, a sami głodni chodzili, albo mordercami się później okazali. Należy podziwiać ich za odwagę i śmiałość poglądów, ale na starość grzybieją i bezzębnymi dziąsłami przeżuwają idee z okresu młodości, zresztą dotyczy to nie tylko ich, choć ich najbardziej.

Kobiety urodzone w tym dniu mogą żyć bez powietrza i wody bardzo długo, bo są przekonane, że poświęcenie będzie miało jakieś znaczenie. Są miłe i uprzejme, ale i potrafią zaciskać zęby z taką wściekłością, że aż iskry im się sypią z oczu. Słowem warto mieć je za przyjaciela, za wroga nigdy, za kochankę czasami najlepiej przed 25 rokiem ich bujnego życia, później stają się oziębłe i nie mają głowy do miłości.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu często są przyjemnie zdziwieni tym, co wokół nich się dzieje, a dzieje się dużo i przeważnie oni są w centrum uwagi. Wiąże się to z tym, że mają cechy przywódcze czy nawet liderów. Aby je w pełni wykorzystać musi być odpowiednia do tego sytuacja, ale oni zdaje się o tym nie wiedzą i w najmarniejszej sytuacji tak jak np. grzybobranie wydają rozkazy zupełnie bez sensu, bo akurat im się wydaje, że w tym sosnowym lesie rosną podgrzybki.

31 stycznia

Motto: Czasami nawet kłamać należy w szczególności, gdy okłamujemy kłamcę

Osoby urodzone w tym dniu mają wspaniałą cechę zapominania pewnych rzeczy, których nie chcą pamiętać.

Kobiety urodzone w tym dniu wolą widzieć siebie przy komputerze niż w kuchni przy garnkach, nie do twarzy im też z krawiecką robotą ani z robieniem na drutach. Nie raz życie bardzo je doświadczyło, bo same kładły się pod jego koła Nakręcają delikatny mechanizm swoich dni myszką od komputera, zamiast widelcem i nożem.

Mężczyźni urodzeni w tym dniu nie lubią być we wszystkim co robią niezależni. Polega to na tym, że trzeba być wolnym w duchu i ciele oraz posiadać przestrzeń na której mogą działać i nie czuć zagrożenia. Dlatego ludzie o mentalności niewolniczej, albo uzależnionych od wszelkiego rodzaju nałogów są dla nich mali, szkoda im dla nich czasu.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska