Jak obecnie kształtuje się sytuacja z wojennymi imigrantami w naszej gminie?

24 lutego 2022 roku Rosja dokonała napaści na Ukrainę. Sytuacja od początku dała asumpt do wielkiej operacji pomocy humanitarnej poprzez pomoc i przyjmowanie ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną. Nasi mieszkańcy mogą poszczycić się również tym odruchem serca. Jak obecnie kształtuje się sytuacja w naszej gminie jeżeli chodzi o ukraińskich imigrantów?

24 lutego 2022 roku z pewnością przejdzie jako data o której będzie głośno w przyszłych podręcznikach do historii. Tego dnia Rosja dokonała napaści na Ukrainę. Od jakiegoś czasu wszyscy szykowali się na to, łącznie z obywatelami Ukrainy. Każdy miał jednak wiarę i gdzieś w głębi serca łudził się, że być może jest to tylko pokaz siły. Najgorsze jednak spełniło się . Nad ranem spadły pierwsze bomby na cele strategiczne. Od samego początku sytuacja ta zmroziła cały świat w obawie o kolejne ruchy Rosji. Mimo braku zbrojnej odpowiedzi przez kraje NATO, społeczeństwa europejskie skonsolidowały się w pomocy humanitarnej dla imigrantów, którzy zaczęli uciekać przed piekłem wojny. Póki co jeżeli chodzi o wspomnianą pomoc, największy jak się wydaje bagaż ofiarności oferuje Polska, a konkretnie nasi rodacy, którzy bezinteresownie, często bez chwalenia się tym, zaangażowali się w pomoc.

Nasza gmina również od samego początku nie była bierna w tej sprawie. Nasi mieszkańcy sami zaczęli angażować się i szukać miejsc, gdzie można przekazać pomoc i swoje dobre chęci. Uczestniczyły w tym i uczestniczą rożne organizacje jak choćby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej czy Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Jaworowie. Wymieniłem tylko te dwa podmioty, ale chcę zaznaczyć, że jest ich dużo więcej.

Pierwsza fala uchodźców skierowała się do swoich bliskich, którzy już mieszkali w naszym kraju, czy do dużych miast, gdzie łatwiej jest się zaaklimatyzować i próbować potem układać sobie życie. Przepustowość takich miejsc jest jednak ograniczona. Przyszła kolej na naszą gminę, gdzie Wojewoda Dolnośląski przekierowuje poszczególne osoby i rodziny.

Jak przekazała mi w rozmowie kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworzynie Śląskiej Pani Joanna Bytniewska na 17 marca 2022 w naszej gminie przebywa 146 osób, które uciekły przed rosyjską inwazją. Jest to liczba osób oficjalnie ujętych w ewidencji. Nie wliczamy do tego osób nie zarejestrowanych, które przebywają na terenie naszej gminy i nie czerpią pomocy z oficjalnych ośrodków. Nasze Szkoły Podstawowe przyjęły pod swoje skrzydła aktualnie 15-17 dzieci, Przedszkole 4 dzieci.

Wokół sprawy ukraińskich imigrantów narosło sporo spekulacji co do liczby, czy oczekiwanej liczby przyjęć. Ma na to wpływ medialny szum, który tworzy wrażenie masowego przyjazdu obywateli Ukrainy. Kierownik Ops-u nie wyklucza jednak różnych scenariuszy w miarę rozwoju sytuacji wojennej. Codziennie do naszej gminy przyjeżdżają koleje osoby, aby tu pozostać, lub przeczekać wojnę. Są jednak i tacy, dla których Jaworzyna Śląska to krótki przystanek w dalszej drodze na zachód do Niemiec itp. Cała sytuacja zależna jest też m.in od decyzji Wojewody, który może kierować do nas kolejne osoby. Nie wyklucza się przy tym zaangażowanie m.in hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Póki co nie ma jednak takiej potrzeby. Na tym etapie rozlokowywanie imigrantów odbywa się w miejscach do tego dostosowanych jak Willa Fischer w Jaworzynie Śląskiej, gdzie są godne pokoje hotelowe, czy u osób prywatnych, które zdecydowały się przyjąć ukraińskie rodziny.

Aktualnie obywatele Ukrainy poznają naszą okolicę, topografię miasta. Uczą się funkcjonować w nowych realiach. Pomagają im w tym nasi mieszkańcy. Trzeba wierzyć, że wojna mimo wszystko się skończy. Jak podkreśla jednak kierownik Ops Jaworzyna Śląska samo ustanie działań wojennych nie rozwiązuje do końca sytuacji, ponieważ Ukraina po takich wydarzeniach nie będzie przypominać miejsca z przed wojny. Dużo z tych osób nie będzie miało na tym etapie do czego wracać ze względu na zniszczenia jakich dopuściło się rosyjskie wojsko.

foto: fb Willa Fischer

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz