Jak wygląda sytuacja ze szczepieniami w naszej gminie?

Dyrektor Samorządowej Przychodni Zdrowia Pan Adrian Szewczyk odpowiedział na kilka pytań dotyczących sytuacji szczepiennej w naszej gminie.

W nowy rok weszliśmy w raz z drugą fazą walki z COVID-19 tzn. szczepieniami przeciwko temu wirusowi. Temat wzbudza sporo kontrowersji choćby z uwagi na fakt formułowania założeń z tym związanych i efektów ich wykonania wraz z rozwojem sytuacji. Niemniej jednak program szczepienny funkcjonuje i dlatego skierowałem kilka pytań do Dyrektora Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej Pana Adriana Szewczyka, który zechciał odpowiedzieć na kilka z nich dotyczących szczepień w naszej gminie. Poniżej mogą Państwo zapoznać się z pytaniami i odpowiedziami w tym zakresie:

1. Ilu seniorów do tej pory zapisało się na szczepienia w kierowanej przez Pana placówce?

Rzeczywiste zapisy dotyczyć mogą jedynie osób które mają wyznaczone terminy szczepień. Na tę chwile mamy zablokowana możliwość rejestracji poza miesiąc marzec. Ilość zapisanych osób to ilość tygodni x 30 szczepionek ponieważ na dziś mamy tylko taką pulę. Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że po 3 tygodniach wracamy do pierwszych zaszczepionych, którym podamy drugą dawkę. To szczepionki z tej samej puli, czyli w 4, 5 i 6 tygodniu nie szczepimy nowych osób, a podajemy druga dawkę już zaszczepionym.

2. Ilu pacjentów tygodniowo planuje się szczepić w pierwszych tygodniach programu?

30 osób tygodniowo

3. Na kiedy najpóźniej rejestrowani byli pacjenci? Czy była to tylko kwestia stycznia i lutego, czy rejestrowano również na dalsze miesiące?

Również marzec. Dalej możliwość rejestracji jest zablokowana.

4. Czy są wolne terminy do szczepienia?

Nie, nie ma wolnych terminów

5. Czy przewiduje Pan przeprowadzenie lokalnej akcji promocyjnej zachęcającej do szczepień?

Na tę chwile biorąc pod uwagę ilość szczepionek akcja zwiększająca zainteresowanie nie ma sensu. Biorąc pod uwagę sposób dystrybucji szczepień oraz ich organizatora jakim jest państwo, akcja związana z promocją sensu stricte leży po stronie Ministerstwa Zdrowia i jest prowadzona.

6. Ile procent personelu Przychodni zadeklarowało, że się zaszczepi? Ile procent już się zaszczepiło?

Nie prowadzimy takich statystyk. Szczepienia są dobrowolne. Z moich informacji wynika, że zaszczepić się chce większość pracowników i współpracujących, ale póki co skupiamy się na osobach starszych. Odpowiadając za siebie – ja jestem.

Sytuacja ze szczepieniami jest bardzo dynamiczna i zapewne będę do niej wracać, aby na bieżąco informować jak wygląda u nas ta sytuacja i jak radzi sobie z nią nasza Samorządowa Przychodnia Zdrowia, która jako jedyna na naszym terenie jest odpowiedzialna za ten proces.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz