Kilka groszy może uratować życie

Do redakcji Wieści Gminnych odezwał się jeden z mieszkańców ze swoją historią i apelem dotyczącym naszego dogrzewania się w stosunkowo już chłodne wieczory.

Mimo, że jesień w tym roku rozpieszcza nas swoją pogodą i tworzonymi kolorami nie można ulegać złudzeniom i myśleć, że wszystko będzie trwało w nieskończoność do ciepłej wiosny i lata. Zmiana czasu jest faktem, wieczorami temperatura mimo wszystko skłania również do dogrzewania się. Ciepło jakie wytwarzamy jest przyjemne, stoją jednak też za tym pewne niebezpieczeństwa, które mogą doprowadzić do śmierci.

Do redakcji Wieści Gminnych odezwał się jeden z mieszkańców, który chciał podzielić się swoją historią w tej sprawie. W ubiegły piątek wieczorem podgrzewał wodę na kąpiel piecykiem tzw. Junkersem. Przebywał w tym czasie w łazience. Nagle włączyła się ze swoim głośnym, jednostajnym dźwiękiem czujka co2. Interwencja na czas pomogła w opanowaniu sytuacji i uniknięciu tragedii. Jak podsumował rozmówca, gdyby nie zamontowany czujnik, zapewne byłaby to ostatnia kąpiel. Zaapelował przy tym, że jest to stosunkowo tanie urządzenie, które być może przez większość czasu będzie funkcjonowało niepostrzeżenie, ale kiedy choć raz się włączy zrozumiemy po co mamy je zamontowane.

Tlenek węgla to tak zwany cichy zabójca, nie da się go wyczuć, gdyż jest bezwonny i bezbarwny. Dlatego chrońmy się przed jego wpływem, dbając, aby systemy grzewcze i wentylacyjne były sprawne oraz koniecznie zlecając okresowe przeglądy przewodów kominiarskich i instalacji elektrycznej. Najlepsza profilaktyka to montaż czujników tlenku węgla i dymu, które ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem.
Wdychający go człowiek zwykle nawet nie orientuje się w sytuacji, bo czad nie posiada zapachu, smaku ani barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Ofiara traci przytomność i jeśli pomoc nie nadejdzie na czas umiera w ciszy.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń zatrucia tlenkiem węgła należy niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi – numer alarmowy 112. Świadomie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska