Kolejny odpust z pandemią w tle

Dziś, 19 marca parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej obchodzi swój odpust. Niestety w tym roku, tak samo jak w poprzednim nie ma on tak podniosłego charakteru jak zazwyczaj co ma związek z epidemią koronawirusa.

W sercu Wielkiego Postu, 19 marca obchodzimy święto św. Józefa, który jest patronem parafii w Jaworzynie Śląskiej. Za nami rekolekcje wielkopostne, których uwieńczeniem było uroczyste wniesienie relikwii Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Dziś kolejny wielki dzień dla naszej parafii czyli odpust w dniu patrona naszej wspólnoty.

Wszystko to o czym aktualnie piszę miało mieć miejsce rok temu w podobnej kombinacji. Czyli odpust wraz z wniesieniem relikwii do naszego kościoła. Zeszłoroczna sytuacja epidemiologiczna, gdzie była ogłoszona narodowa kwarantanna nie dawała jednak takich możliwości. W tym roku mimo, że zakazy są mniejsze nadal nie mamy możliwości w pełni przeżywać tych uroczystości. Nabożeństwa i liturgie odbywają się z zastrzeżeniem ograniczonej liczby wiernych.

Dziś wieczorem odbędzie się w naszym jaworzyńskim kościele msza odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego w stanie spoczynku Księdza Ignacego Deca. Msza mimo ograniczonej liczby uczestniczących będzie mieć podniosły charakter z racji rangi święta. Nasza ewentualna nieobecność podczas tych uroczystości nie koliduje jednak ze świętowaniem we własnym zakresie. Mimo, że odpusty parafialne nie przebiegają w taki sposób jak kiedyś warto pamiętać o tym święcie i korzystać z przywilejów z tego płynących.

Kult św. Józefa na naszych ziemiach jest bardzo stary i sięga XII w. Główną datą wokół której ten kult się koncentrował jest właśnie 19 marca. W Polsce najstarszym ze znanych nabożeństw dla tego świętego była septenna. Praktykowały ją przede wszystkim zakony karmelitańskie w swoich kościołach klasztornych.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *