Kolejny pożar traw w naszej gminie

Wczoraj 16 kwietnia w godzinach wieczornych doszło do pożaru traw na terenie ogródków działkowych przy ul. Ceglannej w Jaworzynie Śląskiej. Nasze jednostki już niejednokrotnie uczestniczyły w podobnych akcjach w tym roku.

Cyklicznie w okresie wiosennym na terenie kraju, w tym w naszej gminie odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z pożarami i wypalaniem traw, trzcinowisk lub pozostałości po zbiorach. Praktyka ta zazwyczaj prowadzi do powstania szeregu zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt, a także środowiska naturalnego. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe. Unoszący się dym może również spowodować zagrożenie na uczęszczanej drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu.

Wczoraj 16 kwietnia w godzinach wieczornych doszło do pożaru traw na terenie ogródków działkowych przy ul. Ceglannej w Jaworzynie Śląskiej. Udział w akcji brały 3 zastępy straży, OSP Nowice, PSP Świdnica, OSP Jaworzyna Śląska. To nie pierwsza tego typu akcja naszych jednostek w tym roku, gdzie wielokrotnie uczestniczyły w gaszeniu pożaru traw.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni. Dlatego tak ważne jest, aby przeciwdziałać takim działaniom i nie dopuszczać do nich. Pamiętajmy również, że wypalanie traw jest zagrożone karą zgodnie z przepisami.

foto: od czytelnika

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz