Las Katyński w zbiorowej pamięci wspólnoty

10 kwietnia obchodziliśmy 13 rocznicę katastrofy smoleńskiej, 13 kwietnia będziemy natomiast obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To dwie daty, które odciskają bardzo mocne piętno na naszej zbiorowej świadomości i postrzeganiu historii i teraźniejszości. Dziś o pomnikach pamięci tych tragicznych wydarzeń w naszej gminie.

Niejednokrotnie mówiłem o pamięci historycznej, która jest wyrazem kondycji wspólnoty. Nie zawsze jest to jednak proste i oczywiste. Sprawy, które bezsprzecznie powinny być interpretowane jednoznacznie, często są obiektem manipulacji, przekłamań, opinii które są kontrowersyjne, a przez to bardziej głośne, donioślejsze, wytwarzają wspólnotowy rozłam i obozy w myśleniu o kwestiach historycznych. Widzimy tego przykre przykłady często w naszym kraju, co jest smutne i skłania do refleksji nad naszą edukacją i elementarnym poczuciem jakiekolwiek przynależności do swojego kraju i historii. Na szczęście nasza gmina póki co jest wolna od tego typu postaw, i potrafimy jednoczyć się wokół spraw podstawowych jaką jest pamięć historyczna, czego wyrazem są m.in pomniki czy tablice upamiętniające.

10 kwietnia obchodziliśmy 13 rocznicę katastrofy smoleńskiej, 13 kwietnia będziemy natomiast obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To dwie daty, które odciskają bardzo mocne piętno na naszej zbiorowej świadomości i postrzeganiu historii i teraźniejszości. To również dwie daty, które bezpośrednio korespondują ze sobą w bardzo tragicznych okolicznościach i zostały uczczone przez naszą społeczność w piękny sposób. W ferworze dnia codziennego nie zawsze pamiętamy o tych miejscach, warto dlatego o nich przypomnieć, aby nasza pamięć nie była jednorazowa, tylko stała, dająca przykład młodszym czy tym, którzy nie zawsze rozumieją potrzeby manifestowania takich spraw.

Przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Jana Pawła II znajduje się ogrodzona tablica i zasadzone drzewo. Nie jest to zwykłe drzewo, jest nim Dąb Pamięci . Czym jest Dąb Pamięci? Jest to żywy pomnik ku czci jednego z pomordowanych w lesie katyńskim. Inicjatywa miała za zadanie ocalić od zapomnienia i przypomnieć daną sylwetkę jednego z zamordowanych w Lesie Katyńskim przez rosjan, aby śmierć naszych rodaków miała odzwierciedlenie w naszej współczesnej zbiorowej pamięci.

Przy okazji tej akcji, prowadzonej pod patronatem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w naszej szkole 20 maja 2009 posadzono właśnie taki dąb pamięci ku czci podpułkownika Borysa Fournier urodzonego 17.12.1899 w Petersburgu. Został on zamordowany w lesie katyńskim w 1940. Uroczystość posadzenia dębu miała charakter oficjalny, gdzie uczestniczyła cała szkoła.

Kolejnym miejscem, być może bardziej rozpoznawalnym jest krzyż na wzgórzu przy wjeździe do wsi Czechy od strony Jaworzyny Śląskiej. Koncept stworzenia pomnika Zbrodni Katyńskiej w Czechach zrodził się po powrocie jednego z mieszkańców wsi z rajdu katyńskiego, z którego przywiózł na pamiątkę mały krzyż z tamtego miejsca. Inicjatorem sprawy był Ksiądz Proboszcz Wiesław Ignatowicz z parafii Św. Barbary w Pastuchowie, który zaproponował stworzenie pomnika w formie krzyża. Oficjalnie odsłonięto go 8 lipca 2017.

Krzyż jest pięknie zdobiony. Oprócz symboli związanych ze Zbrodnią Katyńską z 1940, pojawiają się na nim również rzeźbienia odnoszące się do katastrofy smoleńskiej, w postaci szachownicy lotniczej.

Na odsłonę pomnika ofiar zbrodni katyńskiej, mieszkańcy Czech wybrali datę 8 lipca, w rocznicę poświęcenia miejscowego kościoła. Hołd zamordowanym w 1940 roku w Katyniu polskim oficerom oddawany jest natomiast 13 kwietnia, w dzień ujawnienia masowych grobów w Katyniu.

Kwestia pamięci o tych dwóch tragicznych wydarzeniach, szczególnie w kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie po zbrodniczej napaści przez rosję jest szczególnie ważna. To dobrze, że nasza wspólnota mieszkańców pamiętała o tym wszystkim i odpowiednio dała temu wyraz. Ważne jednak, aby ta pamięć była cały czas kultywowana, aby następne pokolenia naszych mieszkańców miały przykład i kompas, który będzie ich kierować ku sprawą podstawowym.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska