Mało reprezentacyjna wizytówka miasta

Do redakcji Wieści zgłosiła się jedna z mieszkanek i czytelniczek Wieści w kwestii jaworzyńskiego parku naprzeciwko stacji PKP. Na miejscu okazuje się, że nie ma ani jednego kosza na śmieci.

Jaworzyński park naprzeciwko stacji PKP siłą rzeczy jest jedną z wizytówek naszego miasta. Składa się na to choćby jego historyczność, bliskość centrum miasta czy umiejscowienie tuż obok stacji PKP, która stanowi „furtkę” dla przyjezdnych w nasze strony. Jego wygląd, kondycja, dbanie o niego daje jednak duże pole do dyskusji.

Kwestia parku powinna być rozpatrywana na kilku płaszczyznach i nie można ich w moim przekonaniu rozdzielać, aby obraz był pełny. Chodzi tu mianowicie o chęć użytkowania tego miejsca przez mieszkańców w sposób nieodstający od standardów. Tym bardziej, że to miejsce historyczne i wytwarzające wspólnotowość lokalną poprzez zagospodarowanie tego terenu od jakiegoś czasu na uroczystości patriotyczne z racji ustawienia tam kamienia z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości.

Mając powyższe kwestie na względzie trzeba jasno powiedzieć co dostajemy w zamian. Ogólny nieład, śmieci, butelki po alkoholu, nieuporządkowana kostka w podejściu do pomnika i sam pomnik, który od tyłu jest bardzo smutnym widokiem i wiele innych kwestii, które wpływają na to, że park mimo najlepszych chęci nie jest zbyt atrakcyjnym miejscem na wytchnienie dla naszych mieszkańców.

Ktoś mógłby zarzucić, że wszystko to o czym pisze jest wynikiem braku kultury użytkujących. Odpowiedź w tym zakresie jest dla mnie jedna. Nawet jeżeli tak jest, to park powinien być skrupulatnie utrzymywany i oczyszczany, aby nie szpecił. Takie zjawiska są ogólne i w innych gminach nie ma z tym problemu. Wychodzi jednak przy tym jeszcze jedna sprawa. Otóż nasz park w centrum miasta „nie dorobił” się jeszcze ani jednego kosza, co jest kuriozum pokazującym prawdziwy obraz i poszanowanie dla tego miejsca.

Jaworzyński park – nasza wizytówka to temat na szerszą rozmowę. Można przy tym dyskutować o jego wyglądzie estetycznym, dostosowaniu do współczesnego zagospodarowania miejskiego itd. Trzeba jednak tu zacząć od zwykłej schludności, która w żaden sposób nie jest kontrolowana przez Urząd Miejski. Kiedy popatrzy się na jego aktualny stan, to wszelkie manifestacje patriotyczne jawią się tu jako „przykry spektakl” gdzie trzeba odpowiednio kadrować zdjęcia, aby nie wybrzmiała jego realna kondycja. O poczuciu odpowiedzialności i poszanowaniu spraw patriotycznych nie będę tu wspominał, ponieważ to kwestia wyczucia władz. Należy tu również wspomnieć o przestrzeni dla mieszkańców, którzy niestety nie mają jej zbyt wiele w naszym mieście a jeżeli już jest, to w urągającym stanie dla użytkujących. Trzeba mieć nadzieję, że nasz park dostanie w końcu odpowiednią opiekę i nie trzeba będzie wstydzić się za jego stan. Odpowiedzialność za niego to bardzo ważna kwestia, która nie wymaga naprawdę tak wielkiego zaangażowania.

Info: Od czytelniczki

foto: od czytelniczki, Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz