Masz za dużo pieniędzy? Podziel się ze złodziejem

W ostatnim czasie złodzieje wzmagają swoją aktywność metodami najbardziej topornymi, ale też bardziej wyrafinowanych, na co musimy być wyczuleni i czujni.

Większość z nas słysząc o jakiekolwiek kradzieży myśli, że go to nie dotyczy. Na pewno nie mógłby paść ofiarą przestępstwa bo jest mądry, rozważny a przede wszystkim na tyle rezolutny, że żaden złodziej nie miałby jakichkolwiek szans w konfrontacji z nami. Praktyka życiowa i statystyki takich przestępstw pokazują jednak co innego. Złodzieje wciąż skutecznie działają, o czym mogła się przekonać jedna z mieszkanek naszego miasta. Sprawa na szczęście skończyła się dla niej szczęśliwie.

Kilka dni temu dzięki czujności syna jednej z mieszkanek naszego miasta, w ręce policji wpadł złodziej, który próbował wykorzystać jedną z bardziej wyrafinowanych metod kradzieży. W trakcie gdy właścicielka przebywała w mieszkaniu, sprawca wykorzystując jej nieuwagę i niezamknięte drzwi na klucz, wszedł do mieszkania i z torebki pozostawionej w przedpokoju dokonał kradzieży portfela z dokumentami, kartami bankomatowymi oraz gotówką. Sprawca kradzieży na szczęście został szybko ujęty, bowiem tuż po wyjściu z mieszkania został ujęty przez syna okradzionej 50-latki.

Są również oszuści, którzy próbują wykorzystywać naszą wrażliwość i ogólną dostępność zdobyczy elektroniki oraz internetu. Policja przestrzega przed nową metodą na tzw. BLIK. Metoda jest bardzo prosta i jak się okazuje skuteczna. Jak tłumaczy policja: „Złodzieje przejmują konto danej osoby na Facebooku, a następnie przez Messengera proszą o pomoc – pilną pożyczkę np. na leki czy na bilet powrotny do domu. Tłumaczenia są różne. Sztandarowy przykład to, że zgubili portfel, ale jak tylko wrócą do domu, przeleją pieniądze z powrotem.

Oszuści proszą albo o podanie kodu BLIK, dzięki któremu mogą dokonać w ciągu dwóch minut wypłaty gotówki z bankomatu (ofiara potwierdza operację na swoim smartfonie, ale jest przekonana, że pomaga znajomemu, a nie oszustowi, który się pod nią podszywa), albo o przelew BLIK na numer telefonu (takie transfery między dwoma osobami korzystającymi z BLIKA przechodzą ekspresowo).

Ofiarą tego oszustwa można także paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Oszuści wystawiają rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśli, że po tak dokonanej płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany, natomiast osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa.”

Stare polskie przysłowie mówi, że „okazja czyni złodzieja”. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o czujności i ograniczonym zaufaniu do obcych ludzi. Wielokrotnie słyszymy jak dochodzi do kradzieży po wejściu postronnych do naszych mieszkań pod byle pretekstem. Zawsze zamykajmy nasze mieszkania. Jeżeli chodzi o przestępstwa internetowe to policja radzi, by pamiętać o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania. Warto także zabezpieczyć swoje konto na Facebooku, aby oszustowi trudniej było włamać się na nasze konto i podszyć się pod nas. W tym celu należy włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Oznacza ono, że logowanie na każdym nowym urządzeniu trzeba dodatkowo potwierdzić otrzymanym kodem SMS-owym.

To proste czynności, które mogą nas uchronić od nieszczęścia. Pamiętajmy o tym i uczulajmy każdego o takich możliwościach. Bądźmy mądrzejsi od oszustów.

Marcin Burski

źródło info: kpp świdnica, kpp wałcz
źródło foto: igryfino.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Masz za dużo pieniędzy? Podziel się ze złodziejem

Dodaj komentarz