Metoda „na klamkę” – Policja apeluje

Świdnicka Policja apeluje do mieszkańców powiatu świdnickiego o czujność i niepozostawianie otwartych drzwi mieszkania, nawet gdy wszyscy domownicy są w domu. Złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.

Świdnicka Policja apeluje do mieszkańców powiatu świdnickiego o czujność i niepozostawianie otwartych drzwi mieszkania, nawet gdy wszyscy domownicy są w domu. Złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony. O tym fakcie przekonał się 68-letni mieszkaniec Świdnicy, który był zmuszony powiadomić Policję o kradzieży. Złodziej wykorzystał fakt niezamknięcia na klucz drzwi wejściowych do mieszkania oraz nieuwagę domowników i ukradł portfel z pieniędzmi i z dokumentami.

Metoda „na klamkę”
Niekiedy złodzieje mieszkaniowi po prostu korzystają z „okazji” pozostawionych przez właścicieli mieszkań – zdarza się, że w jednym bloku znajdą nawet kilka mieszkań, w których domownicy, będąc wewnątrz pozostawiają drzwi niezamknięte na zamek, a w przedpokoju… torebki, klucze do samochodu, dokumenty, portfele, telefony komórkowe. To wystarczy by złodziej skorzystał z chwili nieuwagi i zabrał pozostawione rzeczy.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości nie zapominajmy o kilku podstawowych zasadach:
– przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.
– zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.
– zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu.
– Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.
– niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję masz prawo zachować anonimowość.

Świdnicka policja zwraca się z apelem, abyśmy mogli ustrzec się przed utratą swojego mienia. Bądźmy czujni i pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Nie stwarzajmy takich sytuacji, które złodziej może wykorzystać. Trzeba pamiętać o zamykaniu okien, kiedy wychodzimy z mieszkania, zamykać drzwi na zamek, gdy przebywamy w mieszkaniu.

info: kpp świdnica
foto: zarys.info

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz