„Miej serce i patrzaj w serce” „Ballady i romanse” w szkole w Pastuchowie

W piątek 2 września Szkoła Podstawowa w Pastuchowie podjęła inicjatywę Prezydencką – Narodowe Czytanie. W tym roku na warsztacie był Adam Mickiewicz i jego „Ballady i romanse”

Polska literatura ma w sobie coś wyjątkowego. To właśnie ona była często zaczynkiem tego co dla naszej historii było istotne. Wydaje się, że coraz mniej pamięta się o tym i czytanie dziś wielkich polskich autorów sprowadza się do smutnego obowiązku zaliczania podstawy programowej w szkole. Akcja Narodowe Czytanie jaką zapoczątkował Prezydent Polski miała zmienić ten trend i upowszechnić w przystępny sposób nasze narodowe dzieła. W tym roku przypomniano o Adamie Mickiewiczu i jego „Balladach i romansach”

Jak możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta: „Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.”

W piątek 2 września Szkoła Podstawowa w Pastuchowie podjęła wspomnianą inicjatywę Prezydencką – Narodowe Czytanie i czytała razem z uczniami dzieło naszego narodowego wieszcza. Na stronie Szkoły możemy przeczytać: „To już kolejna edycja wydarzenia, które jednoczy Polaków wokół książek ważnych dla narodowej tożsamości. W tym roku czytamy Ballady i romanse Adama Mickiewicza, utwór będący początkiem polskiej literatury romantycznej. Narodowe Czytanie odbędzie się 3 września, ale my zaczęliśmy dzień wcześniej. Zgodnie z tradycją wybraliśmy lektorów, którzy na warsztat wzięli Świteziankę, jeden z wierszy należących do Ballad i romansów. Było nastrojowo, tajemniczo i uczuciowo, a więc zgodnie z tradycją romantyczną. Naszymi lektorkami były panie: Alicja Ciupińska, Katarzyna Zając, Karolina Kozłowska, Anna Podralska, oraz uczennice: Emilia Majewska-Malina z klasy 8 i Oliwia Nowak z klasy 7. Słuchacze wysłuchali, a niektórzy spośród nich może spróbują kiedyś przeczytać pozostałe utwory ze zbioru Ballad i romansów.”

To dobrze, że pamiętamy o ważnych dla naszego narodu dziełach literackich. Można tam wiele i odnaleźć i przekonać się, że to w żaden sposób anachronizm, tylko wciąż bijące źródło z którego można czerpać.

info: Szkoła Podstawowa w Pastuchowie, Kancelaria Prezydenta
foto: Szkoła Podstawowa w Pastuchowie

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska