Mur obojętności w sprawie cmentarnego muru w Tomkowej?

Mur zabytkowego, poniemieckiego cmentarza ewangelickiego w Tomkowej jest w coraz gorszym stanie. Możliwość jego zawalenia powoduje zagrożenie dla przejeżdżających samochodów i ludzi, którzy mieszkają w jego pobliżu.

Kolportowanie edycji papierowej Wieści Gminnych po wsiach w naszej gminie daje mi możliwość kontaktu z ich mieszkańcami osobiście, gdzie można porozmawiać o wielu problemach czy spostrzeżeniach na temat naszej małej wspólnoty. Tak było m.in w Tomkowej, gdzie mieszkańcy wskazywali na coraz gorszy stan muru cmentarza ewangelickiego.

Cmentarz w Tomkowej, o którym szerzej pisałem przy okazji serii na temat niemieckich pozostałości na naszych nekropoliach, jest usytuowany w centrum wsi w sąsiedztwie głównej drogi przebiegającej przez jej teren. Wskazany cmentarz jest dziś nieużytkowany i popadł w całkowite zapomnienie, co niestety przekłada się na jego gorszy stan wewnątrz i na zewnątrz. Zębowi czasu nie oparł się również okalający go mur, który ewidentnie patrząc nawet niewprawnym okiem przechyla się, co grozi jego zwaleniem na drogę główną czy drogę dojazdową do posesji mieszkańców. Sprawa ta budzi niepokój, ponieważ kwestia ta nie jest świeża i nie widać żadnych działań, które poprawiłyby bezpieczeństwo w tym miejscu.

O rozwiązanie opisywanego problemu ubiegał się już ponad rok temu radny z tamtego okręgu – Pan Mariusz Więcek z Bolesławic. W odpowiedzi na jego interpelację możemy przeczytać, że kwestia ta będzie uregulowana ze wskazaniem konkretnych rozwiązań na konkretnych etapach zabytkowego muru. Niestety po ubiegłorocznej obietnicy nie ma żadnego śladu co martwi ze względu na bezpieczeństwo i zabytkowy a także egzystencjalny charakter tego miejsca. Interpelacja radnego i odpowiedź na nią poniżej.

Mur w Tomkowej, co bez przesady można przyznać, z każdym dniem jest w coraz gorszym stanie. Lata zaniedbań i nieużytkowania są dziś bardzo widoczne i odczuwalne w powszechnym egzystowaniu. Sprawa jest ważna a niewymagająca tak wielkich nakładów, aby ją odkładać i liczyć, że nic się nie stanie. Trzeba liczyć, że mur obojętności w tej sprawie zostanie skruszony i zabytkowy mur cmentarny w Tomkowej będzie tylko murem oddzielającym sferę życia i śmierci w naszej rzeczywistości bez dodatkowego stwarzania niebezpieczeństwa.

foto: bip.jaworzyna, Wieści Gminne

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *