Naprawiali kanalizację w Pastuchowie. Efekt w łazience mieszkańca

20 sierpnia na jednej z ulic w Pastuchowie wystąpiło spore zapadlisko z dziurą w drodze. Dziś wiemy, że powodem była przerwana rura kanalizacyjna i najprawdopodobniej źle ubity grunt po inwestycji. Naprawa awarii okazała się brzemienna w skutki dla jednego z mieszkańców Pastuchowa.

20 sierpnia w intrenecie pojawiła się informacja o zachowaniu szczególnej ostrożności na ulicy Ogrodowej w Pastuchowie, gdzie w drodze pojawiła się sporej wielkości dziura. Już na wstępnym etapie można było wywnioskować, że chodzi o nowo położoną sieć kanalizacyjną w tamtym rejonie a także źle ubity grunt przy odtwarzaniu drogi po inwestycji. Przypuszczenia okazały się słuszne. Istotnie doszło w tym rejonie do awarii ciągu kanalizacyjnego. Za opisywaną inwestycje w całym Pastuchowie odpowiedzialna jest firma HYPMAR z Modlęcina, która w ramach gwarancji miała naprawić opisywaną awarię. Ta wynajęła podwykonawcę, który miał się tym zająć. Efekty tych prac okazały się co najmniej kuriozalne.

W poniedziałek przystąpiono do prac naprawczych. Po odtworzeniu zepsutego ciągu kanalizacyjnego wynajęta firma według relacji mieszkańca rozpoczęła czyszczenie rur kanalizacyjnych pod ciśnieniem co zaowocowało fontanną zawartości treści rur z muszli klozetowej w jednej z przyległej posesji. Według relacji mieszkańca cała łazienka została zalana, a ciekłe zawartości dostały się pod panele. Firma wykonująca naprawę w żaden sposób nie przyznawała się do winy. Mieszkaniec twierdzi również, że Zakład Usług Komunalnych, który jest odpowiedzialny za cieć kanalizacyjną w Pastuchowie także nie był przesadnie zainteresowany, aby pomóc w jakikolwiek sposób i po całym zdarzeniu nie potrafili nawet przyjechać na miejsce. Dopiero zdecydowana interwencja mieszkańca w Zakładzie Usług Komunalnych i Urzędzie Miasta spowodowała, że obiecano mu, starania w pomocy w wyjaśnieniu tej sprawy.

Przypomnijmy – Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej otrzymał na budowę kanalizacji w Pastuchowie dofinasowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę 7.869.744.24 zł. Pożyczka ta musiała zostać zabezpieczona ze względu na kondycję finansową Zakładu zastawem przez Gminę budynków użyteczności publicznej tak jak stary budynek Urzędu Miejskiego czy budynki Szkół Podstawowych i Przedszkola w naszej gminie. Finalny koszt inwestycji w Pastuchowie to 11.388.966.99 zł. kwoty te podaje za artykułem jaki pojawił się w Rozmaitościach Jaworzyńskich (biuletyn Urzędu Miasta). Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma HYPMAR z Modlęcina.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska