Nasza gmina w końcu ma nowoczesne siłownie i place zabaw!

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Pani Aleksandry Puton na temat nowo powstałych placach zabaw w naszej gminie

W ubiegłym roku w naszej gminie sfinalizowano długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Na terenie miejscowości Nowy Jaworów i Pasieczna powstały atrakcyjnie wyposażone place zabaw, dostępne całodobowo siłownie na świeżym powietrzu i urządzenia umożliwiające uprawianie street workoutu. Gdy tylko zagości u nas wiosna, możemy się tam spodziewać prawdziwego oblężenia!

Z jakich urządzeń dzieci będą mogły korzystać na nowych placach zabaw?

W Nowym Jaworowie zdemontowano dotychczasowe urządzenia, które były w niezbyt dobrym stanie, a zamiast nich ustawiono wyposażenie, którego nie powstydziłby się plac zabaw w dużym mieście. Znajdziemy tam między innymi karuzelę tarczową, huśtawki wagowe i stojące, bujak w kształcie zwierzątka czy trampolinę. Do innowacyjnych elementów należy konstrukcja łącząca w sobie ściankę wspinaczkową i linarium – dzieci znajdą tam różnego rodzaju przeplotnie linowe, liny do wspinania oraz drabinki.

Najmłodszych z pewnością ucieszy barwne urządzenie w kształcie oddanego ze szczegółami wozu strażackiego, a znajdujące się na huśtawce siedziska typu ,,bocianie gniazdo” pewnie zrobią prawdziwą furorę, podobnie jak wszędzie, gdziekolwiek się znajdą. Ten typ huśtawki wyróżnia się okrągłym siedziskiem, na którym zwykle może się bujać kilkoro dzieci naraz. Sekret ogromnej popularności ,,bocianich gniazd” tkwi w szerszym zakresie ruchu niż w przypadku tradycyjnych modeli – mogą się one poruszać nie tylko w przód i w tył, ale również obracać.

Oprócz tego, na placach zabaw w Nowym Jaworowie zainstalowano zestawy zabawowe, w tym jeden bardzo rozbudowany. Umożliwiają one dzieciom beztroską zabawę na zjeżdżalniach, kolorowych wieżyczkach i różnorodnych podestach. Zdecydowanie najciekawiej wygląda urządzenie, na którym można dokonywać iście akrobatycznych wyczynów – znajdziemy tam ,,pajęczą sieć” do wspinaczki, drabinki i przejścia linowe oraz mostki wiszące.

Przestrzeń rekreacyjna została oczywiście dodatkowo zaopatrzona w małą architekturę, czyli ławeczki, kosze na odpady i stojaki rowerowe. Wykonano trawnik oraz nawierzchnię z piasku, plac zabaw został w całości ogrodzony. Bardzo podobnie wyposażono nowo powstałą przestrzeń wypoczynkową w Pasiecznej. W tej wiosce, w pobliżu kościoła stworzono równie innowacyjny teren rekreacyjny dla najmłodszych – i nie tylko!

Coś także dla rodziców…

W obu miejscowościach niedaleko nowych placów zabaw powstały także otwarte 24 h na dobę bezpłatne siłownie i umieszczono duże zestawy do street workout. Ten niezwykle popularny w ostatnim czasie sport polega na wykonywaniu ćwiczeń w oparciu o masę własnego ciała z wykorzystaniem różnego rodzaju drążków i drabinek. Jest pewnego rodzaju połączeniem ćwiczeń gimnastycznych oraz akrobacji charakterystycznych dla parkouru. Street workout początkowo uprawiano w przestrzeni miejskiej, korzystając z elementów zabudowy, stąd właśnie wzięła się nazwa. Obecnie powstają specjalnie skonstruowane zestawy umożliwiające uprawianie tej aktywności – takie jak te w Nowym Jaworowie czy w Pasiecznej.

W ramach ogólnodostępnych siłowni zamontowano bardzo funkcjonalne urządzenia. Pierwszym z nich jest wioślarz, który buduje muskulaturę w obszarze ramion, klatki piersiowej oraz grzbietu, a także wzmacnia mięśnie nóg. Kolejna maszyna to popularny narciarz, który umożliwia kompleksowy trening, ze szczególnym uwzględnieniem dolnych partii ciała. Znalazło się również miejsce dla urządzenia, które stanowi połączenie znanych z tradycyjnych siłowni i klubów fitness sprzętów – odwodziciela, biegacza oraz stepera. Biegacz rozwija mięśnie pośladków i ud, odwodziciel kształtuje umięśnienie nóg, bioder oraz pośladków, natomiast steper angażuje do pracy głównie nogi.

Maszyna do wyciskania w pozycji siedzącej sprzyja budowaniu muskulatury górnych partii ciała – ramion, pleców, barków i klatki piersiowej. Urządzenie z twisterem i wahadłem wzmacnia natomiast mięśnie brzucha oraz bioder, a także poprawia ogólną gibkość i sprawność ciała. Ćwiczenia na tego typu sprzętach wywierają pozytywny wpływ na układ krążeniowy i oddechowy.

Gmina Jaworzyna Śląska stawia na najwyższy poziom

To wspaniale, że nasza gmina podąża za najnowszymi trendami w projektowaniu przestrzeni do aktywności fizycznej i wypoczynku. Już nie sposób będzie narzekać, że w Jaworzynie Śląskiej nie ma miejsc, w których można by zdrowo i kulturalnie spędzić czas wolny. Wszystkie urządzenia rekreacyjne i sportowe posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo, a dostarczyła je firma Active Line z Lublina.

Nasze dzieci czekają na wypróbowanie wszystkich atrakcji nowych placów zabaw, a my już nie możemy się doczekać na fitness pod chmurką!

O autorce:
Aleksandra Puton – studentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej, miłośniczka kotów oraz dobrych lektur – a najlepiej jednego i drugiego naraz!

foto: Active Line

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz