Netfilx ma gotowy scenariusz do „nowego” Pana Samochodzika

Platforma streamingowa Netfilx opublikowała pierwszą zapowiedź filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” na podstawie prozy Zbigniewa Nienackiego. W swych zapowiedziach paltforma przekazała, że to nie jedyny pomysł na tą serię. Czy doczekamy się ekraniacji prozy naszego mieszkańca Jakuba Czarnika, który również opisywał przygody dociekliwego historyka sztuki?

Sezon letnio – wakacyjny przed nami. Wraz z wakacyjnymi wyjazdami, wędrówkami odzywa się w człowieku zew chęcią przeżycia przygody, odkrycia tajemnicy. Rzeczywistość nie zawsze stwarza nam jednak ku temu okazję co można sobie zrekompensować np. dobrą książką czy filmem. Ogólnie pojęty świat popkultury wytworzył wiele archetypów poszukiwaczy, odkrywców, którzy na stałe weszli do naszej świadomości jak np. Indiana Jones czy Robert Longdon. My również mamy swojego krajowego odkrywcę – Pana Samochodzika, który cały czas jest na tropie odkrycia wielkich tajemnic co przemawiało do wielu pokoleń naszych czytelników.

Przygody Pana Samochodzika to autorski pomysł Zbigniewa Nienackiego. Są to poszczególne przygody historyka sztuki, którego pasją są historia i archeologia. Pan Samochodzik wpada na tropy kolejnych tajemnic, które stara się rozwikłać. Wskazana postać, weszła również na duży ekran, gdzie rolę Pana Tomasza N.N grał m.in. Stanisław Mikulski.

Przygody dociekliwego historyka sztuki stały się kanwą do pisania jego kolejnych przygód. Swój dorobek w tej materii ma m.in nasz mieszkaniec. Pan Jakub Czarnik napisał pod swoim nazwiskiem i pseudonimem „Jakub Czarny” łącznie 12 części serii. Jakub Czarnik (pseudonim literacki Jakub Czarny) to postać znana w naszym mieście. W latach 90-tych, wtedy jeszcze jako uczeń, współtworzył jaworzyńską gazetę „U Nas”. Był to bez wątpienia renesans naszego lokalnego dziennikarstwa. Pan Jakub rozwijał swój pisarski talent nadal i napisał kilka książek, które są kontynuacją przygód legendarnego Pana Samochodzika.

Platforma streamingowa Netfilx opublikowała pierwszą zapowiedź filmu „Pan Samochodzik i Templariusze”. To nowa odsłona przygód tego bohatera, który został już sportretowana w postaci Stanisława Mikulskiego. Zapowiedź filmu wskazuje jednak, że będziemy mieli tu do czynienia z zupełnie nowym otwarciem dla tej serii. W swych zapowiedziach platforma przekazała, że to nie jedyny pomysł na wskrzeszenie postaci Pana Tomasza N.N. Przygody Pana Samochodzika były opisywane w wielu tomach, przez wielu autorów. Każdy z nich mierzył się legendą stworzoną przez Pana Zbigniewa Nienackiego. Mierzył się z nią również, wskazany wyżej Pan Jakub Czarnik, który stworzył dwanaście tomów tej serii. Oto ich tytułu w kolejności alfabetycznej:

Pan Samochodzik i biblia Lutra (2009)

Pan Samochodzik i castrum doloris (2009)

Pan Samochodzik i El Greco (2007)

Pan Samochodzik i fortepian Chopina (2010)

Pan Samochodzik i klasztor w Zagórzu (2010)

Pan Samochodzik i obraz Rafaela (2009)

Pan Samochodzik i Pałac Kultury i Nauki (2007)

Pan Samochodzik płonący miecz (2009)

Pan Samochodzik i skarby iławskiego ratusza (2011)

Pan Samochodzik i wykleci mistrzowie (2008)

Willa „Anna” (2011)

Czy doczekamy się scenariusza na podstawie prozy spod pióra naszego mieszkańca? Pan Jakub stworzył bardzo ciekawe przygody tej postaci, podchodząc do niej w sposób bardzo odżywczy, przystającą do naszych czasów. przygody Pana Samochodzika na podstawie jego pomysłu były by z pewnością wspaniałym pomysłem na ciekawą ekranizację.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska