Nowy rok. Co z wywozem śmieci?

Rok 2020 wiąże się z nowymi zasadami gospodarki odpadami. W sylwestra Urząd Miasta podał do wiadomości wyniki przetargu na wywóz śmieci.

Tegoroczne zmiany nakładają na nas obligatoryjnie segregację śmieci, a także co ważne, wprowadza się nową kategorię śmieci czyli bioodpady – obierki, resztki owoców, warzyw czy skoszoną trawę.

Wiele samorządów działa już od dawna w oparciu o nowe przepisy. W Gminie Jaworzyna Śląska przetarg ogłoszono 15 listopada 2019, a oferty można było składać do 23 grudnia 2019. Do przetargu przystąpiło dwóch oferentów, z których wybrano Zakład Oczyszczania Miasta w Świdnicy, o czym poinformowano 31 grudnia 2019. Umowa opiewa na rok i będzie kosztować Gminę ponad 3,5 miliona złotych.

Oprócz tych podanych informacji nie wiemy nic więcej o segregacji śmieci. W najbliższym czasie ma być zorganizowana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, a także połączone spotkanie komisji Rady, gdzie radni poznają szczegóły zmian.

Pojawia się tu jednak problem, który teraz tylko zasygnalizujemy, ale z pewnością w przyszłości powrócimy do niego. Jeszcze przed nowym rokiem zgłosili się do redakcji mieszkańcy domów jednorodzinnych z pytaniem o bioodpady. Brązowe worki na te śmieci miały być dostarczane przez Gminę. Obowiązek restrykcyjnej segregacji obarczony jest wysokimi karami, których nie chcieliby płacić nasi mieszkańcy. Co zatem robić do momentu unormowania sprawy?

W Rozmaitościach Jaworzyńskich, możemy przeczytać: „sukcesywnie będą podstawiane brązowe pojemniki do gniazd oraz będą dostarczane brązowe worki do domów jednorodzinnych” To nieprecyzyjne słowo „sukcesywnie” niepokoi mieszkańców domów jednorodzinnych.

Koszty podwyżki za wywóz śmieci nie są jeszcze znane. W momencie pojawienia się tych informacji damy o tym znać.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz