Obywatele pomagają, Państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków

Do redakcji Wieści Gminnych odezwał się jeden z mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska, który chciał podzielić się problemem z płatnościami za udzielenie schronienia wojennym uchodźcom z Ukrainy.

Wszystko co dzieje się wokół nas, nawet najbardziej przerażającego, w miarę upływu czasu pod wpływem natłoku nowych informacji powszednieje. To być może przykre, ale wydaje się, że na stałe wrosło w nasze postrzegania świata. Tak właśnie jest z wojną na Ukrainie, którą wypowiedziała Rosja. Baliśmy się, dyskutowaliśmy, teraz jakby mniej o tym wszystkim, martwimy się sobą.  Nasz odruch człowieczeństwa w stronę uchodźców wojennych był i jest bezprecedensowy. Miliony ludzi, którzy uciekali przed piekłem wojny znalazło u nas schronienie, bez jakichkolwiek rekompensat, bo przecież nikt na początku o tym nie mówił. Rekompensaty rządowe pojawiły się jednak i miały być wypłacane każdemu kto podjął się trudu goszczenia pod swoim dachem obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed piekłem wojny. Pojawił się jednak pewien „zgrzyt” w sprawie, który obejmuje nie tylko naszą gminę, ale jest to problem ogólnopolski.

Do redakcji Wieści Gminnych odezwał się jeden z mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska, który chciał podzielić się problemem z płatnościami za udzielenie schronienia wojennym uchodźcom z Ukrainy. Oto treść wiadomości
„(…)Warto zwrócić uwagę na temat pobytu gości z Ukrainy w naszej gminie. U mnie były kobiety z dziećmi. Mieszkały 4 miesiące. Wyprowadziły się 9 lipca. Natomiast wniosek o płatność za pobyt złożyłem 11 lipca. Do dzisiaj nie otrzymałem płatności za ostatni okres ok. 2 tygodnie pobytu. Wcześniej wnioski o płatność były składane cyklicznie mniej więcej po 2, 3 tygodniach pobytu. Zawsze płatność ze strony Urzędu Gminy była w ciągu kilku dni po złożeniu wniosku o wypłatę. Teraz od wyjazdu dziewczyn nie ma płatności już ponad 5 tygodni. W umowie jest zapis jak Urząd Gminy otrzyma przelew od Urzędu Wojewódzkiego wówczas będzie zapłata. Ponoć to Rząd nie przekazuje funduszy do Urzędów Wojewódzkich a te do miast. Jednak w takim okresie czasu to już jest przegięcie. Ludzie i firmy przyjęły osoby z Ukrainy a teraz muszą tak długo czekać na pieniądze. Ja wytrzymam, ale warto zwrócić uwagę na zwykłe rodziny, które przyjęły osoby z Ukrainy – wydały określone pieniądze a teraz muszą czekać na zapłatę tak długo. Nie jest to wina naszego Urzędu w Jaworzynie Śląskiej tylko problem już chyba ogólnokrajowy. Rząd nie przekazuje pieniędzy. Nie chodzi o pieniądze w tym temacie. Tylko o fakt czekania na ostatnią płatność. Ja ofiarowałem dziewczynom i dzieciom 1000% procent więcej jak otrzymałem od państwa.” (imię i nazwisko mieszkańca do wiadomości redakcji)

Istotnie. Jak udało mi się ustalić, pieniądze które przekazuje Urząd Miejski poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej są generowane z „województwa”, a te z centrali państwa. Jeżeli dany Urząd Gminy nie dostaje tych pieniędzy, nie może ich po prostu wypłacić rodzinom, które opiekują się obywatelami Ukrainy. Problem jednak pozostaje nierozwiązany, a co gorsza bardzo mało mówi się o nim, co potęguje przeświadczenie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Jak to z reguły bywa, zwykły człowiek, który chciał pomóc tak jak potrafi na końcu zostaje sam ze swoimi problemami. W telewizji słychać wiele „frazesów” na temat pomagania, nikt jednak nie mówi jak wygląda ta kwestia u samej podstawy, czyli u tych którzy wzięli na barki niesienie tej pomocy. To przykre. Trzeba liczyć, że problem z płatnościami szybko się unormuje. Daje to jednak zły przykład na przyszłość osobą, które zraziły się tym przechodząc tego typu sytuacje.

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska