Pamięć i obowiązek. Cmentarz w Tomkowej ponownie posprzątany [FOTO]

23 października członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Jaworzyna Śląska wraz z mieszkańcami wsi Tomkowa posprzątali poniemiecki cmentarz w Tomkowej.

Powrót na poniemiecki cmentarz w Tomkowej. Jego stan jeszcze w tamtym roku był bardzo niepokojący. Zapomnienie, dewastacja odcisnęły swoje piętno na tym miejscu. W tamtym roku po raz kolejny w oddolnej inicjatywie wraz z mieszkańcami został on kompleksowo wysprzątany i uszanowany.

Czas przed świętem Wszystkich Świętych do czas kiedy mocniej myślimy o wszystkich tych którzy od nas odeszli. Wymiar pamięci i poszanowania grobów i zmarłych to przejaw naszego człowieczeństwa. 23 października członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Jaworzyna Śląska wraz z mieszkańcami wsi Tomkowa po raz kolejny posprzątali poniemiecki cmentarz w Tomkowej.

W tym roku praca na cmentarzu wyglądała dużo łatwiej poprzez zeszłoroczna inicjatywę z nim związaną. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Wspólnie dla Gminy Jaworzyna Śląska wraz z mieszkańcami wsi Tomkowa wykosili nagromadzoną zieleń, wysprzątali go z liści, poodsłaniał zapomniane tablice i pomniki. Wszystko w atmosferze szacunku i pamięci o zmarłych mieszkańcach tu spoczywających. Nie obyło się również bez opowieści i anegdot mieszkańców wsi, którzy opowiadali o tym miejscu. Jak się zmieniało, czego brakuje, kiedy znikały poszczególne jego części. Była to bardzo pouczająca lekcja.

Prace przy cmentarzu w Tomkowej można po raz kolejny zaliczyć do udanych, pokazujących, że istnieje w naszej gminie potencjał do oddolnej pracy. Był to również pokaz człowieczeństwa i pochylenia się nad istotą śmierci i szacunku do ludzi, którzy tam spoczywają. Cmentarz i dbanie o niego jest jednym z mierników naszego człowieczeństwa.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz