Pan Samochodzik z Jaworzyny

Drugiego dnia kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Przy tej okazji chcielibyśmy napisać o mieszkańcu naszego miasta, który ma swój dorobek pisarski na niwie książek dla dzieci i młodzieży. Dorośli jednak też mogą ze spokojnym sumieniem się w tym zaczytywać.

Jakub Czarnik (pseudonim literacki Jakub Czarny) to postać znana w naszym mieście. W latach 90-tych, wtedy jeszcze jako uczeń, współtworzył jaworzyńską gazetę „U Nas”. Był to bez wątpienia renesans naszego lokalnego dziennikarstwa. Pan Jakub rozwijał swój pisarski talent nadal i napisał kilka książek, które są kontynuacją przygód legendarnego Pana Samochodzika.

Przygody Pana Samochodzika to autorski pomysł Zbigniewa Nienackiego. Są to poszczególne przygody historyka sztuki, którego pasją są historia i archeologia. Pan Samochodzik wpada na tropy kolejnych tajemnic, które stara się rozwikłać. Wskazana postać, weszła również na duży ekran, gdzie rolę Pana Tomasza N.N grał m.in. Stanisław Mikulski.

Przygody dociekliwego historyka sztuki stały się również kanwą do pisania jego kolejnych przygód. Swój dorobek w tej materii ma właśnie nasz mieszkaniec. Pan Jakub Czarnik napisał pod swoim nazwiskiem i pseudonimem „Jakub Czarny” łącznie 12 części serii. Oto ich tytułu w kolejności alfabetycznej:

Pan Samochodzik i „Lalka” (2007)

Pan Samochodzik i biblia Lutra (2009)

Pan Samochodzik i castrum doloris (2009)

Pan Samochodzik i El Greco (2007)

Pan Samochodzik i fortepian Chopina (2010)

Pan Samochodzik i klasztor w Zagórzu (2010)

Pan Samochodzik i obraz Rafaela (2009)

Pan Samochodzik i Pałac Kultury i Nauki (2007)

Pan Samochodzik płonący miecz (2009)

Pan Samochodzik i skarby iławskiego ratusza (2011)

Pan Samochodzik i wykleci mistrzowie (2008)

Willa „Anna” (2011)

 

 

Serdecznie zachęcamy do przeczytania tych pozycji. To wspaniała przygodowa lektura, która przenosi nas m.in. do Świdnicy czy Zagórza Śląskiego. To również szacunek do dorobku pisarskiego naszego mieszkańca, który nie jest szerzej znany w naszej lokalnej świadomości.

Marcin Burski

Foto: kurierpopoludniowy.pl, pzwl.pl

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz