Pasieczna jednak bez przystanku kolejowego

Rok temu burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz poinformował o wytypowaniu dwóch lokalizacji na terenie naszej gminy w ramach rządowego programu rozbudowy sieci kolejowej. Wsie Piotrowice Świdnickie i Pasieczna miały otrzymać nowy przystanek kolejowy, który miał pomóc w komunikacji tych miejsc. Ile pozostało z zapowiedzi?

Rok temu kiedy na dobre szalała epidemia koronawirusa, a Polska szykowała się do wyborów prezydenckich, które były przekładane na różne terminy, pojawiały się obietnice, które miały nas przekonywać do kandydatów. Jedną z nich było powstanie nowych 200 przystanków kolejowych, które miały pomóc w rozbudowie infrastruktury i komunikacji wykluczonych miejsc. Trzeba przyznać, że program jest realizowany, jednak nie w taki jednak sposób jak zostało nam to przedstawiane, przynajmniej jeżeli chodzi o naszą gminę.

W maju tamtego roku burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz poinformował o wytypowaniu dwóch lokalizacji na terenie naszej gminy w ramach rządowego programu rozbudowy sieci kolejowej. Wsie Piotrowice Świdnickie i Pasieczna miały otrzymać nowy przystanek kolejowy, który miał pomóc w komunikacji tych miejsc. Informacja była kolportowana różnymi kanałami informacyjnymi jak choćby przez stronę Urzędu Miasta czy portale internetowe, które podlegają kontroli burmistrza. Zmasowany „atak” tej informacji pozwalał sądzić, że to pewnik i nie mówimy tu o zwykłej propagandzie na potrzeby wyborów i własnej osoby.

Mieszkańcy cieszyli się, ponieważ tego typu inwestycja realizowana przez rząd na naszym terenie dawała duże szanse i możliwości. Szybko pojawiły się jednak pierwsze zgrzyty. W nieoficjalnym obiegu można było spotkać się z informacją jakoby przystanek w Pasiecznej miał nie zostać jednak objęty tymi pracami na poczet Boguszowa Gorc. Kolejne pytania do PKP czy Ministerstwa Infrastruktury z mojej strony nie dawały żadnych odpowiedzi zasłaniając się trwającymi pracami w tym zakresie (zainteresowanym mogę przesłać otrzymane odpowiedzi). To co krążyło w nieoficjalnym obiegu okazało się jednak faktem, ponieważ pojawiła się mapka z wytypowanymi już lokalizacjami, gdzie nie ma Pasiecznej, jest za to Boguszów Gorce, gdzie aktualnie trwa kampania wyborcza przed wyborami na burmistrza. Poniżej opisywane lokalizacje:

Nie jest jednak tak, że Pasieczna została pominięta w tych planach przez rząd, na co gmina nie miała wpływu. Od 24 listopada 2020 r. do 02 stycznia 2021 r. można było w ramach konsultacji składać swoje wnioski i poprawki, które były rozpatrywane i tym samym istniała możliwość zaakcentowania swoich potrzeb. W ramach wspominanych konsultacji na terenie województwa dolnośląskiego wpłynęły 22 propozycje. Wśród nich żadnej ze strony naszej gminy. Z całością można zapoznać się TUTAJ. Wchodząc w podany link poniżej mamy sprawozdanie z konsultacji i uwagami jakie zostały wnoszone przez poszczególne podmioty.

Koniec końców według planu wskazany przystanek pojawi się tylko w Piotrowicach Świdnickich bez Pasiecznej, gdzie biorąc pod uwagę powstającą strefę przemysłową był by to ważny i potrzebny punkt komunikacyjny. W miarę dostępności informacji będę informować jak wygląda sprawa postępu z budową przystanku w Piotrowicach Świdnickich, który również ma swoje mocne umocowanie w potrzebach naszych mieszkańców.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz