Pół roku po reformie „śmieciowej”. Jest lepiej?

Do redakcji Wieści napisał jeden z czytelników, który chciał podzielić się spostrzeżeniami na temat reformy „śmieciowej” w naszej gminie oraz tym co z niej aktualnie wynika.

Pół roku temu Rada Gminy podjęła decyzję o podwyższeniu stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ślad za wyższą opłatą nie wszyscy mieszkańcy odczuli mniej problemów związanych z tą kwestią.

Impuls do napisania tego tekstu dał mi jeden z mieszkańców, który podkreślał sprawę nadal utrzymującego się problemu z wywozem odpadów. Zwrócił uwagę na ogólny nieporządek w gniazdach lub w ogóle ich brak: „Na ulicach gdzie nie ma gniazd różnego rodzaju odpady leżą przy dużym wietrze wszędzie. Z kolei jak już są gniazda to panuje w nich niesamowity bałagan a zapewnienia władz gminy mówiły o respektowaniu sprzątania przy wywozie przez ZOM”. Chyba większość z czytelników spotkała się z sytuacją, w której po wywozie krajobraz gniazd był taki sam jak przed.

Można zauważyć, że jednym z głównych i nadal utrzymujących się problemów są przepełnione kubły a to w konsekwencji powoduje większy nieporządek. Moim zdaniem stawianie sprawy na zasadzie „to my sami robimy ten bałagan” jest nie do końca uprawnione. Przez lata mieszkańcy zwiększyli swoją świadomość co do ochrony środowiska, nauczyli się segregacji i z chęcią to robią lecz nie mają do czego (czyt. kubła). Argument o dostawieniu koszy jest mocny ze względu na to, że opłata za odpady jest uwarunkowana od tony śmieci wytworzonych przez gminę. Biorąc zbiorczo te uwagi nasuwa się jeden ważny wniosek, że dużo lepiej byłoby aby nasze odpady trafiały do dodatkowych kubłów niż trafiać obok już pełnego.

Z tego co udało mi się ustalić za ostatnie lata w kasie gminy pozostawała nadwyżka finansowa z tytułu zagospodarowania odpadami (te pieniądze można wykorzystać tylko na ten cel). Dlaczego władze nie podjęły trudu stawiania gniazd? To z pewnością odbiłoby się na estetyce miasta.

I jeszcze jedna kwestia – pewnie mało znana. Każdy z nas może na adres Gminy zgłosić nieprawidłowe świadczenie usługi przez firmę wywożącą odpady. Warunkiem jest podanie: przyczyny zgłoszenia, miejsca i daty oraz swojego imienia i nazwiska. Można to nazwać reklamacją tym bardziej, że płacimy za usługę więc oczekujemy jakości.

Temat gospodarowania odpadami ma wiele wątków i był poruszany przeze mnie na łamach Wieści już wielokrotnie. Przeszłość karze myśleć, że jeszcze nie raz będę do niego wracać. Nasze pieniądze, które są wydawane na ten cel powinny być gospodarowane w maksymalnie odpowiedni sposób, aby minimalizować przykry widok nieporządku, który aktualnie nadal jest często częścią naszego gminnego krajobrazu.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz