Porażka jest sierotą. Uroki zimy w gminnej rzeczywistości

Do redakcji Wieści napisała mieszkanka wsi Tomkowa z apelem o interwencje ws. odśnieżania dróg w naszej gminie.

Zima pomimo jasnych prognoz pogodowych kolejny raz zaskoczyła służby odpowiedzialne za odśnieżanie dróg w naszej gminie. Przy tak dużych opadach śniegu z którymi mieliśmy do czynienia od wczoraj nie jest to tylko nasz problem, trzeba jednak dodać, że nie jesteśmy wielką arterią miejską, która musi wybierać gdzie w pierwszej kolejności działać.

Do redakcji Wieści napisała mieszkanka wsi Tomkowa z apelem o interwencje ws. odśnieżania dróg w naszej gminie. Oto treść: „Witam serdecznie. Piszę w emocjach wiec proszę o wybaczenie ewentualnych błędów. Proszę o interwencję w sprawie dróg miedzy wioskami w naszej gminie. Jest Luty zima znowu zaskoczyła naszych odpowiedzialnych … jest godzina 7:56 żaden plug nie przejechał aby ułatwić dojazdy do pracy czy szkoły. Wieś Tomkowa nie ma nawet jednego pasa ruchu . Bolesławice to samo. Znowu trzeba dzwonić i prosić w Urzędzie aby ktoś się tym zajął?” (pisownia oryginalna)

Nie ma sensu opisywać stanu naszych dróg, którymi musimy się przemieszczać mimo złych warunków pogodowych. Każdy z nas zna te obrazy, lub był uczestnikiem jazdy po takim trakcie. Na specjalną uwagę zasługuje tutaj jednak polityka burmistrza i gminy w tej kwestii.

Po moim pierwszym artykule kiedy naszą gminę zaskoczył pierwszy atak zimy, Urząd Miejski za pomocą nowo zatrudnionej osoby na kontrze opublikował listę dróg w naszej gminie i pod jakim są zarządem: czy jest to droga powiatowa, wojewódzka itd. Skonstruowanie jednak tego tekstu daje dużo do myślenia. Spis ten wyglądał następująco: wypisano listę dróg powiatowych, wojewódzkich z dopiskiem, że reszta dróg nie wymienionych w tym spisie należy do utrzymania gminy. Niewprawne oko lub osoba szybko czytająca mogła ulec złudzeniu, że za wszystko winni są inni, ale nie gmina, ponieważ w spisie nie ma takich dróg. Manipulacja tą sprawą jest bardzo obrazowa i daje nam pogląd na żonglowanie niewygodnymi kwestiami. Dziś natomiast Urząd Miejski na swojej stronie opublikował jedynie apel o odśnieżanie samochodów nadal nie widząc problemu licząc zapewne na szybką odwilż.

19 stycznia tego roku radny Marcin Kantor wystosował interpelację z zapytaniem o umowy pomiędzy Urzędem Miasta i Zakładem Usług Komunalnych na odśnieżanie dróg. Do tej pory próżno szukać odpowiedzi w tej sprawie na Biuletynie Informacji Publicznej. Znając dotychczasową praktykę odpowiedź w tym zakresie dostaniemy po ustaniu problemów śniegowych. Co również dużo mówi.

Prognozy pogodowe nie są łaskawe do końca tygodnia i z opisywanym problemem będziemy musieli nadal wspólnie walczyć. Ponurą konstatacją w tej sprawie, która nasuwa się mi jako piszącemu ten artykuł jest, że jeżeli chodzi o otwieranie wyremontowanym dróg przez powiat to jest to zawsze jedynie sukces burmistrza i jego zaradności. Jeżeli chodzi natomiast o problemy z tymi drogami i utrzymanie ich to wtedy nie przyznajemy się do nich. Piszę w ten sposób, ponieważ próżno szukać oficjalnych informacji o interwencjach burmistrza w Zarządzie Dróg Powiatowych o nasze trasy. Uważajmy na siebie i mimo wszystko radźmy sobie, ponieważ pomocy próżno szukać.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Porażka jest sierotą. Uroki zimy w gminnej rzeczywistości

  • 10 lutego, 2021 o 4:26 am
    Permalink

    DROGI NIE ODŚNIEŻONE,ALE RACHUNKI ZA ŚMIECI ZNOWU WYŻSZE. BRAWO PANIE BURMISTRZE

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *