Poszedł stary, przyszedł nowy. Jaki był rok 2020 w naszej gminie? [PODSUMOWANIE]

Rok 2020 z pewnością wpisze się jako jeden z tych, o którym będziemy jeszcze dużo mówić i wspominać przez długi czas. Był to rok ciężki, wymagający od nas nowych zachowań i nawyków. Wszystko to co znaliśmy musiało się przewartościować i podporządkować. Spójrzmy jeszcze raz wstecz, jak układał się 2020 rok w naszej gminie.

Wstał nowy dzień, 1 stycznia 2021 roku. Pożegnaliśmy stary, ciężki 2020 rok. Był on wyjątkowy pod wieloma względami i zapewne każdy z nas ma z co do niego swoje spostrzeżenia. Był na tyle wyjątkowy, że nawet „nie pozwolił” się hucznie pożegnać jak to zwykle robiliśmy w innych latach. Nowy 2021 rok wstał skromnie i niech to będzie dla nas nadzieją, że nie będzie aż tak rządny pamięci o sobie jak jego poprzednik.

Rozpoczynając nowe, warto spojrzeć na stare i podsumować. Zróbmy małe podsumowanie tego, co przeżyła nasza gmina i my razem z nią. Od siebie mogę tutaj dodać, że nie o wszystkim pisało mi się łatwo i na pewno długo będę o tym pamiętać. Na pierwszym planie w 2020 roku była epidemia koronawirusa. Powinniśmy pamiętać jednak, że pomimo ograniczonej swobody i nałożonych obostrzeń, życie toczyło się nadal. Nie zabrakło sukcesów naszych mieszkańców ale i momentów przykrych czy tragicznych takich jak nawałnica bądź podtopienia. Zapraszam do lektury podsumowania.

STYCZEŃ

Początkiem roku wystartowała tradycyjnie Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej, która rozgrywana była na nowej hali przy ulicy Świdnickiej. Udział w zawodach potwierdziło 10 zespołów.
Na pierwszej sesji w nowym roku Rada Miejska podjęła uchwałę o podwyżce opłaty za gospodarowanie odpadami do 26 zł od jednego mieszkańca. Utworzona została na terenie gminy dodatkowa frakcja – na śmieci „bio” oraz zmieniono zasady wywozu odpadów z terenów wiejskich.

LUTY

Świętowano cudowne jubileusze dwóch mieszkanek z naszej gminy. 16 lutego sto lat skończyła Pani Michalina Murawska z Bolesławic a 17 lutego swoje setne urodziny obchodziła Pani Stanisława Skrzyńska – Gałuszka. Kobieta – instytucja, która pochodzi z Witkowa a aktualnie mieszka w Milikowicach.
Ponadto w lutym jury ogólnopolskiego Konkursu Literackiego postanowiło przyznać wyróżnienie uczniowi Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej Kacprowi Prymasowi. W pracy jaworzynianin opisał siebie, swoje zmagania z chorobą, czy kontakty z przyjaciółmi.

MARZEC

Pierwszego marca odbyła się VIII edycja biegu „Tropem Wilczym” ku pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Nasza gmina uczestniczyła w nim po raz czwarty a zmagania odbyły się na Stadionie Miejskim.
W piątek (8 marca) zakończyła się XVII edycja Jaworzyńska Liga Piłki Halowej. Po rozegraniu 53 meczy wyłoniono mistrza, którym okazała się po raz pierwszy Zebra Team, która w meczu finałowym pokonała Darbor Bolesławice 8:3.
Dwa dni później ekipa filmowa kręciła na bocznicy kolejowej do Pastuchowa zdjęcia do nowo powstałego serialu na zamówienie Telewizji Polskiej.
W marcu po raz pierwszy wydane zostały Wieści Gminne w formie papierowej. Numer zerowy ukazał się 11 marca.
Końcem marca sytuacja związana z rozpowszechniającą się pandemią zaczęła nabierać coraz poważniejszych kształtów, co miało wpływ na sytuację w naszym najbliższym otoczeniu. Ograniczono funkcjonowanie placówek publicznych, zamknięto następnie szkoły i przedszkole, zmieniono zasady funkcjonowania Przychodni, co wzbudziło dużo emocji. Nie zabrakło pozytywnych akcji – 96-letnia Janina Szelewska i 10-letnia Zuzanna Partyka – dwie mieszkanki wsi Milikowice, które mimo, że różni przepaść wiekowa, łączy wielkie serce do pomocy drugiemu człowiekowi. Obie mieszkanki podjęły się szycia maseczek.

KWIECIEŃ

Pandemia w pełni. Zaczęło pojawiać się wiele oddolnych inicjatyw oraz działań łagodzących ekonomiczne czy społeczne skutki zamknięcia gospodarki. Burmistrz ogłosił pakiet pomocowy dla lokalnych przedsiębiorców, radni rozdawali maseczki a trzech mieszkańców zorganizowało sąsiedzką pomoc.
W tych szczególnych warunkach oraz przy panujących obostrzeniach odbywały się Święta Wielkiej Nocy. Do osób potrzebujących z terenu gminy trafiły specjalnie przygotowane paczki.
Oprócz tego warto odnotować olimpijski sukces Mateusza Drąga w dziedzinie chemii czy wydanie pierwszego w życiu albumu muzycznego przez naszego mieszkańca Artura Pojaska (pod pseudonimem artystycznym Arthur Samuel).

MAJ

Nasza gmina dość długo opierała się koronawirusowi. Jednak 11 maja świdnicki sanepid poinformował o dwóch przypadkach na terenie naszej gminy. Trwająca pandemia spowodowała problemy komunikacyjne wiosek oraz samej Jaworzyny ze Świdnicą ze względu na wstrzymanie kursów autobusów. Po raz pierwszy w nowych warunkach obradowała Rada Miejska.
Mieszkańcy naszego miasta – Państwo Teresa i Grzegorz Mikołajewscy przekazali jako wolontariusze 100 przyłbic ochronnych dla placówek medycznych w naszym mieście w ramach współpracy z firmą Prasmet ze Świdnicy.
Obostrzenia spowodowały uszczuplenie gminnych finansów oraz wymusiły na organizatorach odwołanie wielu imprez gminnych, które co roku odbywały się cyklicznie.

CZERWIEC

Od 1 czerwca zaczęły obowiązywać nowe, wyższe stawki za wodę oraz ścieki.
Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” odwiedziła Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Podczas spotkania rozmawiano o tym, jak narzędzia, które zostały zaprojektowane dla przedsiębiorców są odbierane przez nich samych i czy tarcza antykryzysowa chroni firmy przed problemami wywołanymi przez pandemię koronawirusa.
Już w pierwszym starcie tego sezonu pochodzący z Jaworzyny Śląskiej Mateusz Jopek – skoczek w dal osiągnął swój wynik życiowy 7,95 m. Ten rezultat osiągnął podczas zawodów w czeskim Ołomuńcu toczonych pod nazwą Velka Cena Olomunec.
Pomimo skomplikowanej sytuacji epidemiologicznej zorganizowano na terenie Jaworzyny Śląskiej procesję Bożego Ciała, która przeszła ulicami 1-go Maja, Jana Pawła II i Kościuszki.
Dnia 29 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W komisjach zlokalizowanych na terenie naszej gminy zwyciężył Andrzej Duda.

LIPIEC i SIERPIEŃ

W drugiej turze wyborów prezydenckich najlepszy wynik na terenie naszej gminy osiągnął Andrzej Duda. Frekwencja wyniosła 59,45% a udział w głosowaniu wzięło 4 755 mieszkańców. Po zliczeniu danych z protokołów wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich przedstawiają się następująco: Andrzej Duda – 2 533 głosy, Rafał Trzaskowski – 2 191 głosów.
W Milikowicach powstał labirynt obsiany kukurydzą. Wraz z cyklami natury można było obserwować jego ciągły wzrost. We wrześniu była okazja sprawdzenia się w jego przejściu do celu.
Parafia św. Michała Archanioła w Milikowicach mogła cieszyć się relikwiami II stopnia św. Jana Pawła II. Była to inicjatywa całej społeczności parafii, która bardzo pragnęła mieć w swojej wspólnocie cząstkę naszego Świętego Polaka, który odcisnął piętno na całym świecie.
12 lipca odbyła się kolejna edycja ramowej imprezy z okazji Dnia Sąsiada zorganizowaną przez Fundację Spichlerz Kultury w Bagieńcu.
Końcem sierpnia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej organizowało przejazd parowozami po Podsudeckiej Magistrali Kolejowej na zakończenie wakacji. Do dyspozycji oddano dwa pociągi – Kolejarz i Młynarz. Wycieczki pociągami specjalnymi z parowozem umożliwiały wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie Jaworzyny Śląskiej i Dzierżoniowa.
27 sierpnia odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której burmistrz ubiegał się o wotum zaufania i absolutorium za rok 2019. Była to długo wyczekiwana sesja, ponieważ w normalnym trybie powinna ona odbyć się do końca czerwca. Przepisy związane z COVID-19 dały jednak „furtkę”, która pozwoliła przedłużyć tą kwestię w czasie.
30 sierpnia był historycznym dniem dla jaworzyńskiego sportu. Pochodzący z naszej miejscowości Mateusz Jopek został seniorskim mistrzem Polski w skoku w dal. Jaworzynianin reprezentujący AZS AWF Wrocław w czwartej próbie osiągnął 7,82 m i odskoczył rywalom choć prowadził od drugiej kolejki.

WRZESIEŃ

Bez wątpienia nawałnica z początku września była wydarzeniem roku 2020 w gminie. Jak pisałem wówczas:

Wstający dzień, 5 września 2020 roku (sobota) nie zwiastował niczego nadzwyczajnego. Słoneczne, wrześniowe przedpołudnie pozwalało naszym mieszkańcom na załatwianie swoich spraw i obowiązków. We wczesnych godzinach popołudniowych od strony Strzegomia zaczęły jednak nadciągać ciemne, gęste chmury, które zwiastowały po prostu deszcz. Czas dawał jednak do zrozumienia, że zmiana pogody jaka nadchodzi będzie miała charakter dużego „rozładowania”.

Następnie z nieba runęła ściana ulewnego deszczu w powiązaniu z wiatrem dochodzącym do 130-150 km/h. Nawałnica trwała około piętnastu minut, ale dla wielu był to kwadrans jakiego nie przeżyli nigdy wcześniej. Zniszczenia najbardziej dotknęły wieś Czechy oraz kilkanaście budynków w Jaworzynie Śląskiej (po stronie miasta gdzie znajduje się Urząd). Zaraz po nawałnicy powołana została specjalna komisja mająca na celu oszacowanie strat po nawałnicy. Pracowała w kilku zespołach ze względu na rozmiary zniszczeń. Jej celem było przygotowanie dokumentacji do wojewody dolnośląskiego aby uzyskać niezbędne środki z ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Osoby poszkodowane, których gospodarstwa domowe (domy/mieszkania), budynki gospodarcze ucierpiały bezpośrednio na skutek zdarzeń mogły ubiegać się o zasiłek celowy.

PAŹDZIERNIK

W tym miesiącu doszło do wystąpienia kilkudziesięciu przypadków na koronawirusa na terenie gminy. Było to adekwatne do wzrostu zachorowań w skali kraju.
Nasz region w połowie października doświadczały intensywne opady deszczu. W wielu gminach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Nasza gmina również nie była wolna od podtopień i obrazu nadmiaru wody. Wówczas nasz region walczy z opadami deszczu, które powodują wezbrania rzek, lokalne podtopienia pól, piwnic czy rowów melioracyjnych.
Marcin Kantor otrzymał tytuł rolnika roku 2020 Gazety Wrocławskiej w okręgu wałbrzyskim, do którego wliczamy powiaty świdnicki, dzierżoniowski i wałbrzyski. Po zakończeniu głosowania wygrany mógł pochwalić się 1201 głosami poparcia swojej kandydatury.

LISTOPAD

Tegoroczne święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czas w którym w szczególny sposób nasze myśli kierujemy ku tym, którzy odeszli nabrał w tym roku zupełnie innego charakteru, który został wymuszony wzrostem zachorowań na COVID–19.
Sytuacja w jaworzyńskim lesie w kierunku Piotrowic przybiera coraz bardziej na negatywnej sile. Wielu mieszkańców skarżyło się na jego kondycję, w tym na wydobywający się z niego fetor.
W Bolesławicach w centrum wsi oraz w Jaworzynie Śląskiej stanęły popularne metalowe serca do którego zbiera się plastikowe nakrętki w szczytnym, wybranym celu.

GRUDZIEŃ

Na obszarze gminy nasiliło się zjawisko dzikich wysypisk śmieci. Jednym z takich miejsc jest droga z ulicy Ceglanej w kierunku Pasiecznej, w sąsiedztwie starego wysypiska śmieci.
Końcem grudnia Rada Miejska po raz drugi w roku 2020 podjęła uchwałę o podwyższeniu stawki za wywóz śmieci.

* * * * * * *

Przeczytaj to jeszcze raz!
Poniżej moje ciekawe artykuły, opinie, wywiady z 2020 roku:

Ostatni akt dramatu zwanego dostępnością hali dla mieszkańców

„Anonimowa” gazeta pod specjalnym nadzorem [OPINIA]

„Wiemy lepiej, będzie dobrze” – refleksja nad rolą mieszkańców w gminie [OPINIA]

Dlaczego nasi mieszkańcy nie są doceniani? [OPINIA]

Burmistrz w spółce Skarbu Państwa. Studium upolitycznienia wspólnoty [OPINIA]

Doniesienie do prokuratury ws. radnego Wojciecha Syntyrza okazało się bezpodstawne

Kubeł na śmieci miarą możliwości gminy [OPINIA]

Gaz działa na własnych zasadach

„Chodziłem na piechotę do szkoły do Świdnicy” – Rozmowa z Przemysławem Pasikowskim

Żarty na bok, czyli rzeczywistość po epidemii [OPINIA]

Nowa normalność – oby nie nowy człowiek [OPINIA]

Dwóch mieszkańców zarażonych. To dla nas test [OPINIA]

„Dopiero jak poszłam na emeryturę zaczęłam malować i robić to co chciałam.” – rozmowa z Panią Teresą Mikołajewską

Pokaz człowieczeństwa w trasie – Pani Renata Prędecka pomaga innym potrzebującym

Zastanawiasz się nad tym, co przed Tobą? [REFLEKSJA]

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz