Pożar trawy na ogródkach działkowych w Jaworzynie Śląskiej

Dziś około południa nasze Ochotnicze Straże Pożarne z Jaworzyny Śląskiej i Nowic walczyły z palącymi się trawami na ogródkach działkowych w okolicach ul. Powstańców w Jaworzynie Śląskiej.

Prace naszych straży pożarnych można podzielić na pewnego rodzaju cykliczność stosownie do pory roku. W okresie wiosennym na terenie kraju, w tym w naszej gminie odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z pożarami i wypalaniem traw, trzcinowisk lub pozostałości po zbiorach. Praktyka ta zazwyczaj prowadzi do powstania szeregu zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt, a także środowiska naturalnego. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne lub gospodarcze albo zakłady przemysłowe. Unoszący się dym może również spowodować zagrożenie na uczęszczanej drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu.

Jak podaje jaworzyńska Ochotnicza Straż Pożarna „o godz.12:56 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru trawy przy ulicy Powstańców w okolicy ogródków działkowych. Przez wiatr akcja gasnicza byla utrudniona i wezwano posiłki. Udział w akcji brały 3 zastepy straży pożarnej (OSP JAWORZYNA ŚLĄSKA, PSP Świdnica oraz OSP NOWICE)”

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni. Dlatego tak ważne jest, aby przeciwdziałać takim działaniom i nie dopuszczać do nich. Pamiętajmy również, że wypalanie traw jest zagrożone karą zgodnie z przepisami.

info, foto: fb OSP Jaworzyna Śląska

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Jedna myśl na temat “Pożar trawy na ogródkach działkowych w Jaworzynie Śląskiej

  • 6 marca, 2021 o 5:19 pm
    Permalink

    Szkoda tylko, że częstą praktyką jest podpalanie tych traw przez samych strażaków, aby było więcej wyjazdów i przez to kasy dla nich. Np trawy przy żwirowni

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *