„Prawdziwe piękno znajduje się wewnątrz człowieka” – Rozmowa z Zuzanną Kozycz – Miss Internautów Województwa Dolnośląskiego

Zuzanna Kozycz, 24 letnia mieszkanka naszego miasta wywalczyła tytuł Miss Internautów Województwa Dolnośląskiego. To bardzo duże wyróżnienie, wydaje się, że pierwsze tego typu w naszej społeczności. Czym jest piękno, co kryje się za kulisami konkursów piękności? O tym wszystkim porozmawiałem z naszą Miss. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tą rozmową.

Czym jest piękno? jak je definiujemy i jak wpływa ono na losy poszczególnych ludzi, ale także całych epok w których ci ludzie żyją? Wydaje się, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest w tym jednak w pewne, człowiek w swej konstrukcji zawsze fascynował się nie definiowalnym pięknem i dążył do jego ucieleśnienia. Naturalną konsekwencją tych zachwytów i dążeń są wybory i oceny najpiękniejszych wśród pięknych. Typy piękna urody człowieka zmieniały się na przestrzeni czasu, zawsze jednak potrafiliśmy i potrafimy określić w danym okresie kto wyróżnia się w swoich fizycznych walorach. Wybory Miss czy Mistera nie są niczym nowym. To rywalizacja, która pomaga nam wyłonić taką osobę spośród ogółu społeczeństwa, która wyróżnia się swoją urodą. To również manifestacja naszych preferencji piękna w danym okresie. Statystycznie rzecz biorąc w gminie liczącej dziesięć tysięcy osób jest małe prawdopodobieństwo, że znajdzie się osoba, która zachwyci swoją urodą w rywalizacji na tle blisko trzy milionowego województwa. Okazało się to jednak możliwe i dziś możemy szczycić się naszą Miss Województwa Dolnośląskiego – Panią Zuzanną Kozycz. To bardzo duże wyróżnienie pokazujące jaki potencjał drzemie w naszych mieszkańcach.

Zuzanna Kozycz, 24 letnia mieszkanka naszego miasta wywalczyła tytuł Miss Internautów Województwa Dolnośląskiego. To bardzo duże wyróżnienie, wydaje się, że pierwsze tego typu w naszej społeczności. Czym jest piękno, co kryje się za kulisami konkursów piękności? O tym wszystkim porozmawiałem z naszą Miss. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tą rozmową:

– Wypełniając pierwszy formularz zgłoszeniowy do Wyborów Miss spodziewała się Pani, że dojdzie tak daleko i otrzyma takie wyróżnienie?

Była to spontaniczna decyzja. Z pewnością nie spodziewałam się, że znajdę się w gronie laureatek. Przede wszystkim przyświecał mi cel, żeby czerpać z konkursu radość i nowe doświadczenia. Nie czułam presji, by walczyć o tytuł.

– Czym jest według Pani piękno?

Moim zdaniem, prawdziwe piękno znajduje się wewnątrz człowieka. Przejawia się ono przede wszystkim w tym, jak traktujemy innych ludzi i co sobą reprezentujemy. Może brzmi to banalnie, ale nawet najpiękniejsza kobieta będzie budziła negatywne emocje, jeśli brak jej pokory i szacunku do otoczenia.

– Piękno zawsze idzie w parze z atrakcyjnością?

Myślę, że to dwie odrębne kategorie. W moim rozumieniu atrakcyjność ogranicza się do fizyczności. Piękno zaś to coś głębszego, ukrytego w duszy człowieka. Coś co sprawia, że inni ludzie czują się komfortowo w towarzystwie danej osoby.

– Czy według Pani uroda determinuje człowieka? czy zawsze jest zaletą, czy może wręcz przeciwnie może być stygmatem, który przeszkadza?

Uroda bywa pomocna, ale bywa również ograniczeniem. Z mojego doświadczenia wynika, że zdarza się, iż atrakcyjne kobiety są szufladkowane poprzez swój wygląd. Rzadziej doceniane są ich kompetencje i wiedza. Pomimo coraz większej świadomości społeczeństwa, nadal występują sytuacje sprowadzające rolę kobiety do pięknej dekoracji.

– Wystąpiła Pani w wyborach Miss Województwa Dolnośląskiego, Co skłoniło Panią do tego żeby wziąć w nich udział?

Lubię próbować nowych rzeczy. Dodatkowo moim marzeniem z dzieciństwa był udział w pokazie mody. Z racji na mój niski, jak na modelkę, wzrost konkurs miss stał się substytutem wybiegu z prawdziwego zdarzenia.

– Proszę opowiedzieć jak wyglądają takie wybory od tak zwanego „środka”. Jak wyglądają poszczególne etapy

Pierwszym krokiem jest wysłanie zgłoszenia ze zdjęciami sylwetki i twarzy oraz podanie swoich wymiarów. Po zakwalifikowaniu do półfinału należy podpisać umowę. Wtedy kandydatka staje się pełnoprawną półfinalistką. Następnie organizowana jest sesja fotograficzna, na którą dziewczyny przygotowują się we własnym zakresie. Kolejnym etapem jest gala półfinałowa, gdzie jury wyłania 40 finalistek. Podczas tego wydarzenia kandydatki prezentują się przed publicznością w strojach kąpielowych oraz białym topie i jeansach. W dalszym etapie odbywa się sesja zdjęciowa finalistek, a następnie gala finałowa. Podczas tego etapu kandydatki mają zapewnione makijażystki oraz ubrania od sponsorów konkursu. W finale konkursu najpierw wybiera się 20 dziewczyn. Na samym końcu zostaje 10 kandydatek. To z nich wyłania się laureatki, którym nadawane są tytuły.

– Czy podczas poszczególnych etapów dawało się odczuć rywalizację pomiędzy uczestniczkami?

Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tym, jak dziewczyny pomagają sobie za kulisami. W powietrzu wisiała nutka rywalizacji, zwłaszcza w finale. Natomiast było to zdrowe i naturalne w takich okolicznościach współzawodnictwo. Pomimo ubiegania się o ten sam tytuł, kandydatki były bardzo sympatyczne i pomocne. Nawiązałam wartościowe znajomości i otrzymałam mnóstwo słów wsparcia od startujących w konkursie koleżanek.

– Co czuła Pani odbierając tytuł Miss Internatów Województwa Dolnośląskiego?

Było to dla mnie piękne przeżycie. Towarzyszyła mi nieprawdopodobna radość, a uśmiech nie schodził mi z twarzy do końca wieczoru. Czułam również niezmierną wdzięczność dla każdej osoby, która wsparła mnie głosami oraz życzliwymi wiadomościami. Do tej pory jest mi bardzo miło, kiedy myślę, jak wiele osób kibicowało mi podczas tej przygody. Bardzo dziękuję wszystkim za ogrom dobrej energii, jaką otrzymałam.

– Czuje Pani, że zmieniło się w jakiś sposób Pani życie? być może patrzy Pani na siebie inaczej?

Zdecydowanie nabrałam więcej pewności siebie. Nie do końca mam tutaj na myśli docenienie mojej urody. Ważniejsze jest dla mnie to, że miałam okazję sprawdzić się w nowej sytuacji, pokonać wszelką tremę i strach. Dodatkowo była to dla mnie szansa na zobaczenie, jak „od kuchni” wygląda organizacja takiego wydarzenia. Interesowało mnie to, ponieważ sama lubię organizować różnego rodzaju eventy. Do tej pory realizowałam się na tym polu w organizacjach studenckich. Natomiast być może w przyszłości zajmę się tym zawodowo.

– Co chciałaby Pani powiedzieć innym młodym kobietom, które być może skrycie także pragną wystąpić w takich wyborach, tylko czują jakieś obawy?

Przede wszystkim bądźcie wierne swoim wartościom. Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie, by przeżyć przygodę. Jednak nie próbujcie wygrać za wszelką cenę. Powinna być to dobra zabawa, szansa na poznanie ciekawych ludzi. Jeżeli nie uda wam się zdobyć wyróżnienia, czy zakwalifikować do kolejnego etapu, nie oznacza to porażki. Każda z nas ma w sobie piękno i nie potrzebuje tytułu miss, by to potwierdzić.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska