Procesja ku czci Bożego Ciała przeszła naszymi ulicami [FOTO]

Dziś ulicami naszej Gminy przeszły procesje mieszkańców ku czci uroczystości Bożego Ciała.

Boże Ciało jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Kondukt pocztów sztandarowych, dzieci sypiące kwiatki i dzwoniące dzwoneczkami przed Najświętszym Sakramentem, mieszkańcy którzy idą w procesji ulicami naszej Gminy. Tak od lat niezmiennie wyglądały u nas uroczystości Bożego Ciała. W tym roku po raz kolejny wszystko to musiało odbyć się w skromniejszej formie co ma związek z koronawirusem. Mimo tego wierni pojawili się na procesji i złożyli swoje świadectwo wiary.

Mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej przeszli w tym roku ulicami Westerplatte, Słowackiego i Wolności. Trasa w naszym mieście jest wymienna i przypada raz na dwa lata. Warto tutaj dodać, że pierwsza procesja po wojnie ulicami naszego miasta odbyła 6 czerwca 1947 roku. Od 1966 władze komunistyczne zakazały trasy ulicą Wolności tłumacząc to ochroną zieleni i trawników. Taki stan rzeczy miał się, aż do 1995 kiedy to wprowadzono ponownie dwa wymienne warianty trasy. W naszej Gminie oprócz miasta procesje odbyły się w Milikowicach i Pastuchowie.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na budowę ołtarzy, które są wykonywane trudem i pracą naszych mieszkańców, którzy zawsze w przeddzień uroczystości zbierają się i razem podejmują inicjatywę, aby uroczystość miała jak najbardziej podniosły charakter.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna Oktawę Bożego Ciała, gdzie codziennie przez tydzień będą odbywać się małe procesje przy naszych kościołach. W parafii Jaworzyna Śląska za tydzień, na zakończenie Oktawy Bożego Ciała uroczysta procesja do specjalnie wybudowanych ołtarzy przejdzie we Pasiecznej

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *