Procesja ku czci Bożego Ciała przeszła naszymi ulicami [FOTO]

Dziś ulicami naszej Gminy przeszły procesje mieszkańców ku czci uroczystości Bożego Ciała.

Boże Ciało jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Kondukt pocztów sztandarowych, dzieci sypiące kwiatki i dzwoniące dzwoneczkami przed Najświętszym Sakramentem, mieszkańcy którzy idą w procesji ulicami naszej Gminy. Tak od lat niezmiennie wyglądały u nas uroczystości Bożego Ciała. W tym roku po raz kolejny wszystko to musiało odbyć się w skromniejszej formie co ma związek z koronawirusem. Mimo tego wierni pojawili się na procesji i złożyli swoje świadectwo wiary.

Mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej przeszli w tym roku ulicami Westerplatte, Słowackiego i Wolności. Trasa w naszym mieście jest wymienna i przypada raz na dwa lata. Warto tutaj dodać, że pierwsza procesja po wojnie ulicami naszego miasta odbyła 6 czerwca 1947 roku. Od 1966 władze komunistyczne zakazały trasy ulicą Wolności tłumacząc to ochroną zieleni i trawników. Taki stan rzeczy miał się, aż do 1995 kiedy to wprowadzono ponownie dwa wymienne warianty trasy. W naszej Gminie oprócz miasta procesje odbyły się w Milikowicach i Pastuchowie.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na budowę ołtarzy, które są wykonywane trudem i pracą naszych mieszkańców, którzy zawsze w przeddzień uroczystości zbierają się i razem podejmują inicjatywę, aby uroczystość miała jak najbardziej podniosły charakter.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna Oktawę Bożego Ciała, gdzie codziennie przez tydzień będą odbywać się małe procesje przy naszych kościołach. W parafii Jaworzyna Śląska za tydzień, na zakończenie Oktawy Bożego Ciała uroczysta procesja do specjalnie wybudowanych ołtarzy przejdzie we Pasiecznej

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska

Dodaj komentarz