Procesja ku czci Bożego Ciała przeszła ulicami naszego miasta [FOTO]

Dziś ulicami naszej Gminy przeszły procesje mieszkańców ku czci uroczystości Bożego Ciała.

Boże Ciało jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Kondukt pocztów sztandarowych, dzieci sypiące kwiatki i dzwoniące dzwoneczkami przed Najświętszym Sakramentem, mieszkańcy którzy idą w procesji ulicami naszej Gminy. To stały klimat, który mimo upływu czasu i lat nie słabnie i ma się absolutnie dobrze.

Mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej przeszli w tym roku ulicami 1-go Maja, Jana Pawła II, Kościuszki i Świdnickiej . Trasa w naszym mieście jest wymienna i przypada raz na dwa lata. Warto tutaj dodać, że pierwsza procesja po wojnie ulicami naszego miasta odbyła 6 czerwca 1947 roku. Od 1966 władze komunistyczne zakazały trasy ulicą Wolności tłumacząc to ochroną zieleni i trawników. Taki stan rzeczy miał się, aż do 1995 kiedy to wprowadzono ponownie dwa wymienne warianty trasy. W naszej Gminie oprócz miasta procesje odbyły się w Milikowicach i Pastuchowie.

Warto tutaj również zwrócić uwagę na budowę ołtarzy, które są wykonywane trudem i pracą naszych mieszkańców, którzy zawsze w przeddzień uroczystości zbierają się i razem podejmują inicjatywę, aby uroczystość miała jak najbardziej podniosły charakter.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna Oktawę Bożego Ciała, gdzie codziennie przez tydzień będą odbywać się małe procesje przy naszych kościołach.

Marcin Burski

Redaktor Wieści Gminnych Jaworzyna Śląska